1920 RUHUYLA YENİ TÜRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ

 AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İçTEN:

DİYARBAKIR TARİHİ BİR GüN YAŞAMIŞTIR VE TARİH YAZMAYA DEVAM EDECEKTİR

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bu ziyaretin Diyarbakır için tarihi bir gün ve tarihi önem arz ettiğine vurgu yapan Cuma İçten:

16 KASIM DİYARBAKIR TARAFINDAN TARİHE GEçEN BİR GüNDüR

“Dün bir vuslata, çok önemli ve hasretle beklenen bir kavuşmaya hep birlikte şahit olduk. Değerli sanatçımız Şivan Perwer’in 37 yıl süren hasreti sona erdi. Ayrı kaldığı yurduna, insanına kavuştu. Yine, çok değerli sanatçımız İbrahim Tatlıses, aramızdaydı. Konuğumuzdu ve  Şivan Perwer’le birlikte unutulmayacak güzellikte bir konser verdiler. Kardeşlikten, barıştan dem vuran şarkılar okudular. Kalpleri ve dinleyen yüz binleri barışın sesiyle ısıttılar. Ahmet Kaya’yı andık. Dün Ahmet Kaya’nın da orda olduğuna ve ruhunun huzur bulduğuna inanıyorum. Aynı zamanda sayın Başbakanımızın teşrifiyle birlikte 400 çifti hep beraber evlendirdik. önemli açılışları halkımızla, halkımızın katılımıyla birlikte gerçekleştirdik. Bunlar bundan 15 yıl önce bırakın söylenmeyi, hayal dahi edilemeyecek şeylerdi. Ama şükürler olsun ki AK Parti iktidarında ve Dünya Liderimiz sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı, çalışması ve özverisiyle gerçekleştirildi.” diyerek sözlerine devam eden Cuma İçten:

DİYARBAKIR HUZURA DESTEK VERİYOR çöZüM SüRECİ DEVAM EDİYOR

“Sadece Türkiye’de değil tüm bölgede yeni bir iklim, yeni bir bahar atmosferi yaşanıyor. Türkiye güçlenirken bölgemiz de güçleniyor. Diyarbakır, özellikle tarihi gelişimine bakıldığında bölgenin ve İslam coğrafyasının kutup yıldızlarından biri. İşte biz bu şiarla, bu bilinçle şehr-i Diyarbakır’ımızı daha ileriye taşımak için çabalıyoruz. Bu anlamda Diyarbakır, huzuruna güçlü şekilde sahip çıkıyor ve her yerinden kararlılıkla halkımız çözüm sürecine olan inancını, desteğini adeta haykırıyor.  Diyarbakır, barışa en güçlü şekilde sahip çıkıyor ve bunu dost düşman herkese en güzel şekliyle gösteriyor.

 

 MESUD BARZANİ’NİN GELMESİ öNEMLİ BİR GELİŞME VE ADIMDIR

Kuzey Irak Kürdistan Başkanı sayın Mesud Barzani’ye ve sayın Şivan Perwer’e de bir kere daha geldikleri için teşekkür ediyorum. Biliyoruz ki hem sayın Barzani hem de sayın Şivan Perwer yıllardır Ortadoğu’daki Kürt siyasetinde en ciddi ve aktif rol almaktadırlar. özellikle sayın Barzani’nin 21 yıl sonra Diyarbakır’a gelmesi hem Diyarbakır’daki hem de Türkiye’deki Kürtlere çözüm süreci ile ilgili ciddi bir sinerji katmıştır. Bu adım, sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hem bölgemize, hem bölgemiz coğrafyasına ve de en önemlisi çözüm sürecine verdiği önemin ve kararlılığın en büyük kanıtıdır. Ama buna rağmen ne yazık ki birileri hala bu çözüm sürecinden rahatsız oluyor. çünkü onlar gençlerin kanıyla canıyla besleniyorlar. Onlar uyuşturucuyla besledikleri insanlardan besleniyorlar. Onlar yoksulluktan besleniyorlar ve kanla nemalanıyorlar. Ama her şeye rağmen çözüm süreci, Diyarbakır’ı köklü bir şekilde değiştiriyor. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi bu sadece bir başlangıç. çözüm süreci bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse birkaç yıl içinde olacakları varın siz de hayal edin. Bu süreç inşallah bir kartopu şeklinde ilerleyecek. Ve kimse bu süreci baltalayamayacak.” diyerek yeni ve güçlü Türkiye vurgusu yapan Cuma İçten:

1920 RUHUYLA YENİ TüRKİYE’Yİ İNŞA EDİYORUZ

“Cuma İçten olarak hep diyorum. AK parti olarak yeni bir medeniyet inşa ediyoruz. Zaten sayın Başbakanımız Diyarbakır konuşmasında bu medeniyetin 1920 ruhuyla inşa edileceğini belirtti. Bu medeniyet, içinde kimsenin ötekileştirilmediği, herkesin aidiyet duygusu içinde birbirine bağlı, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmadan bir araya geldiği bir medeniyet.  Bu medeniyet, Diyarbakır’da birinin canı yandığında Kerkük’te, Musul’da, Trabzon’da, Rize’de ve İzmir’de ülkenin her yerinde hissedilen bir medeniyet. Kaldı ki Başbakanımızın Muharrem ayındaki bu ziyareti aşure gününün de önemini pekiştirerek Hz. Adem’in duasının kabul edilişi, Hz. İbrahim’in ateşte yanmaması, Hz. Yusuf’un kuyudan çıkışı ve Hz. Yunus’un balığın karnından çıkarak özgürlüğe ulaşması gibi Kürtlerin ve insanlık onurunun da özgürlüğe kavuşması gibidir.

 
GüN KAVUŞMA GüNüDüR, KENETLENME GüNüDüR Gün, dağdaki insanlarımızın, hapishanedeki insanlarımızın ve şehit ailelerimizin bir olup, kenetlenerek kavuşma günüdür. Bunun özlemini çekiyoruz. Bu özlemi gidermek için yeni acılara, yeni gözyaşlarına,  yıkımlara uğramamak için de  mutlak silahların bırakılması gerekmektedir. Yine Diyarbakır'lı ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı'nın hayalini kurduğu o memleketi; "Memleket isterim, Ne başta dert, ne gönülde  hasret olsun, Kardeş kavgasına bir nihayet olsun." diye bahsettiği bu vuslatı yine sayın Başbakanımız inşa ediyor. Bizim de bu kararlılığımız, halkımıza olan sevdamız, hizmetimiz ve çözüm sürecine olan  inancımız devam edecektir. Diyarbakır'ımız kısa bir süre içinde göreceksiniz ki her adımda bölgenin ve coğrafyanın parlayan yıldızı olacaktır. Son olarak sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın  ziyaretinde bu organizasyonun gerçekleşmesinde bizlere çok ciddi destek veren AK Parti teşkilatlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Kanaat önderlerine ve tabii ki Diyeribekir halkına çok teşekkür ediyorum.  Diyeribekir bir kez daha tüm dünyaya Halid Bin Velid gibi sevgi, birlik ve barış çağrısında bulunmuştur." diyerek sözlerini tamamladı. 
 
 
Pin It

Comments are closed.