Anasayfa / Arşiv / AK Partili İçten: İlkokul resmimdeki arkadaşlarımın yüzde 30’u ölmüş

AK Partili İçten: İlkokul resmimdeki arkadaşlarımın yüzde 30’u ölmüş

SAMSUNG CAMERA PICTURES

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 30 yıldır nasıl kardeşkanının döküldüğünü kendi hayatından ilginç bir kesitle gözler önüne serdi. İçten, “İlkokul fotoğrafımı elime aldığımda gördüm ki o arkadaşlarımın yüzde 30’ü ölmüş. Ya PKK’ya dahil olmuş, dağa çıkmış ölmüş, ya Hizbullah’a dahil olmuş PKK ile çatışmış ölmüş ya da askere gitmiş şehit olmuş. Bu ilkokul resmimin tablosu. Tam 9 tane arkadaşım öldü.” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığını ziyaret etti. Gençleri, genel merkezde siyasi ve hukuki işler başkan yardımcısı İçten, ağırladı. Öğrenciler gündeme dair özellikle de çözüm süreci ve Suriye konularında İçten’e sorular yöneltti. İçten, sürecin hangi noktada olduğu konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 30 yıldır ülkemizde kardeşkanı döküldüğünün altını çizen İçten, “Ben askerliğimi 1997 yılında komando olarak yapmış birisiyim. Kuzey Irak’ta Çekiç Hareketi’nde 30 tane arkadaşım gözlerimin önünde şehit oldu. Bunu kasten söylüyorum ki kardeşkanı diyoruz; bunun için. Yine kardeşkanı şunun için diyorum; annem askerde bana takmam için Cevşen vermişti. Askerliğim boyunca taktım ama karşımızda PKK’lı dediklerimizin boyunlarında da Cevşen vardı. Yani aynı inancın insanları yıllarca birbirimizi öldürdük.

Bu PKK’nın terör örgütü olmadığını gösterir mi? Hayır. PKK dünyanın en büyük terör örgütüdür. 5 yaşındaki bebeklerin, 80 yaşındaki insanlarımızın, hamile kadınların ağızlarına bomba koyarak patlattılar bunlar. İşte onun için terör örgütü. Ama AK Parti’den önce bu terör örgütünün eline o kadar çok malzeme vermişiz ki; kocaman yüreğe sahip gencecik insanları dağa çıkarttılar. Bakın ilkokul fotoğrafımı elime aldım, o arkadaşlarımın yüzde 30’ü ölmüş. Ya PKK’ya dahil olmuş, dağa çıkmış ölmüş, ya Hizbullah’a dahil olmuş PKK ile çatışmış ölmüş ya da askere gitmiş şehit olmuş. Bu ilkokul resmimin tablosu. 9 tane arkadaşım öldü yani.” diye konuştu.

“KÜRTLERİ KORUYACAĞIM DİYE KURULAN PKK DA KÜRTLERİ KATLETTİ”

AK Parti’den önce Kürtlerin ciddi sıkıntılarının olduğunu vurgulayan İçten, şöyle konuştu: “Dilimizi konuşamadık, sosyal-kültürel hayatımızı yaşayamadık, hep ötekileştirildik. Birileri Türkçülük adına köyleri yaktı, işkence yaptı, insanları katletti. Birileri de çıktı Kürtleri koruyacağım diye PKK’yı kurdu ama o da Kürtleri katletti.

AK Parti’den önce PKK’nın elinde ciddi argümanlar vardı. AK Parti temel hak ve hürriyetler noktasında ciddi devrimler yaptı. Kürtçe konuşulmasının önündeki engelleri kaldırdı. Evler boşaltılmıştı, şimdi tekrar köylere dönüşler sağlanıyor. Bir Kürt olarak söylüyorum; AK Parti döneminde Kürt sorunu bitmiştir. Bunu PKK’nın gözüne bakarak söylüyorum. Geldiğimiz nokta da bir sorun kaldı. O da silah ve şiddet sorunudur. Bu da sadece Kürtlerin değil, Türklerin de sorunu.”

“ÇÖZÜM SÜRECİNE ÖCALAN KENDİSİ DAHİL OLDU”

Silahların bırakılması noktasında bir adım atalım dediklerini anlatan İçten, 30 yıldır devletin zaten görüştüğü Öcalan’ın çözüm sürecine dahil olduğuna işaret etti. İçten, bu duruma da şöyle açıklık getirdi: “Çünkü Öcalan ve PKK şunu gördü; ‘devlet benim elimdeki argümanları aldı, halkın desteğini kaybediyorum.’ dedi. Milli birlik ve kardeşlik projesini biz başlattık, İmralı’nın dahil olmasıyla Çözüm Süreci başladı ve bu süreç devam ediyor. Silahın bırakılması noktasında bu adım atıldı. Öcalan’ın Nevruz meydanına gönderdiği mektuba katılıyorum. Adam diyor ki; tek bayrak, İslam kardeşliği ve Ümmet anlayışı. Ben de diyorum ki; Ey Öcalan 30 yıl sonra günaydın. Biz de 30 yıldır aynı şeyi söylüyoruz.”

“ÜLKENİN BÖLÜNMESİNE İLK KARŞI ÇIKACAK OLAN BENİM GİBİ KÜRTLERDİR”

“Onun için birileri ülkenin bölüneceğini kabul edeceğimizi düşünmesin.” çıkışında bulunan İçten, bunun ihanet olduğunu belirterek, “Buna ilk karşı çıkacak olanlar benim gibi düşünen Kürtlerdir. Biz güneydoğuda, doğuda PKK ya da Marksist bir yapıyla yaşamayız. Biz bununla mücadele ederiz. Bu ülkede İstanbul benim vatanım, Çanakkale de benim vatanım. Irak’taki, Suriye’deki, Ermenistan’daki Kürtlerden farkımız bu. Biz bu ülkeyi 780 bin kilometresiyle vatan gören Kürtleriz. Çözüm süreci ile 3 durum ortaya çıktı. Bunlardan en önemlisi eskiden Kürtler derin devleti PKK’ya şikayet ediyordu; ‘gel beni bu devletten kurtar’ diyordu. Şimdi ne oldu biliyor musunuz? PKK’yı, KCK’yı devlete şikayet ediyorlar.

İkinci bir konu, tarihte ilk defa anneler çocuklarını PKK terör örgütünden istediler. Bunun bedelini bile bile. Tarihte PKK’ya kafa tutma yoktu. Üçüncü olarak çözüm süreci ile kan ve gözyaşının sona ermesiyle hayatlarında nelerin değiştiğini gördüler. Onun için bugün çözüm sürecine herkesten daha çok sahip çıkıyorlar.” şeklinde konuştu.

“SURİYELİLER BİZE SIĞINDI BİZDE KUCAK AÇTIK”

Öğrencilerin Suriyeli sığınmacılarla ilgili sorularına ise İçten, Suriye, Irak, İran ve Ermenistan’da Kürtlerin yaşadığını ve bu sınırların cetvelle çizildiğini bildirdi. Suriye’den gelenlerin akraba olduğunu vurgulayan İçten, “Ölümden kaçan insanları kabul etmemiz gerekiyor muydu? Evet; onlar bize sığındı biz de onlara kucak açtık.” ifadelerini kullandı.

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …