Anasayfa / Arşiv / İçten’den gençlere: Bu ülkenin bütün değerlerine siz sahip çıkacaksınız

İçten’den gençlere: Bu ülkenin bütün değerlerine siz sahip çıkacaksınız

SAMSUNG CAMERA PICTURES

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Balıkesir Üniversitesi’nden gelen öğrencileri ve AK Parti Balıkesir teşkilatı ile Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği üyelerini TBMM’de kabul etti. Gençlerin sorularını ve sorunlarını dinleme fırsatı bulan İçten, Türkiye’deki sorunların çözümü konusunda gençlerden ne kadar umutlu olduğunu dile getirerek, “İşte siz bunu için varsınız. İşte siz bunu için okuyacaksınız, kariyer sahibi olacaksınız; siyaset yapacaksınız, doktor olacaksınız, mimar olacaksınız… Bu ülkenin bütün değerlerine, herkese sahip çıkacaksınız, ülkeyi siz yöneteceksiniz.” dedi.

Yaklaşık 50 kişilik bir grupla İçten’i ziyaret eden Balıkesir Üniversitesi teşkilatı, çalışmaları ile ilgili olarak bilgi verdiler. Üniversiteli gençler, gündemi ne kadar iyi takip ettiklerini AK Partili İçten’e yönelttiği sorularla gösterdi. Gençlerin başlıca sorularını çözüm süreci, paralel yapı ve muhalefet sorunu oluşturdu. Öğrencilerin ilgi ve alakası karşısında mutlu olduğunu aktaran İçten, kendisini geliştiren gençlik karşısında çok umutlu olduğunu ifade etti. Sorulara geniş cevaplar veren İçten, özellikle de çözüm süreci ve Kobani konusunda öğrencileri aydınlattı.

“BU ÜLKEDE HEM KÜRTLER, HEM TÜRKLER HEM DE ARAPLAR ZULME UĞRADI”

Cumhuriyet tarihinden bu yana devletin uygulamış olduğu yanlış politikaların altını çizen İçten, dindar insanların nasıl katledildiğini, Dersim’in nasıl bombalandığını anlattı. 2000’li yıllara kadar Kürtçe’nin konuşulamadığına işaret eden İçten, kendisinin de Zaza olduğunu fakat kendi dilini bilmediğini ve konuşamadığını belirtti. İçten, bu ülkede sadece Kürtler değil, bu ülkede solcusundan sağcısına, alevisinden sünnisine bu ülkede farklı düşüncelere ve farklı renklere AK Parti iktidarına kadar müsamaha gösterilmediğini dile getirdi. Hem Türklerin, hem Kürtlerin hem de Arapların zulme uğradığını kaydeden İçten, 1980 darbesinden sonra PKK’nın ortaya çıktığını söyledi. Kürtleri savunmak için ortaya çıktığını iddia eden PKK’nın 30 yılda binlerce Kürdü katlettiğinin altını çizen İçten, öteki taraftan 2000’li yıllara kadar devletinde köyleri yakıp yıktığını ve köyleri boşalttığını söyledi. PKK’nın kesinlikle Kürtlerle özdeşleştirilmesini yanlış olduğunu vurgulayan İçten, Kürtlerin çoğunlukla bulunduğu 17 ilde AK Parti’nin oyunun ortalama yüzde 65 olduğuna dikkat çekti.

“BU ÜLKEYİ BÖLMEYE KİMSE CESARET EDEMEZ”

Lozan’da sınırları cetvellerle çizen ellerin Kürtleri 5 ayrı ülkeye böldüğünü aktaran AK Partili İçten, Irak’ta, İran’da, Suriye’de, Ermenistan’da ve Türkiye’de Kürtlerin olduğunu belirterek, Türkiye hariç diğer ülkelerde Kürtlerin hep belli bölgelerde yaşadığını fakat Türkiye’deki Kürtlerin 81 ilde yaşadığına işaret etti. İstanbul, Çanakkale ne kadar Türk ise bir o kadar da Kürt olduğunu bildiren İçten, onun için Türkiye’de Türk-Kürt ayrımı yapmanın yanlış olduğunun altını çizdi. Bu ülkeyi kimsenin bölmeye cesaret edemeyeceğini ifade eden İçten, fakat cumhuriyetten bu yana olduğu gibi kargaşa çıkartmak isteyenlerin var olduğunu anlattı. Gençlere seslenen İçten, “İşte siz bunu için varsınız. İşten siz bunu için okuyacaksınız, kariyer sahibi olacaksınız; siyaset yapacaksınız, doktor olacaksınız, mimar olacaksınız… bu ülkenin bütün değerlerine, herkese sahip çıkacaksınız, ülkeyi siz yöneteceksiniz.” sözlerini dile getirdi.

“TÜRKİYE’NİN BİRLİĞİ VE BÜTÜNLÜĞÜ AK PARTİ İKTİDARININ TEMİNATI ALTINDA”

AK Parti iktidarının artık Kürt sorununu bitirdiğini vurgulayan İçten, şöyle konuştu: “Ben bugün kendi çocuğumu Ankara’da hem de okula gönderiyorum ve Zazaca eğitim aldırabiliyorum. Diyarbakır’dan bahsetmiyorum. Bakın Edirne’de her hangi bir okulda 20 aile imza verdiği takdirde çocukları Kürtçe eğitim alabiliyor. Şimdi bundan daha temel hak ve özgürlük olabilir mi? Bütün bunlar olurken de bu ülke bölünmedi. Biz iktidara geldiğimizde bu ülke bölünmüştü. Güneydoğu ve doğu olağanüstü bir yasayla yönetiliyordu, diğer taraf farklı bir yasayla yönetiliyordu. Biz iktidar olduğumuzda yaptığımız ilk iş 10 yıldan fazla yürütülen olağanüstü hali kaldırmak oldu. Bu ülkenin birliği ve bütünlüğü AK Parti iktidarının teminatı altındadır.”

Bu ülkede artık Kürt sorunun olmadığını yineleyen İçten, terör sorunu kısmını da çözüm süreciyle birlikte bitirmek istediklerini, onun için de devletin istihbarat birimlerinin bu terör örgütünün lideriyle görüşmeye başladığını hatırlattı. 2 yıldır şehit haberinin gelmemesi birilerini rahatsız ettiğini aktaran İçten, dış mihrakların da devreye girmesiyle bu sürecin baltalanmaya çalışıldığını ifade etti. Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini istemeyenlerin terörden beslendiğini kaydeden İçten, Türkiye’nin büyümesinin artık durdurulamayacağını anlattı. İçten, öğrencilerden bölgeye gitmelerini ve bölge insanıyla kucaklaşmalarını isteyerek, bu şekilde PKK’nın oyununun bozulacağını bildirdi.

“FETULLAH GÜLEN’İN ÜLKE SEVGİSİ GİBİ BİR DERDİ YOK”

Paralel yapı konusunda da bilgi veren İçten, bu yapıyla ilgili olarak Oslo görüşmeleri ve Mavi Marmara olaylarının kırılması noktası olduğunu söyledi. Bu yapının Müslüman insanlardan topladığı himmetleri, zekatları Yahudi vakıflarına hibe ettiğini anlatan İçten, “Fetullah Gülen’in ülke sevgisi yada derdi olsaydı, benim liderim Recep Tayyip Erdoğan 10 yıl cezaevinde kaldı ve Hz. Yusuf’un kuyuya girmesi gibi cesaret gösterdi. Ama beyefendiler ABD’de efendilerinin yanında oturup vatanseverlik taslıyorlar. Bunların samimiyetlerine asla inanmıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’de muhalefet eksikliği olduğu yönündeki sorulara katıldığını belirten İçten, bu boşluğun hala devam ettiğini ve Türkiye için ciddi sorun teşkil ettiğini vurguladı. Bazı grupların ve isimlerin bu konuda girişimlerde bulunduğunu fakat onlarında başarısız olduğunu, olacağını kaydeden İçten, AK Parti’nin hala alternatifsiz olduğunu son anket oranları ile anlattı.

GENÇLERDEN İÇTEN’E TEŞEKKÜR

İçten, daha sonra kendisini ziyaret eden Gençlik Hareketi ve Dayanışma Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Gençliğin sorunlarını İçten’e ileten grup, AK Partili İçten’e gençliğe verdiği desteklerden ötürü teşekkür etti. İçten’de gençlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, her türlü desteği vereceğini ifade etti. Gündemin de değerlendirildiği görüşmede, İçten gençlerin kafasındaki bazı soruları cevaplandırırken, talep ve sorunları tek tek

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …