Anasayfa / Arşiv / İçten, partisine ihanet eden Vekilleri ‘boş tuzluk’ ile andı

İçten, partisine ihanet eden Vekilleri ‘boş tuzluk’ ile andı

tuzluk

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, TBMM’deki bütçe konuşmasında 17 ve 25 Aralık darbe girişiminden sonra ‘Tuzluk’ diye anılan Milletvekillerine ilginç bir göndermede bulundu. Elindeki tuzluğu gösteren İçten, “AK Parti’den seçilip tuzluk olan vekiller meclisten aldıkları maaşın hakkını verip çalışmaları gerekirken, memleketi karıştırmak ile meşguller. Onları protesto etmek için meclis kürsüsüne boş bir tuzluk koyuyorum.” dedi.

 AK Parti Diyarbakır Milletvekili İçten, Meclis Genel Kurulu’nda 2013 yılı Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nın 4. maddesinin görüşmeleri sırasında şahsı adına söz aldı. Kürsüye bir tuzlukla çıkan İçten, “AK Parti’den seçilip tuzluk olan vekiller meclisten aldıkları maaşın hakkını verip çalışmaları gerekirken, memleketi karıştırmak ile meşguller. Onları protesto etmek için meclis kürsüsüne boş bir tuzluk koyuyorum.” sözleriyle 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra tuzluk diye adlandırılan milletvekillerine sert tepki gösterdi.

“BU BÜTÇEDE KAN, SİLAH, GÖZYAŞI YOK”

Bütçenin kulakları duymayan, gözleri görmeyen, kalpleri mühürlü olanların anlayamayacağı, hesap yapamayacağı, kafalarının alamayacağı bir bütçe olduğunu vrugulayan İçten, “2015 yılı bütçesi insanlık onurunun, özgürlük mücadelesini veren AK Kadroların dünya coğrafyasına insanlık dersini verdiği bir bütçedir. Bu bütçeyi ancak yüreğinde, kalbinde,  bakışında insanlık sevgisini yaşatanlar görür. Bu bütçe Filistin’den Arakana Myanmar’dan Suriye’ye mısırdan Doğu Türkistan’a tüm mazlumların hesabının sorulduğu bir bütçedir. Bütçemiz Suriye’de zalim Esed tarafından katledilen Kürtlerin bir bir hesabının sorulduğu bütçedir. Bütçe 2 milyon mültecinin 3 yıldır bizler tarafından misafir edildiği din dil ırk mezhep ayrımı yapmadan mazlumlara kucak açan bir bütçedir.

Bu bütçede Yürek var yürek, kalp var kalp, adamlık var adamlık… Bu bütçede Fatih Sultan Mehmed’in bakışı, Selahaddin-i Kurdinin cesareti, Halid Bin Velid’in yüreği, Mevlana’nın kucaklaması, Pir Sultan Abdal’ın Hak Muhammed Ali inancı, Yunus Emre’nin aşkı, Cahit Sıtkı Tarancı’nın memleket hayali, Sezai Karakoç’un ahlaki derin düşünceleri var. Bu bütçede terör, silahlar, kan, gözyaşı, ötekileştirme yok.” diye konuştu.

“HAŞHAŞİLERLE VE PKK İLE MÜCADELE VAR”

İçten, şu ifadeleri kullandı: “Bu bütçede Pensilvanya’da patronlarının kucağında oturup, 30 yıldır akan kardeş kanından beslenen haşhaşiler ile mücadele, Haşhaşilerin PKK ile birlikte imza attığı faili meçhul cinayetlerin hesabı var. Bütçe özgürlük mücadelesi verenlerin, ülkeyi geçmişe mahkum etmek isteyenlere hesap sorduğu bütçedir. Bu bütçe, ecdadını Osmanlı olarak gören ve bundan gurur duyanların, tarihe tekrar imza atmak için gece gündüz çalışanların, ecdatlarını Marksistler olarak görenlere hesap sorduğu bir bütçedir.

Değerlerimize kültürümüze tarihimize sahip çıkanların, Osmanlıdan rahatsızlık duyanlara, dedelerini katledenlerin yolundan gidenlere hesap sorduğu bir bütçedir.Bu bütçe,  Allah-u ekber diyerek ezan sesi ile güne başlayanların, Bismillahirrahmanirrahim deyip,  besmele ile iş yerlerini açanların, sadaka ve dua ile hayata bakanların, komşum açken ben nasıl tok yaşarım diyenlerin, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyenlere hesap sorduğu bir bütçedir.

Bütçemiz Kürt ve Türk Baascılarına, ülkeyi sadece doğudan veya batıdan ibaret görenlere din ve dil milliyetçiliği yapanlara hesap sorduğu bir bütçedir.”

“ASIL MESELE SARAY DEĞİL, ASIL MESELE SEÇİLMİŞLERİN İKTİDAR OLMASIDIR”

Gündemdeki tartışmaları konulara da göndermede bulunan AK Partili İçten, “Eyyyy  ABD’deki BİN KÜSÜR odalı beyaz sarayı, Almanya’nın istihbarat binasına harcanan 1.3 milyar Euro’yu, Gezi zekalıların bu ülkeye verdiği 120 milyar zararı görmeyen, Nükleer Santralleri, Duble yolları, Marmarayı, 3. Köprüyü, Üniversiteleri, Havaalanları, Barajları görmeyen körler. Unutmayın millet sizi görüyor. Biz gücümüzü makamlardan ve saraylarda değil, Allah’tan ve milletten alırız. Güçsüzler ve  korkaklar, güçlerini makamlardan ve saraylardan alırlar, dolayısıyla saraylardan korkanlar makamda değişecek olanlardır. Nefsini ayaklar altına alanlar makamlara ve saraylara şeref verirler, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız gibi. Mesele makamlardan şeref alanların makama şeref verenleri çekememesi ve kabullenememesidir.

Mesele kıskançlıktır ve adam olamamaktır. Mesele Ülkenin büyümesini hazmedememektir. Mesele millet tercihine saygı göstermemektir. Mesele Osmanlıyı Ecdad olarak görmemektir. Kısaca mesele Saray değil misyon ve vizyon sahibi olamamaktır. Asıl mesele ne biliyor musunuz? Seçilmişlerin iktidara gelmiş olmasıdır. 2015 bütçemiz yeni Türkiye’ye Hayırlı Uğurlu Olsun. Yeni Türkiye’ye ve Yeni Medeniyet’e bütçemiz hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …