Anasayfa / Arşiv / “Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin”

“Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin”

mevlid

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, İslam aleminin Mevlid Kandili’ni kutladı. İçten, “Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza vesile olsun.” dedi.

AK Partili İçten, cumayı cumartesine bağlayan gecenin Mevlid Kandili olması dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Bugün Peygamber Efendimizin dünyamıza teşrif edişinin 1442. yıl dönümü olduğunu aktaran İçten, bu kutlu doğumu şöyle anlattı: “Hz. İbrahim’in duası, Hz. İsâ’nın müjdesi ve dedesi Abdülmuttalip ve annesi Âmine’nin rüyasıdır. Fil vak’ası onu haber verdi. Doğduğu gece irhasât denilen bir takım olağanüstü hâdiseler cereyan etti. Dünyanın doğusunu ve batısını aydınlatan bir nur görüldü. Sâve Gölünün suları bir anda çekiliverdi. Ateşe tapanların bin yıldır aralıksız yanmakta olan ateşleri hiç sebepsiz sönüverdi. Asırlardır kupkuru olan Semâve Vadisi, seller altında kaldı. Gökyüzünden onlarca yıldız kaydı. Kisrâ’nın saraylarından on dört burc kendiliğinden yıkıldı. Kâbe’deki putların pek çoğu baş aşağı devrildi. Şeytân, ölesiye çığlık kopardı. Daha ne gizemli olaylar iç içe ve peş peşe yaşandı. Nasıl yaşanmasındı ki Kâinatın Efendisi, İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Ahmed-i Mahmud-u Muhammed Mustafa (sas) dünyaya teşrif ediyorlardı. Bütün varlık O’nu ayakta karşılamıştı.”

“MEVLİD KANDİLİ İSLAM BİRLİĞİ İÇİN VESİLE OLSUN”

İçten, “Mevlid Kandili, Hz. Peygamberin bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir. Böylesine müstesna anlamlı ve mana dolu gün ve geceler, aramızdaki dostluk kardeşlik ve yardımlaşma gibi asil duyguları güçlendirir. Müslümanlar olarak karşı karşıya kaldığımız engelleri ve zorlukları aşabilmemiz için böylesi mübarek gecelerde Allah’a daha yakınlaşmak ve yakarış vardır. Bu bilinçle bu gece bir fırsattır ki; kardeş kanının aktığı, savaşın eksik olmadığı, zulüm altında olan İslam dünyasına huzur, barış, birlik ve beraberlik hakim olsun. Bu mübarek gece yüzü suyu hürmetine ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar, milletimiz arasına sokulmak istenen vesvesenin önü kesilsin. Yeter biz sevgililer sevgilisi Peygamberimizi anlayalım ve Allah’a yaklaşalım. Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza vesile olsun.” ifadelerini kullandı.

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …