Anasayfa / Arşiv / “Diyarbakırlıların devletle sorununun olmadığının en büyük işareti yeni ‘Ali Gaffar Okkan’lardır”

“Diyarbakırlıların devletle sorununun olmadığının en büyük işareti yeni ‘Ali Gaffar Okkan’lardır”

unnamed (1)
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır eski Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın şehit edilişinin 14. yıl dönümünde Diyarbakır‘daki anma programına katıldı. İçten, Diyarbakır’ın ve Diyarbakırlıların devletle sorunun olmadığının en büyük işaretin, bölge insanının şehidine gösterdiği sevgi ve teveccüh olduğunu söyledi.

İçten, Gaffar Okkan’ın şehit edilişinin 14. yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’da hain bir saldırı ile şehit edildiğini aktaran İçten, Okkan’ın Diyarbakırlılarda derin izler bıraktığına dikkat çekti. Okkan’ın çok farklı bir insan olduğunun altını çizen İçten, “Ali Gaffar Okkan Diyarbakır’da 3 yıl görev yaptı. Bu süre içerisinde o Diyarbakırlıları, Diyarbakırlılar da onu çok sevdi. Kentte,şehit edildiği yıl doğan 100’ün üzerinde çocuğa adı verildi. Diyarbakır’a gittiğinizde birçok işyerinde Gaffar Okkan’ın resmini duvarda asılı olarak görürsünüz. Bence bu olay masaya yatırılmalıdır. Bunu sadece Diyarbakır’a özel söylemiyorum, batıda da böyle bir örnek yok diyebiliriz. Okkan, bir polis olmasına rağmen nasıl oluyor da ölümü insanlarda böyle derin yaralar bırakabiliyor. Bu incelenmesi gereken sosyolojik bir vakadır.” diye konuştu.

“OKKAN, DERS OLARAK OKUTULMALIDIR”

Bölge insanının da bu olayla aslında devletiyle barışık olduğunu gözler önüne serdiğini kaydeden İçten, şöyle konuştu: “Gaffar Okan, bu ülkede polislik mesleği için ders olarak okutulmalıdır. O eşine az rastlanılan bir kişiliktir ve bir değerdir. Rahmetli Okkan bugün hala hatırlanıyorsa demek ki gök kubbede hoş bir seda bırakmıştır. Bu vaka yine göstermiştir ki; bölge insanının sorunu devletiyle değil, kişilerle ve vesayetledir. Diyarbakırlılar kendilerine yapıştırılmak istenen kötü etiketi şehidine sahip çıkarak alt üst etmiştir.”

BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN ADI: ‘ALİ GAFFAR OKKAN’

Okkan’ın göreve başladığının 3. günü telsizden geçtiği ilk anonsun “Ben 3310 (İl Emniyet Müdürü Telsiz Kodu) Diyarbakır halkını ezeni ezerim.” olduğunu hatırlatan İçten, bu anonsun bile onu unutulmaz kılmasına yettiğini bildirdi. Bugün ‘Ali Gafar Okkan’ isminin barışın ve kardeşliğin sembolü olduğunu belirten İçten, aslen Sakarya Hendekli olan Okkan’ın doğu ile batı arasında kardeşlik köprüsü olduğunu ifade etti. Son yıllarda düzenli olarak düzenlenen projeleri hatırlatan İçten, “Hendek Belediyesi tarafından bu yıl da ‘Ali Gaffar Okkan Gönül Köprüsü Programı’ gerçekleşiyor. Bugün Diyarbakır’lı 102 Ali Gaffar’ın da katılacağı anma ve panel programı düzenleniyor. Buna göre, 102 Diyarbakır’lı Ali Gaffar, Ankara’da başta Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan ve bazı bakanlarımız tarafından kabul edilecekler. Ankara’daki programlardan sonra 102 çocuğumuz Hendek’e geçerek, mezarlıktaki anma programına katılacaklar. Ülkemizde böylesi bir kardeşliğe vesile olan Gaffar Okkan’ı ve bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” şeklinde konuştu.

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …