Anasayfa / Arşiv / “ŞEYH SAİD MEYDANI’NDAN TÜM TÜRKİYE’YE SEVGİ VE KARDEŞLİK GÖNDERDİK”

“ŞEYH SAİD MEYDANI’NDAN TÜM TÜRKİYE’YE SEVGİ VE KARDEŞLİK GÖNDERDİK”

1

Diyarbakır’da 3 gün boyunca gerçekleşen ‘Anadolu Medeniyet Kenti Gençlik Buluşması’, büyük yankı uyandırdı. Organizasyonun hem katılımcısı hem de en büyük destekçilerinden olan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 3 boyunca gençlerle çeşitli etkinliklere katıldı. İçten, “Çözüm süreci işte bu. Şeyh Said Meydanı’ndan tüm Türkiye’ye sevgiler ve saygılar gönderdik. 81 ilden gelen gençlerimizle bu meydanda maç yaptık ve herkes çok mutluydu. Doğudan batıya, batıdan da doğuya uzanan bir el bu. Kardeşliği ve sevgiyi hep birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Diyarbakır’ın bu yüzünün olduğunu ve asıl medeniyetin buradan doğduğunu tüm dünyaya haykırdık.” dedi.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu’nun (TGKK) Diyarbakır’da düzenlediği “Anadolu Medeniyet Kenti Gençlik Buluşması” programı ile 81 ilden gençlerle Diyarbakırlı gençler bir araya geldi. Organizasyon, ‘Toplumsal Barış ve Kardeşlik Sürecinde Gençlerin Rolü’ adlı konferansla başladı ve 3 gün sürdü. Konferansa çeşitli siyasi parti temsilcileri, 81 ilden gelen gençler, Diyarbakırlı gençler ve STK’lar katıldı. İkinci ve üçüncü günde ise çeşitli sosyal faaliyetler gerçekleşti. Başından itibaren bu organizasyonu yakından takip eden ve her türlü desteği veren AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, bu faaliyetlerde de gençleri yalnız bırakmadı ve çeşitli etkinliklere katıldı. Gençlerle esnaf ziyaretlerinde bulunan İçten, Şeyh Said Meydanı’nda gençlerle futbol oynadı. Program kapsamında sokaklarda yine birçok etkinlik düzenlendi ve İçten, bunlarda da başrol oynadı. Brezilya’ya özgü dövüş ve dans sanatı Capoeira’da denemesinde performansı ile göz dolduran İçten, akrobasi hareketi ile gençlerin büyük alkışını aldı. Etkinliklerin en renkli görüntülerinde biri de Diyarbakır Gecesi idi. Bu kapsamda Diyarbakır’a özgü yemekler, şarkılar ve oyunlar oynandı.

“DİYARBAKIR ALGISI ÇÖZÜM SÜRECİ İLE DEĞİŞTİ”

Bu büyük etkinliği değerlendiren AK Partili İçten, “Çözüm süreci işte bu. Şeyh Said Meydanı’ndan tüm Türkiye’ye sevgiler ve saygılar gönderdik. 81 ilden gelen gençlerimiz vardı, yurtdışından gelen 30’a yakın gençlerimiz vardı, toplam 150 gencimiz 3 gün boyunca Diyarbakır’da oldu. Barış, kardeşlik, sevgi bu diyoruz. Diyarbakır, sevgi ve kardeşlik demek. Algı farklıydı ama Çözüm Süreci ile birlikte bunu değiştiriyoruz. Gençlerin içerisinde hemen her partiden kişi vardı. Yine Diyarbakır’dan her çeşit STK’ın katılımı ile gerçekleşti. Gençlerin yüzde 80’i Diyarbakır’a ilk kez gelenlerden oluşuyordu ve buraya geldiklerinde zihinlerindeki Diyarbakır imajı değişti. Çünkü medyaya yansıtılan Diyarbakır’ın çok ötesinde bir Diyarbakır’la karşılaştılar.” diye konuştu.

“DOĞUDAN BATIYA, BATIDAN DOĞUYA UZANAN EL”

Şeyh Said Meydanı’nda önceden insanların asıldığını hatırlatan İçten, yine yakın zamana kadar bu meydanda sokak çatışmalarının hakim olduğunu fakat çözüm süreci ile birlikte bugün futbol oynandığını ifade etti. İçten, şöyle konuştu: “Bu meydanda maç yaptık ve herkes çok mutluydu. Doğudan batıya, batıdan da doğuya uzanan bir el bu. Kardeşliği ve sevgiyi hep birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Diyarbakır’ın bu yüzünün olduğunu ve asıl medeniyetin buradan doğduğunu tüm dünyaya haykırdık. 10 bin yıllık surların hemen yanı başında sosyal faaliyetlerde bulunduk. 9 peygamber ve 572 sahabeye ev sahipliği yapan bir şehir Diyarbakır. Ahmet Arif’in, Sezai Karakoç’un, bilimin ve sanatın memleketi Diyarbakır.”

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU GENÇLERİ KABUL ETTİ

Ayrıca partisinin il kongresine katılmak için Diyarbakır’a gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, etkinlikler kapsamında Diyarbakır’da bulunan gençlerle bir araya geldi. Diyarbakır Kültür, Turizim ve Musikî Derneği (Diktum-Der), Cuma İçten’e Diyarbakır’a verdiği hizmetlerden dolayı bir plaket takdim etti.

 

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …