Anasayfa / Arşiv / İçten, Diyarbakır’da seçim çalışmalarına start verdi 

İçten, Diyarbakır’da seçim çalışmalarına start verdi 

9

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, yurtdışında başladığı seçim çalışmalarına Diyarbakır’da devam ediyor.  Almanya ve İngiltere’den sonra geldiği Diyarbakır’da da çalışmalara start veren İçten, sabah saatlerinde havaalanında kalabalık bir grup tarafından tezahürat ve pankartlarla karşılandı. Beraberindekilerle birlikte İl Başkanlığına geçerek burada basın toplantısı düzenleyen İçten, “Yaklaşık iki haftandan bu yana Almanya ve İngiltere’de seçim kampanyamızı yürütüyorduk. Bugün ise yüreğimizin şehri Diyarbakır’a gelerek seçimler için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. AK Partinin açıkladığı milletvekilleri aday listesi sonrası yaşanan gelişmeler ve AK Partinin seçim çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulunan İçten, listeye rıza göstermeyip tepki gösterenlerin yanlış yaptığını söyledi.

Evet, nerede kalmıştık

Milletvekilliği süresi boyunca Diyarbakır halkına en iyi hizmeti sunmak için yoğun bir çaba içinde olduklarını kaydeden İçten, bundan sonra da Diyarbakırlılar için çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi: “Şükürler olsun ki dört yıl önce vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmenin bahtiyarlığı ile bugün halkımızın karşısına çıkıyoruz. Hizmet noktasında dört yıl önceki vaatlerimizin büyük bir kısmını hayata geçirdik. Siyaset insanları mutlu etme, onlara hizmet götürmek aşkı ve gücüdür. Bizim de tek aşkımız Diyarbakır ve halkına en iyi hizmeti sunmaktır. Bugün biz bu aşkla, bu inançla buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Bizim kitabımızda her şeyden önce ahde vefa ve sadakat vardır. Bu nedenle partimize, teşkilatımıza karşı bir küskünlüğümüz söz konusu olmadığı gibi ‘evet nerede kalmıştık’ deyip sahaya iniyoruz. Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayacak ve sahada gecesini gündüzüne katacak olan bütün kardeşlerime de şimdiden teşekkür ediyorum.”

Nefisler ayaklar altına alınmalıdır

Diyarbakır’a tarihinin en büyük yatırımların AK Parti döneminde yapıldığını hatırlatan İçten, böylece bir dönem kaderine terk edilen Diyarbakır’ın yeniden can bulduğunu ifade etti. İçten, AK Parti’nin bir aile kültürü ile şekillendiğini belirterek, partinin hiçbir ferdi şahsi meselelerini davanın önüne koyamayacağının altını çizdi. İçten, “Herkes nefsinin içerisindeki şeytani duyguları ve bunun karşılığında etkileyenleri ayaklar altına almalıdırlar.  AK Parti ve onun değerleri kişisel olarak yorumlanacak bir dava değildir. Elbette birileri kırkın olabilir, küskün olabilir. Ancak Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyarbekir’de o kardeşlerimize sesleniyorum. 13 yılda 3 temel ve bir de ana üst dediğimiz unsurlar inşa ettik. Bunlar Diyarbakır, Türkiye ve dünya için yaptığımız hizmetlerdir. Diyarbakır Cumhuriyet tarihinde bugüne kadar en çok yatırım alan ikinci il oldu. Diyarbakır, daha önceki iktidarlar döneminde yatırım konusunda sıralamaya girdiği bilen varsa buyursun söylesin. AK Parti döneminde özellikle Diyarbakır’a yapılan yatırımlarla 81 il içerisinde 2’incilik elde etti. Bunu en iyi gören sizlersiniz” dedi.

400 Milletvekili istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002 yılında AK Parti ile birlikte erdemliler hareketi başlattığını belirten İçten, o tarihten sonra Türkiye’de tarihin en büyük dönüşümün başladığını kaydetti.  Türkiye’nin AK Parti ile yakaladığı bu büyüme hızına ivme kazandırmak için 7 haziran seçimlerin dönüm noktası olduğunu kaydeden İçten, şunları kaydetti: “Türkiye’ye itibar kazandıran, gücüne güç katan AK Parti iktidarı yeni dönemde reformları en üst seviyeye çıkarmak için 7 haziran seçimlerinde 400 milletvekili ile bu işin startını vereceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi artık eski Türkiye gömleği bize dar geliyor ve bunu Allah’ın izniyle 7 haziranda üzerimizden çıkarıp tertemiz yeni Türkiye’nin başkanlık gömleğini giyeceğiz.”

Engellere rağmen devrim yaptık

24. dönem milletvekilliği döneminde Diyarbakır’a verilen hizmet sözlerinin tamamının yerine getirildiğini dikkat çeken İçten, bu süre zarfından yapılan hizmetleri özetledi. İçten şunları kaydetti: “En başından da belirttiğim gibi şükürler olsun vermiş olduğumuz hizmet sözlerin tamamını yerine getirdik. Tamamlanan çalışmaların yanında devam edenler de var. Alt yapı, ulaştırma, eğitim, spor, rekreasyon alanları, tarihi eserlerin onarılması, sağlık hizmet alanı, sosyal yardımlar ve istihdam gibi yaşamın en temel alanlarına dokunan hizmetler gerçekleştirdik. Diyarbakır için bunları yaparken, muhalefet partileri ile sözde Diyarbakır için siyaset yaptığını söyleyen siyasetçiler sadece bizi izledi. Kimi zaman da bu projelerimizi engellemek için yoğun bir çaba sergilediklerini gördük. Örneği proje aşaması tamamlanan ve fizibilite çalışmaları biten Dicle Vadisi ile kentsel dönüşümün projelerin uygulanmaması için belediyesinin göstermiş olduğu karşı direnişi halkımızın takdirine bırakıyorum. Bugün 33 bin kişilik Diyarbakır stadyumunun gecikmesi de yine belediyenin bu anlamsız tutumundan kaynaklandığını halkımızın bilmesini istiyorum.  Buna rağmen asla geri durmadık, yılmadık, bıkmadık hizmetleri devam ettirme noktasında Elif gibi dik durmasını da bildik.”

Hizmetlere 25. Dönem de devam edecek

AK Parti ile birlikte yapılan hizmetlerin yeni dönemde de devam edeceğini vurgulayan İçten, 25. yasama dönemi için Diyarbakır’dan seçilecek AK Parti milletvekillerini de vermiş olacakları hizmet sözlerini yerine getireceğini kaydetti. İçten, “Biz nasıl ki 24. dönemde verdiğimiz sözün arkasında durup gece gündüz Diyarbakır için çalıştıysak yeni seçilecek kardeşlerimiz de aynı özveriyi göstereceklerinden adım gibi eminim. Biz de geçmiş tecrübelerimizle bu arkadaşlarımızın yanında yer alacağız” diye konuştu.  Yeni dönemde özellikle tarımsal alanda yapılacak projeler ile Diyarbakır’ın istihdam üssü olacağını belirten İçten, şunları kaydetti: “2016 tarihi itibariyle her yerde dile getirmiştik. Diyarbakır’da 500 bin hektar tarım arazisi sulu tarıma geçecek. Her bir hektarda bir insan çalışırsa eğer insanlar istihdam edecek. Diyarbakır’ın işsizlik rakamı 200 bin kişidir. Buda demek oluyor ki biz dışarıdan işçi getireceğiz. Şuan Kürtler, dışarıda Karadeniz’de fındık toplamaya gidiyor. Artık biz Karadeniz’den Diyarbakır’a yani Güneydoğu’ya insanları getirerek çalıştıracağız. Köylülerin cebine 10 lira girerken 2016 tarihiyle su kanallarının açılmasının ardından tüm topraklar su ile buluştuğunda köylülerin cebine 30 lira yani yılda 3 öğünden kazandığı para girecek. Bu para esnafın cebine girecek, yani piyasada dolaşacak. Diyarbakır’ın milli geliri yükselecek.”

Diyarbakır Komünist ve Marksistlerin memleketi değildir

Açıklamalarının devamında HDP’yi eleştiren İçten, HDP’nin benimsediği değerler itibariyle Diyarbakır halkını temsil etmediğini belirterek, bunun en büyük delilinin de Diyarbakır’da kutlanan ve bütün dünyanın izlediği Kutlu Doğum etkinliği olduğunu söyledi. İçten, “Kutlu Doğum programı ile Diyarbakırlılar bütün dünyaya, buranın Komünist ve Marksistlerin memleketi olmadığını gösterdi. Peygamberler şehrinde birileri çarşafla alay ediyorsa, camiler ötekileştiriliyorsa, ortada ideolojik bir sorun var demektir.” ifadelerini kullandı. 6-7 Ekim Kobani olaylarında HDP’nin sokağa çağırdığı saldırganların Kur’an-ı Kerim-i yakacak kadar ileri gittiklerini söyleyen İçten, HDP’nin hassasiyetleri arasında İslam’a yönelik bir değerlerin olmadığını vurguladı.

Basın toplantısının ardında vatandaşlarla bir araya gelen İçten, yeni dönemde Diyarbakır’da yapılması gereken çalışmalar hakkında konuştu. İçten, daha sonra ilçe teşkilatlarını ziyaret ederek, seçim çalışmaları hakkında bilgi aldı.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …