Anasayfa / Arşiv / Bir oy için binlerce kilometre yol kat etti  

Bir oy için binlerce kilometre yol kat etti  

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, son bir ayda yurtdışı başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında seçim çalışması yapıyor. İçten, sosyal barışı yeniden temin eden Çözüm Sürecinin devam etmesi için güçlü bir AK Parti iktidarının şart olduğunu belirterek, aksi takdirde oluşacak bir koalisyonun bu süreci sekteye uğratacağını vurguladı.

Seçim faaliyetleri kapsamında birçok ülkedeki çalışmalara katıldıktan sonra Türkiye’ye dönen Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, binlerce kilometre yol kat ederek seçmenlerle bir araya geldi. İstanbul, Diyarbakır, Batman, Malatya, İzmir, Bursa ve Yalova’ya giden İçten’in yeni durakları Antalya, Adana ve son olarak Diyarbakır olacak. Gittiği illerde kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve esnafları ziyaret eden İçten, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. İçten, AK Parti’nin yeni dönem yapacağı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve yeni anayasa için oy istedi.

Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi  

7 Haziran Genel Seçimin Türkiye’nin dönüm noktası olacağını belirten İçten, bu sürecin ülkemiz için yeni bir bağımsızlık mücadelesi olduğunu kaydetti. Seçmenlere bunu anlatmaya çalıştıklarını ifade eden İçten, şunları kaydetti: “Seçimlerin neden Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi olduğunu ifade etmemizin temel sebebi istikrardır. Türkiye’yi koalisyon çelmesiyle uçuruma sürüklemek isteyenler, AK Parti ile sağlanan ve 13 yıldır hayatın her alanında devam eden istikrarın ancak bu şekilde sonlanacağını biliyor. Bunun için gece gündüz demeden seçimlerden güçlü bir şekilde çıkmak için çalışıyoruz.  Güçlü bir AK Parti iktidarı ile yapılacak yeni sivil anayasa ile bugün kadar elde edilen kazanımların korunacağı gibi temel hak özgürlükler noktasında da kat etmiş olduğumuz mesafeye yeni bir boyut kazandırmış olacağız.”

Çözüm sürecinin garantisi AK Parti’dir

AK Parti’nin yaşamın her alanında devrim niteliğinde çalışmalara imza attığını hatırlatan İçten, özellikle sosyal barışın sağlanması adına tarihi adımlar attığının altını çizdi. Bunların başında Çözüm Sürecinin geldiğini anlatan İçten, “Anlamsız ve yersiz bir şekilde bu ülkede 30 yıl boyunca kardeş kanı akıtıldı. Bu ülkenin değerleri bir hiç uğruna feda edildi. AK Parti’nin elini taşın altına koyarak başlatmış olduğu Çözüm Süreci ile akan durdurulmuş ve sosyal barış yeniden tesis edilmiştir. Bu sürecin daha kurumsallaşması ve silahların tamamen toprağa gömülmesi için yeni dönemde güçlü bir AK Parti iktidarının şart olduğunu hatırlatmaya gerek bile duymuyorum. Zira bizim dışımızdaki diğer partilerin bu konuya yaklaşımlarının eski Türkiye perspektifinden farklı olmadığı görülecektir. 30 yıllık kayıplara rağmen silahı hala çözüm aracı olarak görenlerin sosyal barışı, kardeşliği sağlayacağına kim inanabilir ki? Altın değerinde olan Çözüm Süreci ile çok önemli adımlar atıldı. Eğer AK Parti sandıktan daha güçlü bir şekilde çıkarsa bu süreci taçlandırılacağının altını çizmek istiyorum.”

AK Parti özel yaşamın ve özgürlüklerin teminatıdır

İçten, seçim çalışmaları kapsamında son bir ayda binlerce kilometre yol kat ettiğini belirterek, gittiği bütün yerlerde farklı siyasi kimlikten vatandaşlarla görüşme imkanı bulduğunu ifade etti. Bireysel özgürlükler ve temel haklarla ilgili kendisine yöneltilen sorulara karşın AK Parti’nin özel yaşam ve özgürlüklerin teminatı olduğunu aktardığını belirten İçten, şöyle devam etti: “Bu ülkede bir dönem temel haklar yok sayıldı. İnançları ve değerleri doğrultusunda yaşamak isteyenlere ikinci sınıf insan muamelesi yapıldı. Kamusal alan adı altından üretilen nefret politikaları nedeniyle insanlarımız kendi ülkelerinde adeta dışlandı. Başörtülü olduğu için kamu görevinden uzaklaştırılanlar oldu. Gümüş yüzük taktığı için ordudan ihraç edilenler oldu. Binlerce gencimiz anayasal bir hak olan öğrenim hakkını yurtdışında tamamlamak zorunda kaldı. Şükürler olsun ki bu ilkel ve anti demokratik uygulamalara AK Parti son verdi. Türkiye daha yaşanılabilir ve demokrasi kültürünün egemen olduğu bir ülke oldu. Bir başka ifadeyle AK Parti özel yaşamın ve özgürlüklerin teminatı oldu. Bu kapsamda birçok yasal düzenleme yaparak özel yaşam alanını koruma altına aldık. AK Parti ile birlikte özgürlük alanları genişledi. Bir dönem ülkenin bölünmesine neden olarak gösterilen farklılıklarımızın artık zenginliğimiz olduğunun bilincine varıldı ve bu tabii ki AK Parti ile oldu. Bugün kamu kurumlarında kılık kıyafet serbestisinin sağlanması ile isteyen istediği gibi giyinebiliyor. Kısacası herkesin inandığı gibi yaşayabildiği bir Türkiye inşa ettik.”

İçten, AK Parti’nin seçimlerde 400 milletvekili ile çıkması halinde yeni dönemde Türkiye’nin ekonomi başta olmak üzeri sosyal, kültürel ve siyasal açından büyük bir gelişme kaydedeceğini vurguladı. Mevcut parlamenter sistemin, hızla büyüyen Türkiye’nin ihtiyaçlarına cevap veremediğine dikkat çeken İçten, başkanlık sistemi ile yeni sayfaların açılacağını söyledi.

İçten son olarak 7 Haziran seçim gününe kadar alanlarda olacağını belirterek, Türkiye’nin dört bir tarafından seçmenlerin kapısını çalmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.    

image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …