Anasayfa / Arşiv / Diyarbakır İslam’ın Anadolu’ya açılan kapısı oldu

Diyarbakır İslam’ın Anadolu’ya açılan kapısı oldu

foto

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır’ın İslam ile şereflenmesinin 1376. yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı. Şehrin 27 Mayıs 639 tarihinde İslam ile tanıştığını anlatan İçten, o günden sonra Diyarbakır’ın İslam dünyası ve değerleri için eşsiz bir merkez olduğunun altını çizdi. İslam’ın Anadolu topraklarından inkişaf etmesinden Diyarbakır’ın büyük katkılarının olduğunu vurgulayan İçten, “Bu fetih ile Kürtler İslam ile tanıştıkları gibi İslam’ın Anadolu’ya ulaştırılmasında bir köprü vazifesi üstlendi. Böylesi kutlu bir görev ile tarihe geçen kadim şehrimiz geçmişte olduğu gibi bugün de İslamın bayraktarlığını yapacaktır” dedi.

Diyarbakır’a her yönüyle kadim bir şehir

Büyük İslam Komutanı Halid Bin Velid’in Diyarbakır’a gelen ilk İslam liderinin olduğunu anlatan İçten şöyle devam etti: “İlkler her zaman için önemli olmuştur. Diyarbakır’ın fethi her anlamda bir ilk olduğu gibi birçok yönüyle tek olma özelliği de taşıyor. Fetih ile Diyarbakır, Anadolu’nun İslam’a açılan ilk kapısı olmuştur. Sahabe eliyle gerçek olan bu fetih dünya tarihi açısındaki yeri tartışılmazdır. Fethi gerçekleştiren ordunun başında Halid Bin Velid, Muaz Bin Cebel gibi büyük İslam komutanları, sahabeler vardı. Diyarbakır’ın fethi bu sebeple büyük bir gelişmedir. Diyarbakır’ı fethettikten sonra sahabeler burayı her anlamda bayındır kılmıştır. Şehrin yönetiminde ve halka İslam’ı öğretmede aktif rol üstlenen sahabeler, Diyarbakır’ı terk etmeyip bu topraklarda ebediyete kalacak olmaları, Diyarbakır’ı aziz kılmıştır. Ebediyete kadar burada kalmayı tercih etmeleri Diyarbakır’a ‘Sahabe Şehri’ kimliği kazandırmıştır. Bu azizlik ve güzellik Anadolu’da başka bir şehre nasip olmadığı herkesin malumudur.”

Kalpleri fethederek yolumuza devam edeceğiz

Diyarbakır halkı ve sivil toplum kuruluşların insanlık onuru için verdiği mücadele nedeniyle modern anlamda fetihler yaptığını belirten İçten, “Halid Bin Velid’ten aldığımız miras ile yeni bir medeniyet inşa ederken Kudüs’ün ve Diyarbakır’ın fethini referans olarak alıyoruz. Elbette bu referanslardan rahatsız olmak isteyenler ve eski Türkiye’de kalmak isteyenler olacaktır. Bizler de Halid Bin Velid, Selahaddin Eyyubi gibi insanların kalpleri fethederek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır bir ideolojinin merkezi değildir

Müslümanlar için önemli olan şehir ve mekanların bugün bazı siyasi kesimler tarafından başka kültürdeki milletlere mal edilmesinin utanç verici olduğunu belirten İçten, sözlerine şöyle devam etti: “Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’ün Yahudilere ait olduğunu söyleyen, Diyarbakır’ın manevi kimliğine aykırı çıkışlar yapanlara şunu hatırlatmak isterim ki bu topraklarda Halid Bin Velid’in, Selahaddin Eyyubi’nin mührü var. Kabe de Kudüs de Müslümanların yeryüzündeki ortak emanetidir ve öyle de kalacaktır. Hiç kimse siyasi emelleri için bu değerlerimize dil uzatamaz. İslamın Anadolu topraklarında ilk zuhur bulduğun Diyarbakır, sadece bir siyasi ideolojinin yankı bulduğu bir şehir olmayacak kadar engin bir ufka ve derinliğe sahiptir. Sahabeler ve Peygamberler diyardır. Maneviyatın baş şehirdir.  Bu vesile ile şehrimizin İslam ile tanışmasının yıl dönümünü kutluyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …