Anasayfa / Arşiv / Diyarbakırlı vekilden ilginç teklif: Gelin Surlarda selfie yapalım

Diyarbakırlı vekilden ilginç teklif: Gelin Surlarda selfie yapalım

Gelin Surlarda selfie yapalım

24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, bu sonucun kolektif bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi. İçten açıklamasının devamında ilginç bir çağrıda da bulundu. Dünyanın dört bir tarafından Diyarbakır’daki tarihi ve doğa güzellikleri görmek için gelenlerin olduğuna hatırlatan İçten, “Diyarbakır Surları’ndan Hevsel Bahçesi’ni fona alıp selfie yapmak için Japonya’da gelenlerin varlığı, Diyarbakır’a gelmeniz için yeterli bir sebep olarak görüyorum. Gelin hep birlikte selfie yapalım.”dedi.

Yoğun bir emek sarf edildi

Söz konusu tarihi mekânların UNESCO tarafından tescillenmesi için 24. Dönem Diyarbakır milletvekilleri olarak yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirterek, alınan sonucun Diyarbakır başta olmak üzere bütün Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni etti. İçten şunları kaydetti: “Tarih ve medeniyet şehri Diyarbakır her zaman en iyisine en güzeline layıktır. Bugüne kadar arzu etmediğimiz gelişmeler yüzünden Diyarbakır’ın tarihsel dokusu ve köklü mirası yeteri kadar gün yüzüne çıkarılmamıştı. Lakin şehrimizin bu yönünün ortaya çıkması, insanlığın dikkatini buraya çekmek için yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Vekil seçildiğimiz dönem böyle bir gelişmenin olması için halkımıza söz vermiştik. Bu gün geldiğimiz noktada bu sözümüzü tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu gelişmede payı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımız Ömer Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker, 24. Dönem Diyarbakır vekillerimiz, eski valilerimiz Mustafa Toprak, Cahit Kıraç ile şimdiki valimiz Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ile emeğin geçen bütün bürokrat ve çalışanlarlara teşekkür ediyorum.”

Kolektif çalışmanın sonucu

Eserlerin tescil edilmesinin ciddi bir ekip çalışmasının sonucu olduğunu da ifade eden İçten, “Söz konusu Diyarbakır ve onun değerleri olunca herkes üzerine düşeni büyük bir sorumluluk anlayışı içinde yerine getirdi. Aslında hep birlikte edindiğimiz bu kazanım, birlikte neler yapabileceğimizin de göstergesi olmuştur. Aynı zamanda ülkemizin başka bölgelerine örnek olacak kolektif bir çalışmaya da imza attığımızı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

Kazanan Diyarbakır olmuştur

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’nin artık dünya insanlığının ortak bir mirası olduğunu hatırlatan İçten, bu özelliği sayesinden Diyarbakır’ın yüz binlerce turistin ağırlanacağı bir merkez olacağını söyledi. Bu gelişmenin bölge halkı adına oldukça sevindirici olduğunu ifade eden İçten, şu tespiti yaptı: “Bir dönem çatışmalarla anılan kadim şehrimiz bundan sonra tarihten gelen kudreti ve eşsiz güzelliğiyle anılacaktır. Dünyanın en bilinen turizm merkezlerinden biri olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. UNESCO’nun bu kararından sonra bütün dünyanın dikkatleri buraya çevrilecek ve her yıl yüz binlerce turist, bir doğa harikası Hevsel Bahçeleri ile tarihin görkemini en iyi şekilde yansıtan Diyarbakır Surları için şehrimize akın edecektir. Bu sayede şehrimizde ekonomik anlamda ciddi bir artı değer sağlayacağı gibi bu eserlerin korunması ve geleceğe kalması için de önemli bir gelişme sağlanmış olacaktır.”

Gelin surlarda selfie yapalım

Cuma İçten, Hevsel Bahçeleri ile Surların dışında Diyarbakır’ın hemen her köşesinin bir tarihi abide niteliğinde olduğunu belirterek, herkesin hayatında en az bir kez Diyarbakır’a şehrine uğraması gerektiğini belirtti: “Muazzam güzelliklerle bezenmiş bir ülkede yaşıyoruz. Her köşesi ayrı bir güzellik simgesi. Ancak bunun içinde kendine has üslubu ile özel yer edinenler var. Diyarbakır gibi mesela… Güzelliğini anlatmada kelimelerin yetersiz kaldığı, ihtişamıyla görenleri kendisine aşık eden kadim şehrimize bütün dostlarımızı bekliyoruz. Dünya mirası listesine giren eserlerimizi bu ülkenin vatandaşı olarak görmeyecek olmamızı eksiklik olarak değerlendiriyorum. Zira Diyarbakır Surları’ndan Hevsel Bahçesi’ni fona alıp selfie yapmak için Japonya’da gelenlerin varlığı, Diyarbakır’a gelmeniz için yeterli bir sebep olarak görüyorum. Gelin hep birlikte selfie yapalım.”

Her platformda dile getirdi

Cuma İçten, 24 Dönem Diyarbakır Milletvekilli adayı olunca Diyarbakır’ın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması ve bütün dünyaya tanıtılması için vaatlerde bulunmuştu. Vekil seçildikten sonra bulunduğu her platformda Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri’ni gündeme taşıyan İçten, Meclis çalışmaları sırasında da sık sık bu konu üzerinde durdu. İçten, Diyarbakır’daki tarihi ve doğal güzellikleri bütün dünyaya duyurmak için 10 bölümlük “Zamanın Şahidi Diyar-ı Bekir ” isimli bir belgesel de hazırlamıştı. Belgeselde Diyarbakır’ın tarihi güzelliklerinin bizzat kendisi anlatan İçten’in bu çalışması ulusal ve sosyal medya mecralarından ciddi büyük bir teveccüh görmüştü.

Hakkında Cumaicten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Kürt Olduğu İçin Bediüzzaman ile Görüşmeyenler, Adını Kullanıp Saltanat Elde Ettiler

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, vefatının 58. Yıl dönümü nedeni ile büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said-i …