Anasayfa / Arşiv / İçten, Antalya’da çözüm sürecini anlattı,

İçten, Antalya’da çözüm sürecini anlattı,

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Antalya Bütünşehir Kültür ve Dayanışma Derneği (ANTÜMDER) ile Kepez Belediyesi iş birliğiyle Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen ”Çözüm Sürecinin Toplumsal Barışa, Kültür ve Ekonomiye Etkisi” konulu konferansa katıldı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan İçten, paralel yapılanmaya yönelik açıklamaları dikkat çekti.

Çözüm sürecini batıdaki insanlara çok iyi anlatmak gerektiğini söyleyen İçten, AK Parti iktidarına kadar ölümlerin hiç kimsenin umurunda olmadığını, birilerinin Kürt sorununun çözülmesini istemediğinin altını çizdi. PKK’nın yakın bir zaman sonra silah bırakacağına inandığını belirten İçten, “PKK elindeki argümanları alındığı için belki hazirandan sonra bu yıl içerisinde silahlarını Allah’ın izniyle bırakacak. Ben buna inanıyorum” dedi.

Hoca bozuntusu zat

Cuma İçten, Mavi Marmara gemisinin Gazze’ye gitmesini eleştiren Fethullah Gülen’e, ‘Pensilvanya’da oturan bir zat var. Ona ‘hoca bozuntusu’ diyoruz. Milletin zekâtını, sadakasını hayrını aldılar, Siyonist İsrail vakıflarına hibe ettiler’ sözleriyle yüklendi. Cuma İçten, Antalya’da düzenlenen ‘Çözüm Sürecinin Sosyoekonomik ve Kültürel Boyutları’ konulu konferansa katıldı. Çözüm sürecini iyi anlayabilmek için tarihin derinliklerine bakmak gerektiğini söyleyen İçten “Her taşın altından çıkıyorlar” dediği ‘paralel yapı’nın çözüm sürecini istemediğini savundu. Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan saldırıda ölenleri hatırlatan İçten, şöyle devam etti. “Pensilvanya’da oturan bir zat var. Ona ‘Hoca bozuntusu’ diyoruz. Mavi Marmara’yla ilgili olarak dedi ki ‘İsrail otoritesine biat etmeniz gerekiyordu. Otoriteye saygı göstermeniz lazım. Bu Mavi Marmara gemisinde elinde sopa olan karate bilen insanlar vardı. Onlar İsrail askerlerine şiddet yaptıkları için öldüler’ dedi. Asıl paralel yapı ortaya çıktı. Milletin zekâtını aldılar, sadakasını hayrını aldılar, götürdüler Siyonist İsrail vakıflarına hibe ettiler. İtalya’da Vatikan’da Hıristiyan vakıflara hibe ettiler. Pişkin pişkin bunu gazetelerinde manşet yaptılar.”

Mavi Marmara saldırısı çözüme yönelikti

Mavi Marmara olayının aslında Kürt meselesinin çözümlenmesini engellemeye yönelik olduğunu vurgulayan İçten, “Çünkü Ak Parti iktidarı referandumda 26 maddeyi geçirdikten sonra Kürt sorunu bitti arkadaşlar. Kürt sorunu diye bir sorun artık yok. Kürtlerin ne sorunu var biliyor musunuz. Terör, silah, şiddet ve gözyaşı sorunu var. Ben şu anda artık Edirne’de çocuğuma Zazaca öğretebiliyorum. Bunu da devletin eliyle yapıyorum. Bazen ‘ben hayal mi görüyorum, beni çimdikleyin’ diyorum. Sorunlar bitti. Şu anda PKK’nın elindeki bütün malzemeleri aldık. Ama birileri rahatsız oldu bunun çözümlenmesinden. Çünkü bu coğrafyada Kürtler ve Türkler birlikte olursa dünyada küresel bir güç haline gelirler. Kürtlerin ve Türklerin bir arada olmaması isteniyor. ‘Türklerle Kürtler barışırsa büyür, biz de Ortadoğu coğrafyasında istediğimizi yapamayız’ diye düşünüyorlar” diye konuştu.
Sürece engel olmak isteyenler var Mavi Marmara’da kendisini gösteren zihniyetin, yani Pensilvanya’nın Oslo görüşmelerini deşifre ettiğini belirten İçten, “Şimdi siz ‘devlet terör örgütüyle görüşür mü’ diyebilirsiniz. Görüşmemek mi lazım. Görüşeceksiniz. Sorunun çözülmesini istemeyenler devletin PKK ile görüşmesine engel olmak istiyor. Ak Parti iktidarından önce PKK ile kimsenin görüşmediğini mi zannediyorsunuz? PKK kurulduğu günden beri devlet PKK ile görüşme yapıyor” dedi.

Ak Parti kapansaydı birileri çoktan asılırdı

Milletin ‘yeter söz milletin’ diyerek ihtilal yapıp Ak Parti’yi iktidara getirdiğini söyleyen İçten, “Biz sadece tabela taktık. Dedik bu Kürt sorununu nasıl çözeceğiz. Bu sorunun geçmişi var. İnsanlar dilini konuşamıyor. Kültürünü yaşayamıyor. Sosyal hiçbir faaliyeti yok. 50 bin insan kaybedilmiş. Bunun 8 bin 500’ü şehitlerimiz. Askerimiz, polisimiz. Kamu görevlileri var içinde. Bu işi nasıl çözeceğiz diye bakınca devletin içinde paralel bir yapı var. Şu anki paralel yapıyı da kastederek söylüyorum. Kanun çıkartacağız, partimizi kapatmaya çalışıyorlar. Anayasa Mahkemesi toplandı, 1 oyla direkten döndük. Ak Parti kapansaydı, şu anda ben Yassıada’da olurdum. Birilerini de asmışlardı. Çok açık ve net söylüyorum” diye konuştu.

Cuma İçten, solundaki Türk bayrağını göstererek, “Bu bayrakta benim dedemin de kanları var” dedi. İçten, toplantı sonunda konferansı izlemeye gelen partililerle fotoğraf çektirdi.

[gallery_bank type=”images” format=”filmstrip” title=”true” desc=”false” img_in_row=”3″ animation_effect=”bounce” image_width=”600″ album_title=”true” album_id=”22″]

Hakkında Cumaicten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …