Anasayfa / Arşiv / Yeniden Yargılanma Yolu Açılsın

Yeniden Yargılanma Yolu Açılsın

AK Parti 24.Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, sosyal medya hesapları üzerinden “YenidenYargılanma YoluAçılsın” kampanyasını başlattı. Fethullahçı terör örgütü (FETÖ)’ne üye yargı mensuplarının kurdukları kumpaslarla birçok suçsuz insanı cezalandırdığını söyleyen İçten, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu yargı mensuplarının FETÖ üyeliğinden tutuklandıklarını belirtti.

 

FETÖ’ye üye yargı mensuplarının himmet gecelerinde sırf para vermedikleri için birçok kişiye kumpas kurduklarını anlatan İçten, “Kurulan kumpaslar sonucunda suçsuz binlerce insanımız cezaevinde hükümlü durumuna düştü. Bunlar kendilerine rakip olan herkesi sahte deliller uydurarak içeriye attılar.” dedi. FETÖ üyelerinin diğer islami cemaatlerin mensuplarına karşı oyunlar kurduğunu dile getiren İçten, bu oyunların FETÖ üyesi hakim ve savcılar tarafından yapıldığına da dikkat çekti.

 

 

ARAZİ ve GAYRİMENKUL YOLSUZLUĞU YAPTILAR

 

            Aynı şekilde FETÖ üyesi kişilerin binlerce arsa ve gayrimenkulü, kendi hakim ve savcılarını kullanarak usulsüz bir şekilde üzerlerine geçirdiğini söyleyen İçten, “FETÖ’cüler devlet arazilerini kendi bürokratları, emniyet mensupları, hakim ve savcıları ile yolsuzluk yaparak üzerlerine tapuladılar.” dedi. FETÖ’nün kendi üyelerinin çıkarları adına ticari davalara da el attığını belirten İçten, bu davaların FETÖ’ye üye hakim ve savcılar tarafından sonuca bağlandığına ayrıntı verdi.

 

İSLAMİ CEMAATLERE MENSUP İNSANLAR GÖZ ALTINA ALINDI

 

            FETÖ üyesi hakim ve savcıların farklı islami cemaatlerin mensuplarını düzmece belgeleri delil göstererek mağdur ettiklerini söyleyen İçten, “Gerek 12 Eylül askeri darbesi, 80’li 90’lı yıllarda gerekse 28 Şubat’ta islami cemaatlere mensup binlerce müslümanlar FETÖ militanlarınca göz altına alındı ve mobing uygulandı. Hala bu zulme maruz kalıp cezaevinde olanlar var.” diye konuştu. Ayrıca aynı şekilde yüzbinlerce insanın fişlendiğine dikkat çeken İçten, “Fişlenen kişilerin sicilleri karalandı ve bu siciller hala buna maruz kalan insanların özel yaşamlarında karşılarına çıkmaktadır.” dedi.

 

FAİLİ MEÇHUL CİNAYETLER’DE FETÖ PARMAĞI

 

            Ülke genelinde 17 bin 500 faili meçhul cinayetin işlendiğine ve bu cinayetlerden 14 bin 500’ünün faillerinin bulunup dosyalarının kapatıldığına değinen İçten, bu tür dosyaların yeniden ele alınması gerektiğini söyledi. İçten, ”Bu dosyalara bakıp şimdi FETÖ üyeliğinden içeride olan polis, müdür, hakim ve savcıların baktığı bu işler tekrar ele alınmalı ve araştırılmalıdır. Süreçte anlaşıldı ki FETÖ üyeleri, Pkk ile birlikte hareket etmişlerdir. Bu nedenle kapanan bu dosyalar ve hala kapanmayan bu faili meçhul dosyalar artık şaibelidir.” dedi. Kurulan kumpaslar sonucunda hüküm giyen vatandaşlara seslenen İçten, “Burdan FETÖ üyesi müdür, hakim ve savcıların kumpası sonucu hüküm giyen tüm vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Avukatları aracılığı ile bu durumu gerekçe göstererek adalet bakanlığına yeniden başvurun.” şeklinde konuştu.

 

 

ŞEHİRLERİ ELE GEÇİRDİLER

 

Geçmişte bazı şehirlerdeki yönetimin FETÖ üyelerinin elinde olduğunu dile getiren İçten, bu kişilerin makam güçlerini kullanarak birçok suçsuz insanı cezalandırdıklarını söyledi. İnsanların muhalefet ettikleri için cezalandırıldıklarına dikkat çeken İçten, konuşmasını “Aynı şehirdeki vali, kaymakam, emniyet müdürü, garnizon komutanı, hakim ve savcılar bir araya geldiklerinde o şehirde kendilerine muhalefet eden herkesin hayatlarını kararttılar. Bu kişileri ya öldürdüler, ya trafik kazası süsü verdiler, ya basit bir hastalıktan hastaneye gidenleri kalp krizinden öldürttüler, ya deli dediler psikolojik vaka haline soktular ya da sahte deliller ve kumpaslar ile milleti cezaevine yollayıp, sicillerini bozdular.” diye sürdürdü.

 

GENEL KURMAY BAŞKANI

 

            Düzenlenen kumpas oyunları ile eski genel kurmay başkanlarından İlker Başbuğ’un 26 ay cezaevinde kaldığını belirten İçten, “Genel kurmay başkanını yargılayanlar FETÖ üyesi çıktı. Aynı oyunu bu kişiler milletimize yaptılar ve hala binlerce suçsuz insanımız cezaevinde çürüyor.” dedi.

 

SELAM – TEVHİD KUMPASI

 

            Selam-tevhid kumpası ile islamcı grup ve cemaatlerin tamamının tasfiye edilmek istendiğine dikkat çeken İçten, FETÖ’ye karşı olanlara operasyon başlatılarak biat ettirilmenin amaçlandığını söyledi. 17-25 Aralık darbe girişimine de değinen İçten,”17-25 Aralık ile Selam-Tevhid kumpasının çok ortak yönü var. Bu kumpas ile devlet başkanımız Erdoğan ve hükümet düşürülmek istenmişti.” diye konuştu. FETÖ lideri Fethullah Gülen başta olmak üzere Emre Uslu gibi isimlerin derhal iade edilmesi gerektiğini söyleyen İçten, ”Şu an tutuklu yargılananların da kesinlikle ceza alması gerekiyor. Tahliye edilip, tutuksuz yargılanmalarına engel olunmalıdır. Çünkü tutuksuz yargılandıkları zaman hemen yurt dışına çıkıyorlar. Örgüt liderleri açık açık hepsini yurt dışına çağırıyor.” şeklinde konuştu.

 

YENİDEN YARGILANMA YOLU AÇILMALI

           

            İçten, FETÖ üyesi yargı mensupların yönettiği davaların yeniden gözden geçirilmesini, bu davalar sonucunda ceza alan suçsuz kişiler için de yeniden yargılanma yolunun açılması gerektiğini söyledi. Ayrıca İçten, sosyal medya hesapları üzerinden “YenidenYargılanma YoluAçılsın” hashtagi ile sosyal gündem kampanyası başlattı.

Hakkında Cuma-icten

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Cuma İçten: Çizgimden Sapmadan, Kırgınlık ve Dargınlığa Düşmeden Davama Hizmet Etmenin Gayreti İçinde Oldum

        AK Parti 24. Dönem Diyarbakır milletvekili Cuma İçten, 27. Dönem Milletvekilliği …