Anasayfa / Basın Açıklamaları / Cuma İçten Yaz Tatilinde Vatandaşları Diyarbakır’a Davet Etti

Cuma İçten Yaz Tatilinde Vatandaşları Diyarbakır’a Davet Etti

 

Yazın gelmesi ve Ramazan Bayramının yaklaşması ile birlikte vatandaşların tatil planlarının da yavaş yavaş belli olmaya başladığı bu günlerde, AK Parti Diyarbakır milletvekili Aday Adayı Cuma İçten, vatandaşlara tatillerini Diyarbakır’da yapmaları tavsiyesinde bulunarak vatandaşları Diyarbakır’a davet etti. Yurdun özellikle sahil kentlerine de elbette tatil yapabileceklerini belirten İçten En azından bu sürenin kısmını Diyarbakır’a ayırmalarını istediğini söyledi. İçten, “Vatandaşlarımıza yurdumuzun diğer bölgelerine gitmemelerini söylemiyorum elbette. Deniz bölgelerinde bulunan illerimize gidip tatil yapabilirler ancak tatil planlarına b ir de kültür turizmini ekleyip 9 peygamber, 572 sahabe ve 33 medeniyetin doğduğu, sırlarını kara taşlara işleyen, taşların dile geldiği Ahmet Arif’in, Cahit Sıtkı Tarancı’nın, Sezai Karakoç’un Ali Emiri’nin, El Cezeri’nin yani bilimin, kültürün, edebiyatın, sanatın, mezheplerin ve dinlerin kesişme noktası olan Diyarbakır’a tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.

Yabancı Turist Sayısının Yerli Turistten Çok Olması Beni Üzmektedir.

Diyarbakır’a gelen yabancı turist sayısına bakıldığında bu sayının yerli turist sayısından fazla olduğunun görüldüğünü belirten İçten, yerli turist sayısının artmasını dilediğini ifade etti. İçten, “Elbette yabancı turistlerin de gelmesi gerekir. Gelecekler de. Ancak yabancı turistler yurtdışından Diyarbakır’ı merak edip gelirken, hemen yanı başlarında bulunan ve burayı sahiplenen, burayı vatan bilen, buranın kendilerinin olduğunu söyleyen insanların gelmemesi beni gerçekten üzmektedir.” Diye konuştu.

Gitmediğiniz Yer Sizin Değildir

Diyarbakır’ın bu ülkenin bir paçası olduğunu unutmadan vatandaşları Diyarbakır’a beklediğini kaydeden İçten, atasözünü hatırlatarak şunları söyledi: “Atalarımızın da dediği gibi ‘gitmediğiniz yer sizin değildir’ der atalarımız. Bizler Diyarbakır’ı Trabzon’a Rize’yi Diyarbakır’a, İzmir’i Erzurum’a taşıyarak vatandaşlarımız arasında kaynaşmayı sağlayabiliriz. Bu kaynaşma olmadan, vatandaşlarımız birbirine dokunmadan, aynı sofradan yemeden, aynı bardaktan içmeden tam anlamıyla birbirimizi anlayabilir miyiz? Hayır. O nedenle aramızdaki bağları güçlendirmenin ve bizi ayırmaya çalışanlara karşı inatla birleşebilmenin önemli yollarından biri şehirlerimiz arasında köprüler kurmak olmalıdır.”

Diyarbakır’da Huzur ve Güven Ortamı Sağlandı

Eskiden bölgedeki çatışmalı ortamdan, huzur ve güven ortamının olmamasından kaynaklı olarak vatandaşların Diyarbakır’ı tatil rotaları içerisinde tutmadıklarını hatırlatan İçten, şu anda bölgede huzur ortamının sağlandığını kaydetti. Terör örgütünün yıktığı Suriçinin AK Parti tarafından yeniden onarıldığını ve tarihi dokusuna zarar verilmeden yeniden restore edilen Sur bölgesinde şu an huzur ve sükunetin olduğunu aktaran İçten, Diyarbakır’ın tarihi mekanları ve turizm potansiyeli hakkında şunları söyledi: “Tarihi mekânları, inanç turizmindeki değerleri ve birbirinden değerli lezzet duraklarıyla turizm pastasından daha fazla pay almaya başlayan Diyarbakır, Mezopotamya bölgesinin 9 bin yıllık tarihi geçmişe sahip en güzel şehirlerinden birisidir. Yüzyıllar boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, kültürel ve manevi ruhu çok yüksek. Çayönü Tepesi kazıları sırasında dünyanın en eski köyünün kalıntılarının bulunduğu Diyarbakır, Mekke ve Medine’den sonra dünyada en çok sahabe barındıran şehir olma özelliğine de sahip. Sur içinde bulunan Edebiyatçılara ait müzeler, Sahabe kabirleri ve İslam dünyasının 5. Haremi Şerif’i olma özelliğine sahip Ulu Cami ile Peygamber kabirlerinin bulunduğu Eğil, Silvan yakınlarındaki Hassuni mağaraları, Ergani yakınlarında Hilar mağaraları, Yine Ergani yakınlarındaki Grikihaciyan Tepesi, Lice Birkleyn mağaraları ve Eğil’deki Eğil Kalesi ve kayalardaki kitabeler ile Diyarbakır, tam bir açık hava müzesi konumundadır. İşte bu nedenle ben, tarihi mekanları, inanç turizmindeki değerleri ve birbirinden değerli lezzet duraklarıyla İnanç, kültür ve gastronomi alanındaki turizm değerleriyle, tarihin doğayla buluştuğu eşsiz güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir tatil imkanı sunan Diyarbakır’a tüm vatandaşlarımızı bekliyorum.”

Hakkında Basin iletişim

Bunlarıda okuyabilirsiniz

Kürt Olduğu İçin Bediüzzaman ile Görüşmeyenler, Adını Kullanıp Saltanat Elde Ettiler

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, vefatının 58. Yıl dönümü nedeni ile büyük İslam Alimi Bediüzzaman Said-i …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir