8 Mart Dünya Kadınlar Günü

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı reddeden, kadın ve erkeği her zaman birlikte gören bir geleneğin temsilcileri olduklarını söyledi. 

Partilerinin her alanda kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığını belirten İçten, kadınlara şiddet ve onları bir kenara itmenin ahmaklık olduğunu kaydetti. Dünya kadınlar gününün eşitliğe ve barışa vesile olmasını dileyen İçten, İslam dininin kadını her zaman ve her yerde başlarının tacı ettiğini belirterek, \’\’Cennet annelerin ayakları altındadır buyruğuna yürekten inanıyoruz. Geçmişimize bir bakın. Hiçbir zaman şu bizdendir, bu bizdendir ayrımcılığına gitmedik. Bugün sosyal hayatta rahatlıkla görülecektir ki, parti olarak kadınların haklarını en çok savunanların başında geliyoruz. çünkü bizler yaratılanı Yaratan’dan ötürü seviyoruz. Bizler etnik, mezhepsel, cinsel hangi konuda olursa olsun insanların hor görülmesine, dışlanmasına, kötü muameleye tabi olmasına karşı olduk. Kadınlarımızın evde, iş yerinde, sosyal hayatta şiddete maruz bırakılmasını asla kabul edemeyiz. O nedenledir ki altını çizerek söylüyorum. Şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadına şiddet uygulayan kim olursa olsun ahmaktır” dedi.

“KADINLAR İçİN HER TüRLü ADIMI ATIYORUZ”

Kadınların, kız çocuklarının hayatlarını kolaylaştırmak, onların sosyal hayata katılmalarını sağlamak için yasal anlamda her adımı attıklarını belirten Cuma İçten, bu adımları atmaya da devam edeceklerini söyledi. İçten, “Geçmiş hükümetlere baktığımızda ciddi bir adım atmadıklarını gördük. Hayata geçirmeyi düşündükleri projeleri kendi etrafında dönen bir kayık misali çöpe attılar. Söylemleri hep lafta kaldı. Oysaki bizler 2002 sonrası kadınlarımız ve gençlerimizin önünü açacak her türlü projeyi hayata geçirdik. SODES ve benzeri projelerle birçok kadınımızı iş sahibi yaptık. Kadınların siyasal hayata katılması, yönetime katılması, demokratik mekanizmalara dahil olmaları da onların en temel vatandaşlık haklarıdır. Şu anda parlamentoda oran itibariyle en çok kadın milletvekilini parlamentoya taşıyan parti AK Parti\’dir. Şu anda 45 kadın milletvekilimiz var. ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasıyla 350 bin kızımız okula başladı” diye konuştu.

“KADINLARIN HAKLARINA SAHİP çIKMAK BOYNUMUZUN BORCU”

İktidarları süresince kadın erkek eşitliği, kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda çok önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını belirten İçten, çalışan kadınların doğum izinlerini uzatarak 16 haftaya çıkardıklarını kaydetti. İçten, “Gelir Vergisi Kanunu\’nu hanımlarımızın lehine değiştirdik. Kadınlarımızın evlerinde yaptıkları üretimi vergiden muaf hale getirdik. Bu ürünlerin pazarlanması, satışı konusunda kolaylık sağladık. Yeter mi yetmez. Onlar için kaybedilen zamanı telafi ediyoruz. Kadınların haklarına sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Bizler kadınlarımıza senenin sadece bir gününde değil, her gününde hatırlanarak, onlara gereken hassasiyetin gösterilmesi için mücadele ediyoruz. Bu vesileyle başımızın tacı olan kadınlarımıza saygılarımı sunuyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Pin It

Comments are closed.