ACILI AİLELER AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN EŞLİĞİNDE CUMHURBAŞKANIMIZI ZİYARET ETTİLER

Cuma1-(1)-

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, çocukları kaçırılan Diyarbakırlı anneler ve ailelerle birlikte Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaret etti. Diyarbakır’dan gelen 38 aile ve onlara eşlik eden 38 kişinin Ankara’daki ilk durakları Memur-Sen oldu. Ardından AK Parti Genel Merkezi’nde başbakan Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde, sayın Mehmet Ali Şahin ve Aile Sosyal Politikalar bakanı Ayşenur İslam’ın da bulunduğu toplantı gerçekleşti. Yaklaşık üç saat süren toplantıda başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm aileleri tek tek dinledi, notlar aldı. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından Cuma İçten konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Annelerin inancı ve cesaretine vurgu yapan İçten,

“İNANCIN ZAFERİ KORKUYU YENMİŞTİR”

“Bugün burada çok önemli bir adım atıldı. Diyarbakır’da başlayan ve bir çığ gibi her gün destekle büyüyen annelerimizin acılı çığlıkları artık karşılık buldu. Yapılan görüşmelerde de gerek sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, gerek sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül de annelerimize çocuklarının sağ salim getirip kendilerine teslim edilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, yapacağız mesajını vermiş ve kendilerini cesaretlerinden dolayı kutlamıştır. Biz de buna tüm kalbimizle inanıyoruz. Bugün gördük ki artık eski anlayış yerle bir olmuş ve annelerimizin inancı korkuyu yenerek güçlü bir ses olmuştur. Bu, annelerimizin inancının zaferidir.”

“BİZ ACILARI PAYLAŞIYOR VE YAŞAMLARA DOKUNUYORUZ”

Cuma2

“15 yaşındaki çocuklarımız dağa çıkarıldı. Çocuklarımızın elinde silah değil, kalem olması gerekiyor. 15 yaşındaki bir çocuğun siyasi bir görüşü olamaz. Tek amacımız çocuklarımızın geri gelmesidir. Bu çocuklar üzerinden siyaset yapılmaması gerekiyor. Çocukların bir savaş ve terör ortamında olmalarını istemiyoruz. bugüne kadar binlerce çocuğumuzu kendi ellerimizle defnettik. Artık acılarımızın bitmesi lazım.
Diyarbakır’da yaşayan her ailede bir acı var. Çözüm süreci gibi önemli bir süreci yaşıyoruz. 16 aydır yaşanan bu süreçte hiçbir çocuğumuzun cenazesi gelmiyor. Bu süreci en başta annelerimiz önemsiyor. 30 yıl anne ve babalarımız kan ağladı. Tek istekleri ise, barışın olmasıydı. Biz de barış için annelerimize destek olmaya çalışıyoruz. Biz acıları paylaşıyor ve yaşamlara dokunuyoruz.” diyerek sözlerini sürdüren Cuma İçten,

BİR ANNE PKK HAYATIMIZI ÇALDI DİYE FERYAD EDİYOR

“Bu toplantıda her biri birbirinden üzücü ve yürek dağlayan öyküler vardı. Örneğin, kızları kaçırılan bir anne düşünün. Çocuğunun peşinden Mahmur kampına kadar gidiyor. Anne yüreği yanıyor ve anne orada bir hafta kalıp yalvarıyor çocuğumu verin diye. Bir PKK’lının ayağına kapanıyor ama nafile. Ne yazık ki bırakın çocuğunu vermeyi, yüzünü dahi göstermiyorlar. Yine bir baba, çocuğu için Kandil’e gidiyor.
Orada bir hafta kalıyor ama her türlü yalvarma, yakarmaya rağmen çocuğunu göstermiyorlar babasına. Bu ve bunun gibi mağdur annelerimizden biri de sayın başbakanımıza “PKK hayatımızı” çaldı diyerek feryad ediyor. Evet, hayatlar çalınmıştır. Aileler dağılmış, ateş yürekleri yakmıştır. Ama bizim duruşumuz, kararlılığımız süresince elbette ki bunlar da son bulacaktır. Çünkü Çözüm Süreci her şeye rağmen, her türlü baltalamaya, provokasyonlara rağmen devam etmektedir.” diyerek Çözüm Süreci vurgusu yapan Cuma İçten,

ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDİYOR VE KİMSE BUNUN ÖNÜNE GEÇEMEZ

AK Parti iktidarı olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Çözüm sürecinde çocuklarımızın cenazeleri gelmiyorsa bu bizim duruşumuzun bir belirtisidir. Biz bu süreci provoke eden unsurlardan, çocuklarımızın üzerinden ellerini çekmelerini istiyoruz. Bu süreci provoke etmeyin. Diyarbakır’ın barışa, sevgiye ihtiyacı var. Diyarbakır’da ideolojisi, partisi ne olursa olsun herkes buradaki annelerimizin yanında.
Biz de onların yanında olmaya devam edeceğiz. Kaldı ki annelerimizin bu feryadını ülke gündemine taşıyan, ilk günden beri yanlarında olan bir vekil olarak bugün gelinen nokta çok büyük bir gelişmedir. Nasıl ki annelerimizin eylemlerinin ilk başladığı günden beri takipteysek elbette ki bundan sonra da takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kaldı ki yakın zamanda bu konuyla ilgili çalışmalarımız hız kazanıp yeni bir Demokratikleşme Paketini yüce meclisimize getireceğiz.” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.