Ağaoğlu’na, fahri Diyarbakır hemşehrilik plaketi

          \"\" 

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, ünlü İşadamı Ali Ağaoğlu’nu ziyaret ederek, Diyarbakır’da tadilatını yaptırdığı okullar nedeniyle fahri Diyarbakır hemşehrilik plaketi verdi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, beraberinde Gönül Köprüsü Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf İçten ve İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şube Sekreteri Ali Karakaş ile birlikte ünlü İşadamı Ali Ağaoğlu’nu ziyaret etti.

İçten, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, peygamberle, sahabeler, kültürün başkenti, Ahmet Arif‘in, Cahit Sıtkı Tarancı’nın yerleşik olarak yaşadığı şehr-i Diyarbakır’dan geldiklerini ifade ederek “Ali Bey sağ olsun, bundan 6-7 ay önce Diyarbakır’a teşrif buyurdular. Orada kendisiyle beraber bir Diyarbakır şehir turu yaptık. O dönemde henüz daha çözüm süreci başlamamıştı. öyle herkesin kolay kolay Diyarbakır’a gelmeye cesaret etmediği bir zamanda Ali Bey Diyarbakır’a teveccüh etti, bir teveccüh gösterdi” dedi.

Birlikte şehri dolaştıklarını dile getiren İçten “Daha henüz ‘Bismillah’ demeden, henüz daha havadayken kendisi Diyarbakır’da onlarca okulun yeniden tadilatının yapılması, teşriflerinin hazırlanması, malzemelerinin temini ile ilgili, İlim Yayma Cemiyeti’nin 2 tane öğrenci yurdunun yeniden inşaatının yapılması, giydirilmesi ve yine birçok demirbaşlarının alınması noktasında, ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne tahsis etmiş olduğumuz tarihi eser olan bir yerin yeniden tadilatını yaparaüniversiteye kazandırılması noktasında, daha ‘Bismillah’ dedik Diyarbakır’da böyle 3 tane çok güzel birbirinden değerli hizmette bulundu. Diyarbakır halkı da, kendisine bizim bile kıskandığımız bir teveccüh gösterdi. Biz onur duyduk, gurur duyduk, şeref duyduk kendisinden. Böyle bir hizmetten dolayı da, Diyarbakırlılar adına teşekkür etmek için buraya geldik” şeklinde konuştu.

özellikle devlete ait okulların tadilatından sonra Ali Ağaoğlu’nun açılışlar için tekrar Diyarbakır’a geldiğini hatırlatan Cuma İçten “Ama bu sefer artık bizim gitmemiz gerekiyor dedik. Kendisi de bizi bugün burada ağırladı. Hizmetlerinizi takip ediyoruz. Türkiye’nin çok değerli iş adamlarındansınız ve aynı zamanda eğitime, bu tür ilim yuvalarına katkılarınızı da çok yakinen biliyoruz. Bir Trabzonlu olarak da, Diyarbakır gibi memleketimizin bir başka memleketine, İstanbul‘dan gelip bu konularda teveccüh gösterdiğiniz için halkım adına, Diyarbakır adına sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu anlamda yanımızda bir plaket getirdik. Sizleri de Diyarbakır fahri hemşerisi olarak görüyoruz” diyerek fahri hemşerilik plaketi takdim etti.

Ali Ağaoğlu ile iş dünyasını temsilen, İstanbul’dan Diyarbakır’a beraber bir gönül köprüsü kurduklarını sözlerine ekleyen İçten, “Kendisi bizim Diyarbakır’daki vatandaşlarımızın, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın yüreğine, kalbine ve sevgisine dokundu. Bu çok anlamlıydı ve çok önemliydi. çünkü birkapı açıldı o yüreğe ve sevgiye dokunduktan sonra. Ve çok hayırlı oldu, iş dünyasının sizlerle birlikte böyle bir adımı. çözüm süreciyle birlikte şuan da Diyarbakır’da çok istediğimiz o, iş adamlarımızın gelip kendi memleketlerine tekrar yatırım yapmasıyla alakalı bir sinerji oluştu. Bu sinerjinin anahtarı Ağaoğlu İnşaat Grubu, Ali Ağaoğlu’nun bizzat kendisi oldu. Biz bunu çok anlamlı bulduk. çünkü Diyarbakır’ın da Trabzon kadar kendi şehri ve memleketi olduğunu, tüm Türkiye’ye oradan bir ses duydu ve haykırdı. Bu anlamda kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlim Yayma Cemiyeti Diyarbakır Şube Sekreteri Ali Karakaş da, Ali Ağaoğlu’na yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek plaket takdim etti. Gönül Köprüsü Derneği Başka Yardımcısı Yusuf İçten de, Ali Ağaoğlu’na plaket takdiminde bulundu.
Verilen plaketlerin kendisini onurlandırdığını dile getiren ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu da, Trabzonlu bir iş adamı olarak görevimiz sadece çalışıp para kazanmak olmadığını dile getirerek “Toplumun, başta eğitim olmak üzere her alanda topluma katkı sağlama da aslında bizim görevimiz. Bunu da yaparken ülkemizin her tarafı, doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine kadar her şeyde birlik beraberlik içerisinde bulunmalıyız. Yani yatırımları sadece kendi memleketimize değil, dediğim gibi memleket hepimizin memleketi. özellikle Diyarbakır ki biz oraya gittiğimizde henüz çözüm süreci başlamamıştı. Bölge maalesef, kargaşa ve kaos içerisindeydi. Allah’a şükür bugün bir barış ortamı sağlandı. Kardeşler el sıkıştı, barıştı. Zaten böyle olması gerekiyordu. Bizim ondan önce oraya gidip, böyle bir şeye katkı sağlamamız beni gerçekten gururlandırdı. Kendimi fahri Diyarbakırlı olarak gördüğümü zaten o zaman da söylemiştim. Ama bu ülke hepimizin. Biz beraber el ele olduğumuzda bunun her yere yansıması olacak. Oradaki vatandaşlarımızda refahın bir parçası olacak. İşi olacak, aşı olacak. Yatırımlar başladığı zaman, insanların işi, aşı olduğu zaman zaten diğer konulara sapma eğilimi zaten kalmaz. Onun için orayı da biz, İstanbul neyse inşallah bir İstanbul gibi görmek istiyoruz. Beni bu hediyelerle onurlandırdınız. çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.