AK PARTİ İKTİDARI KANAYAN VE KRONİKLEŞEN SORUNLARI ÇÖZMÜŞTÜR

 


AK PARTİ İKTİDARI KANAYAN VE KRONİKLEŞEN SORUNLARI çöZMüŞTüR

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten her hafta olduğu gibi yine soluğu seçim bölgesi olan Diyarbakır’da aldı. İçten’in ilk durağı Hani oldu. Oradan ise İl Danışma Meclisi toplantısı için Dicle’ye giden Cuma İçten, vatandaşlar, esnaflar, muhtarlar, kanaat önderleri, gençlik ve kadın kolları ile bir araya gelerek çeşitli istişarelerde bulundu. Ayrıca hastane ve Dicle Kaymakamlığına yeni atanan Remzi Kattaş’ı da makamında ziyaret eden Cuma İçten, Dicle İl Danışma Meclisi toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu. ülkenin geçmişten bu yana süregelen ötekileştirme sorununa değinen Cuma İçten

BAŞöRTüSü SORUNU ORTADAN KALKMIŞTIR

“İster Türk ister Kürt olsun bu ülkenin en büyük sorunlarından biri Başörtüsüydü. Yıllarca bu yüzden insanlar acı ve eziyet çekti. Şimdi kim diyebilir ki başörtüsü sorun beni ilgilendirmiyor? Kimse asla böyle bir şey söyleyemez. Lakin, AK Parti iktidarıyla kanayan ve kronikleşmiş sorunları biz çözdük. çözmeye ve devrimsel adımlar atmaya devam ediyoruz. Hangi dini inanca sahip olursa olsun, hangi etnik kökene sahip olursa olsun, hangi ırkın mensubu olursa olsun kimsenin ötekileştirilmediği bir medeniyet inşa ediyoruz.” diyen İçten’in diğer bir üzerinde durduğu konu ise Demokratikleşme Paketi’nde en önemli adımlardan biri olan andımızdı.

VARLIĞIMIZI BİR BAŞKASININ VARLIĞINA ARMAĞAN ETMİYORUZ

“Diğer bir konu ise andımız konusudur. Yıllarca çocuklarımıza okulda zorla sen Türksün denildi. O çocuk eve geldiğinde ise Türk değil, Kürt olduğunu öğrendi. Bu iyi bir şey miydi? Elhamdülillah artık biz, çocuklarımızın hiçbirinin canını bir başkasının varlığına emanet etmiyoruz. İktidarımızla birlikte artık bu sorunlar da ortadan kalkmıştır.

SEçİM BARAJININ KALDIRILMASI KENDİMİZE OLAN GüVENİMİZDİR

“Yıllardır hep konuşulan ve çok büyük bir sorun olarak lanse edilen seçim barajı sorunu da Demokratikleşme Paketi ile artık tartışılmaya açılmış ve bunun için ilk adım atılmıştır. Atılan bu adım da devrim niteliğinde bir karardır. Aslında seçim barajının düşürülmesi önerisi bizim AK Parti olarak kendimiz olan güvenimizin de en açık göstergelerinden biridir.” Diyen Cuma İçten’in üzerinde durduğu diğer bir konu da Kürt Sorunu oldu.

KüRT SORUNU ARTIK BİTMİŞTİR

“Bana göre, bir Kürt olarak Kürt Sorunu, 26 maddelik referandum oylaması yapıldığında bitmişti. Artık Kürt sorunu diye bir sorun yoktur. Evet, bu ülkede haklar sorunu vardır. üstelik hangi etnik kökene, hangi ırka mensup olursa olsun buna benzer sorunlar olmuştur. Hakların idesiyle ilgili talepler olmuştur ve olacaktır da. Burada bununla ilgili bir problem yoktur. Ama bu ilkede artık AK Parti iktidarıyla birlikte özellikle referandumdaki 26 madde geçtikten sonra artık Kürt sorunu tarihe karışmıştır. Bu önemli bir süreçtir. özellikle Ana dilin öğrenilmesiyle birlikte çok önemli bir adım daha atılmıştır.”diyen Cuma İçten çözüm ve demokratikleşmenin AK Parti’nin eseri olduğunu belirtti.

çöZüM SüRECİNİ AK PARTİ BAŞLATTI VE SüREç DEVAM EDECEKTİR

"çözüm sürecini AK Parti başlattı. Bölgede neredeyse 30 yıldır akan bir kan var. Ama bu 9 aylık sürecin başından beri yurdumuzun ne doğusuna ne batısına ne kuzeyine ne de güneyine cenazeler gitmiyor. Abdullah öcalan’ın nevrozdaki açıklamalarını hatırlayın. Birlikten, barıştan bahsediliyordu. İslam’a atıflar vardı. ümmet anlayışına, birliğine değiniliyor ve Türkiye’nin misak-ı milli sınırlarına olan hassasiyete vurgu yapılıyordu. Ancak mektubun en önemli kısmı artık silahların bırakılması ve PKK’nın ülkeyi terk etmesi noktasındaydı. Biz şimdi “Günaydın öcalan” diyoruz. çünkü biz bunu en başından beri söylüyoruz. Artık Diyarbakır halkı başta olmak üzere herkes bu süreçten memnun.Bizim amacımız Diyarbakır’ımızın kültür, sanat şehri olması. Din turizminde dünya çapında önemli bir yere gelmesi. Bu süreç devam ettikçe bu coğrafyaya huzur, barış, sevgi ve kardeşlik hakim olacaktır. Kimsenin bundan şüphesi olmasın.” diyerek sözlerini noktaladı.  

Pin It

Comments are closed.