AK Parti’li İçten: Asıl engellilik fiziki değil, kalbi engelliliktir

engelli

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 3 Aralık Engelliler Günü’nü kutladı. AK Parti olarak her zaman engelli vatandaşların yanında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten İçten, AK Parti’nin engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için yaptığı hizmetlere dikkat çekti.

İçten, 3 Aralık Engelliler Günü’ne özel açıklamalarda bulundu. Engelli insanların her zaman gönüllerde olduğunu belirten İçten, “Biz bugüne kadar her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduk ve bundan sonra olmaya da devam edeceğiz. Çünkü bu insani bir görevdir. Unutmayalım ki toplumsal yaşamda onurlu bir birey olarak yer almak herkes gibi engelli vatandaşlar içinde en temel hakkı. İnanç ve kültürümüz de bizlere bunu bu şekilde öğretmiştir. Onun için engelli vatandaşlarımıza ikinci sınıf insan muamelesi yapmak bizim değerlerimize örtüşmemektedir. Evet, hepimiz engelli olabiliriz ve hepimiz birer engelli adayıyız.” diye konuştu.

“DOĞAL YAŞAMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİNİ AK KADROLAR KALDIRDI”

AK Parti olarak hükümete geldikleri günden bu yana sosyal devletin gereklerini yerine getirdiklerini vurgulayan İçten, AK kadrolar için engelin olmadığını, doğal yaşamın içinde tehdit olan her şeyi AK kadroların kaldırdığını bildirdi. AK Parti olarak engel tanımadıklarını kaydeden İçten, şu ifadeleri kullandı: “Özellikle engelli vatandaşlarımızla ilgili olarak hemen hemen her alanda değişiklikler yaptık. Engelli insanlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları, onların topluma kazandırılmaları, katılımcı ve üreten insanlar haline getirilmeleri hükümetimizin en önemli hedeflerinden biri oldu. Bu kapsamda 2005 yılında Engelliler Kanunu çıkarıldı ve ilk kez engellilerle ilgili yasal bir çerçeve oluşturuldu. 2010 yılında engellilere pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. 2013 yılında yasal bir değişiklikle onur kırıcı ifadeleri, özürlü, sakat, çürük gibi ifadeleri tümüyle kaldırdık. Sadece engelli ibaresini koyduk. Fakat bu kardeşlerimizin engelleri aşabilmesi için de her zaman yanlarında olduk.

Yapılanları sıraladığımızda görüyoruz ki engelli vatandaşlarımız için adeta bir devrim gerçekleştirmişiz. Bakıldığında; 65 yaş üstündekilere çalışmayacak durumda olan ve iş bulamayan engellilerin aylıklarına yüzde 200 ile yüzde 300 oranında zam yaptık. Engelli maaşlarını, her ikisi de engelli eşlerin her birine ve 18 yaşın altındaki engellerinin ailelerini da kapsayacak şekilde genişlettik. Ve sadece Türkiye’de değil, dünyada örnek teşkil edecek bir devrim mahiyetinde bir adım attık; 2007 yılında evde bakım aylığı uygulamasıyla aileler engellilerine sahip çıktı ve engellerinin evde bakım hizmetlerini karşıladık. Evde bakım için ayrılan bütçeyi son 6 yıl içinde 83 kat artırdık.”

ÜCRETSİZ TOPLUM HİZMETİ MÜJDESİ

İçten, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütçe konusunda belki hemen hemen her alanda sınırlamaya gidebiliriz ama Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun da dediği gibi ‘gönlü gani bir milletin devletidir bu devlet’. Dikkat edin sadece evde bakım hizmet bedeli olarak, 10 aylık dönemde bu yıl 450 bin engelli vatandaşımız için 3.3 milyar Türk Lirası, eski ifadeyle 3.3 katrilyon Türk Lirası ödeme yaptık. Şehir içi toplu taşıma araçlarının, kamu binalarının, kamuya açık alanların engellilere erişimini sağlayacak yasal tedbirler alındı. Yine Başbakanımız bir müjde verdi ve inşallah en kısa zamanda engellilerimiz için ücretsiz toplum hizmeti için de gerekli kararı alacağız. Böylece bütün engelliler için ücretsiz toplu taşıma hizmeti sağlanmış olacak.”

Engelli istihdamı konusunda da engellileri yalnız bırakmadıklarının altını çizen AK Parti’li İçten, “Onların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için, kendilerini ötekileştirilmiş hissetmemeleri için ciddi çalışmalar yapıldı. Engelliler için bir AK Parti’den öncesi bir de AK Parti’den sonrası vardı. Engellilerimiz için gerekli yasal değişiklikleri yaptık ve ilk defa engelliler için geçerli kamu personeli seçme sınavı, EKPSS’yi gerçekleştirdik. Baktığınızda 2002 yılında bütün kamuda 5 bin 777 engelli vardı, şimdi 34 bin 88 engelli memur kadrolu olarak çalışmaktadır.” şeklinde konuştu.

“HDP BELEDİYELERİ ÖNCE BEYİNLERİNDEKİ ÇARŞAFTAN KURTULSUN”

AK Parti iktidarı ve AK belediyeler olarak bundan sonra da engelliler için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceklerini aktaran İçten, AK kadroların engel tanımaz bu hizmetlerini diğer parti belediyelerinin de örnek almasını temenni ettiğini dile getirdi. Kendi seçim bölgesine bakıldığında HDP’nin sadece sosyal devleti istismar ettiğine işaret eden İçten, “HDP belediyeleri değerlerimize aykırı kültürel faaliyetler düzenlemek için para harcarken, engelli vatandaşlarımızın engelinin kaldırılmasına yönelik hiçbir iyileştirme yapmamaktadır. Halkımızın dini değerleri ile alay ederken, çarşaf ile alay ederken, engelli vatandaşlarımızın kaldırımları, belediye binalarını, parkları, toplu taşıma araçlarını kullanabilmesinin önündeki engellerin kaldırılması için önce kafalarındaki çarşaftan kurtulabilmeleri gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle engelleri birlikte, el ele vererek aşacağımıza olan inancımla, engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum.” sözlerini dile getirdi.

Pin It

Comments are closed.