AK Partili İçten: Diyarbakır’ın ihracatı son 12 yılda 33 kat arttı

diyarbakır foto

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır’a son 12 yılda 14 milyar liranın üzerinde yatırımın gerçekleştiğini ifade etti. AK Parti ile birlikte bütün iller gibi Diyarbakır’ın da değerinin yakaladığını ve daha da iyi bir konuma geleceğini kaydeden İçten, “Diyarbakır, yapılan yatırımlarla üreten, ürettiğini dünyaya pazarlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. 2002 yılında Diyarbakır’da 6,8 Milyon dolarlık ihracat yapılırken, bugün bu rakam 237 Milyon dolar seviyelerine çıktı. Yani Diyarbakır’ın ihracatı 33 kat arttı.” dedi.

İçten, Diyarbakır ekonomisi ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin son 12 yılda nereden nereye geldiğinin bütün dünya tarafından imrenilerek değil, adeta kıskançlıkla takip edildiğini kaydeden İçten, şimdi de 2023 hedeflerine kilitlendiklerini bildirdi. Büyüyen Türkiye’den bütün şehirlerin, köylerin çok etkilendiğini ve katma değerlerinin arttığını vurgulayan İçten, Diyarbakır’a son 12 yılda yaklaşık 15 milyar liralık yatırımın gerçekleştiğine dikkat çekti.

“DİYARBAKIR İHRACATI 33 KAT ARTTI”

12 yılda yapılan yatırımlar ile Diyarbakır’ın ihracatta 33 kat büyüdüğünü söyleyen İçten, “Diyarbakır, yapılan yatırımlarla üreten, ürettiğini dünyaya pazarlayan bir dünya markası olma yolunda ilerliyor. 2002 yılında Diyarbakır’da 6,8 Milyon dolarlık ihracat yapılırken, bugün bu rakam 237 Milyon dolar seviyelerine çıktı. Üretip, kazanan Diyarbakır ülkemize de kazandırdı. 2002 yılında 103 Milyon lira vergi veren Diyarbakır bugün 802 Milyon lira seviyelerinde vergi verir hale geldi. Son 12 yılda Diyarbakır kazandı, Türkiye kazandı.” diye konuştu.

ÜRETİM ÜSSÜ ‘DİYARBAKIR’

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) içerisinde yer alan Diyarbakır’a yapılan yatırımların üretime dönüştüğünü ifade eden AK Partili İçten, şöyle konuştu: “GAP’ın kilit illerinden birisi olan Diyarbakır’ın üretim üssü olması için sulama kanallarının yanında GAP’ın Atatürk Barajı’ndan sonraki en büyük sulama ve enerji projesi olan Silvan barajında çalışmalar sürüyor. Yine Ambar barajında çalışmalar devam ediyor. Pamukçay Barajı ise tamamlanarak su tutmaya başladı. Silvan Barajı ülke ekonomisine 1 milyar lira yıllık katkısının yanında 2 milyon 450 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak, 318 bin vatandaşımıza istihdam sağlayacaktır. Yıllık 681 milyon kilowatt ise enerji üretilecek. Ayrıca Dicle Kral kızı Barajı’nın yapılmakta olan sulama kanallarının tamamlanmasının ardından ise yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin dekar arazi sulanacak. Tüm yapılan yatırımlar ile Diyarbakır tarımın üretim üssü haline gelecek. Diyarbakır’da 2002 yılına kadar sadece 198 bin dekar arazi sulanmışken son 12 yılda yapılan sulama projeleriyle 423 bin 193 dekar arazi sulandı.”

“ÇİFTÇİYE DESTEK KAT VE KAT ARTTI”

Üretim yapan çiftçiye büyük destek verildiğini söyleyen İçten, “2003 ile 2013 yılları arasında Diyarbakır çiftçisine 2 Milyar 200 milyon liralık destek verildi. Diyarbakır’a ayrılan tarımsal destek ödemelerini 12 yılda 5 Kat arttırarak 62 Milyon liradan 322 Milyon liraya, hayvansal desteği ise rekor seviyede arttırarak 26 bin liradan 34 Milyon liraya çıkarttık. Diyarbakır’a Türkiye’nin ilk Organize hayvancılık bölgesi açıldı. Bu bölge 15 bin büyükbaş besi hayvanını barındırarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.