AK Parti’li İçten’den HDP’ye ‘hodri meydan’

10422973_766382083456863_9184107271696891102_n

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, çözüm sürecinde samimi bir görüntü vermeyen HDP’ye seslendi ve hodri meydan dedi. İçten, Ey HDP yüreğini ortaya koyan anneler kadar cesaretin var mı? Hadi hodri meydan. Diyarbakır’da çocukları dağa çıkan anneler çocuklarını istemediler mi? Evet istediler. Şuan dağda bine yakın 18 yaşının altında çocuk var. Peki 140 anne çocuğunu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve anne olan kadından istemedi mi? O zaman hemen bu çocukları serbest bırakın. Hadi hodri meyan. Çözüm sürecinin amacı bu değil miydi? Silahların bırakılması, siyasetin önünün açılması değil miydi?” dedi.

Partisinin Kulp ve Lice kongrelerine katılan İçten, önemli açıklamalarda bulundu. Partinin kurucusu olan Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 yıl önce bir rüya gördüğünü belirten İçten, bu ülkede sevgide eksikliğin olduğunu, barışta ve muhabbette eksikliğin olduğunu, ırkçı düşünen, tek tipçi bir anlayışın olduğunu, bunların ortadan kalktığını kaydetti. Şimdi AK Parti’den ve onun lideri Recep Tayyip Erdoğan’dan rahatsız olunduğunun altını çizen İçten, önlerini kesmek için ellerinden geleni yaptığına dikkat çekti.

 “AĞITLAR TÜRKÇE VE KÜRTÇE, ZAFER ÇIĞLIKLARI İBRANİCE VE İNGİLİZCE”

 Bugün çözüm süreci varsa, ölüm, şiddet, gözyaşı, ötekileştirme yoksa AK Partililer sayesinde olduğunu vurgulayan İçten, şöyle konuştu: “Birileri derin devletin adına, birileri de Kürtlerin hakkını savunuyorum diye kan döktüler, bizleri öldürdü. Bakın Ortadoğu’da iç savaş var, ağıtlar Kürtçe, Türkçe ve Arapça ama dikkatinizi çekmek istiyorum; zafer çığlıkları İbranice ve İngilizce. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun dış politikasındaki başarısını biliyoruz. Biz geldiğimizde dedik ki; biz insanlık onuru mücadelesini veriyoruz. Bu saatten sonra Türkiye’nin sessiz kalmasını ve başını kuma gömmesini bekleyemez. Biz onun için Filistin’e gözyaşı döktük. İsrail’e ‘one minute’ dedik. Mısır’da, Suriye’deki, Filistin’deki, Myanmar’daki mazlumların onuru için dünyaya seslendik. Sizler olmazsanız mazlumların hakkını savunamayız. Sorun Türklerin ve Kürtlerin birlikte bir başarıya imza atmasıdır.”

 AK kadrolar için Kürt sorununun bittiğini aktaran AK Parti’li İçten, “Ama anlaşılıyor ki yıllarca Kürtler üzerinden siyaset yapanlar, yıllarca Kürtlerin haklarını savunduğunu iddia edip Kulp’un Kolçkar Köyü’nde Kürtleri katledenler için hala Kürt meselesi bitmemiş. Çünkü onların Kürt meselesi yok. Onların derdi, Kürtleri Marksistleştirmektir. Kürtlerin artık PKK, KCK ve HDP sorunu vardır. Kürtler hiçbir zaman sorun olmadı. Kürtlerin içindeki derin küresel güçler ve paralel yapılardı. Onun için barış süreci değil, çözüm süreci diyoruz. Çünkü Kürtlerle Türkler hiçbir zaman savaşmamıştır.” diye konuştu.

 “EY HDP, YÜREĞİNİ ORTAYA KOYAN ANNELER KADAR CESARETİN YOK MU?”

 HDP’ye çağrıda bulunan İçten, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ey HDP yüreğini ortaya koyan anneler kadar cesaretin var mı? Hadi hodri meydan. Diyarbakır’da çocukları dağa çıkan anneler çocuklarını istemediler mi? Evet istediler. Şuan dağda bine yakın 18 yaşının altında çocuk var. Peki 140 anne çocuğunu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve anne olan kadından istemedi mi? O zaman hemen bu çocukları serbest bırakın. Hadi hodri meyan. Çözüm sürecinin amacı bu değil miydi? Silahların bırakılması, siyasetin önünün açılması değil miydi?”

“BİZ, CHP VE MHP’NİN GELEMEDİĞİ TOPRAKLARDAYIZ”

 Lice’deki konuşmasında ise CHP ve MHP’nin gelemeyeceği ilçelerden birinde olduklarının altını çizen İçten, Lice’nin AK Parti için çok ciddi bir anlamının olduğunu söyledi. 100 yıldan beri Kürt meselesiyle ilgili en çok bedel ödeyen topraklarda olduklarına işaret eden İçten, “Sizleri cesaretinizden ve özverinizden dolayı kutluyorum. Kocaman yüreklere sahip insanların olduğu bir yerdeyiz. Elhamdülillah AK Parti iktidarıyla birlikte biz Kürt meselesini bitirdik. Tarihin hiçbir zamanında Kürt sorunu diye birşey yoktu, aslında. Kürtler de hiçbir zaman sorun olmadı. Bir dönem kanayan bir yara vardı. AK Parti ile birlikte bu son buldu.ama artık Lice’de de Diyarbakır’da da Türkiye’de yaşayan Kürtlerinde PKK, KCK ve HDP sorunu vardır. HDP eğer çözüm sürecinde samimiysen şiddete ve sokaklara çağıranları kınayacaksın. İkinci olarak annelerin sesine kulak vereceksin ve dağa çıkan çocukların geri gelmesi konusunda HDP’nin de bir irade ortaya koyması lazım. Yine silahların bırakılması noktasında HDP net bir tavır sergilemesi lazım. Bu tavrı koymadığında siz Kürtler ve bizler en büyük tepkiyi göstereceğiz.” sözlerini dile getirdi.

Pin It

Comments are closed.