AK Parti’li İçten,yayınladığı mesajla öğretmenler gününü kutladı

_DSC0128

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında, “Oku; Yaradan Rabbinin adı ile Oku; ilk ilahi emir ile vücut bulup, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum, anlayışı ile devam eden eğitim ve öğretim sistemimizin temel taşları Öğretmenlerimiz; iyiki varsınız. Sizlerin emeği aydınlık yarınlarımızı şekillendirecek, gelecek nesillerimize yön verecek…” dedi.

 İçten, yayınladığı mesajında 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı. İçten, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu, çocukları yetiştirerek çok önemli bir görevi yerine getirdiklerini vurgulayan İçten, öğretmenlerin büyük fedakarlıkla çocukları yetiştirdiklerini belirtti. İçten, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Öğretmenlik, bedeli hiçbir maddi karşılıkla kıyaslanmayacak kadar saygın; sınırları, okul ve sınıf duvarları ile tarif edilemeyecek kadar ağır sorumluluk isteyen; sevgi ve fedakârlık üzerine kurulu, özel ve kutsal bir meslektir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Daha en başlarda düşünme, düşünceye saygı, başkasının düşüncesine değer verme, başkasının inancına değer verme, başkasının farklılığını kolay kabul etme, farklılığa saygı duyma bunlar inanın ancak eğitimle olur. Bu noktada Yeni Türkiye Vizyonu’na en çok hizmet edecek olanlar öğretmenlerimiz, bizlerin baş tacıdır. Çünkü geleceğimiz çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin elindedir.”

“DİNDAR VE MUHAFAKARLAR CAHİL KALSIN İSTEDİLER”

AK Parti olarak her zaman eğitimin kendileri için ne kadar önem arz ettiğinin farkında olduklarını ve bu şiarla çalışmalarına yön verdiklerini belirten İçten, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha hükümete geldiğimiz ilk günden itibaren eğitim konusunu birinci madde olarak ele aldık ve öğretmenlerimizle öğrencilerimizle dertlendik. Eğitim ve öğrenim önce insanın sonra da bir ülkenin vizyonunu geliştirmesi, özgürlüklerin önünü açması gerekirken maalesef bizim ülkemizde eğitim bir ideolojik enstürman olarak kullanılmış ve tek tipçi zihniyet için harcanmıştır. İnsanımız 10 yıllardır inancını, kültürünü, bilgisini eğitimiyle harmanlayamamıştır. Öyle ki ülkemin insanları sırf inançları dolayısıyla okul kapılarından içeri alınmamış, kitapları yakılmış ve çeşitli eziyetler çektirilmiş. Amaç belliydi; bu ülkenin dindar, muhafazakar diye tabir edilen kesimi cahil kalsın. Bu kesimin insanları bir yerlere gelemesin ve hiçbir zaman eğitim veren tarafta yer alamasın. Anlayacağız müfredat tek tipçi, insan ve düşünce tek tipçi olarak dizayn edilmişti.

Benim bölgemin insanını da çok iyi ölçmüşler ve çizmişlerdi. Dediler ki, ‘bu Kürtler dindar, muhafazakar bunların okumaması lazım, cahil kalması lazım, ülke yönetimine gelememesi lazım hatta ve hatta kendi dilini bile konuşamaması lazım.’ İşte demokrasinin ve özgürlüklerin temel taşını oluşturan eğitimin kanayan yarasını bizler çok iyi biliyorduk ve dersimize iyi çalışmıştık. Hükümete geldiğimizden bu yana; 12 yıldır, bu statüko ile savaştık. Geldiğimiz noktada Allah’a şükürler olsun ki, bugün dünden çok daha iyi bir yerdeyiz. Adım adım ilerledik ve özgürlükçü eğitimin önünü açtık. Partimizin kurucusu ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ile 4+4+4 sistemiyle eğitimi yeniden şekillendirdik. 28 Şubat’ta kapılarına kilit vurulan İmam Hatip okulları artık ülkemizin dört tarafında hizmet veriyor. İlkokuldan itibaren verilmeye başlayan Kuran- ı Kerim ve Siyer-i Nebi dersleriyle, kılık-kıyafet özgürlüğüyle dindar ve muhafazakar insanımızın okullaşma oranında gözle görülür bir artış dikkat çekmektedir. Bunu kendi bölgem için rahatça söyleyebilirim. Örümcek kafalılar tarafından ötelenen Kürtler artık çocuklarının kendi inançları doğrultusunda eğitim almasından duyduğu memnuniyeti ve şükranlarını dile getiriyor.”

“ÖĞRETMENLERİMİZİ MADDİ VE MANEVİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ”

Eğitimdeki devrimlerin en çok da öğretmenleri memnun ettiğine işaret eden İçten, gerek manevi gerek de maddi desteklere dikkat çekti. İçten, “Artık başörtülü öğretmenlerimiz okul kapısında başörtüsünü çıkartıp, okuldan çıkarken başörtüsünü tekrar takmak zorunda kalmıyorlar. Özgürlüklerin yanında maddi olarak da öğretmenlerimizi unutmadık ve 12 yılda maaşlarını kat kat artırdık. Yüklerini azaltmak için öğretmen sayısında ciddi artışa gittik. 2002’de 553 bin 413 öğretmen çalışırken 2014 yılında bu sayı 821 bin 320’ye ulaştı. İstihdama yeni katılan öğretmen sayısı 267 bin 907’yi buldu.

Yine çocuklarımız çağın teknolojisine ayak uydurabilmesi için alt yapıda ciddi yatırımlar yaptık. FATİH Projesiyle dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve her öğrencimizi tablet bilgisayarla tanıştırdık. Sınıflarımız kara tahta yerine akıllı tahtalarla donattık. Kısacası dünya ile iletişim için ülkemizi baştan sona internet ağıyla ördük. Yani gezi zekalılar görmek istemese de biz özgürlüklerin önünü açmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu öncülüğünce eğitime eksikliklerini tamamlamaya devam edeceğiz.” sözlerini dile getirdi.

İçten, mesajına şu sözlerle son verdi: “Oku; Yaradan Rabbinin adı ile Oku; ilk ilahi emir ile vücut bulup, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum, anlayışı ile devam eden eğitim ve öğretim sistemimizin temel taşları Öğretmenlerimiz; iyiki varsınız. Sizlerin emeği aydınlık yarınlarımızı şekillendirecek, gelecek nesillerimize yön verecek… Bu duygu ve düşüncelerle diyorum ki; ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor, geleceğimize yön veren değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.”

Pin It

Comments are closed.