ALLAH’IN LANETİ HALEPÇE’Yİ YAKANLARIN ÜZERİNDE OLSUN

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Irak’ta Saddam  Hüseyin döneminde 5 bin sivilin kimyasal silahla hayatını kaybettiği  Halepçe Katliamı’nın 24’ncü yıldönümüne ilişkin bir açıklama yaptı.

İçten açıklamasında yapılan saldırının hala akıllardaki  tazeliğini koruduğunu belirterek: “Halepçe’de Müslüman Kürt Halkı’na  yapılanların acısını hala yaşıyoruz. çoğu kadın, çocuk ve hatta  bebeklerden   oluşan binlerce kişi resmen katledilmiştir. Bu olay  insanlığın kara lekesi olarak hatırlanıyor ve hatırlanacaktır. O  nedenledir ki, Bu katliamı yapanların ya da yapılmasına sebep olanların  üzerinden Allah’ın laneti eksik olmasın ” dedi.

 

Ak parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten gereksiz iktidar hırsının  bebek demeden kadın demeden ölümüne neden olduğunu hatırlatarak Tarihe  kara leke olarak geçen Halepçe Katliamı’nı lanetledi.

 

Halepçe’nin tarihte Hiroşima ve Nagazaki ile birilikte 3’ncü büyük  katliam olduğunu belirten İçten, uluslararası güçlerin bu katliamdaki  rolleri tarih ve insanlık karşısında hala  hesap vermediğini söyledi.

öLENLER HAç TAŞISAYDI

“İnsanlığın gözleri önünde yapılan bu katliamların aydınlatılmadan,  bu suçların hesabı sorulmadan, izler silinmeyecektir. Ve yeni  katliamların önüne geçilmeyecektir” diyen Cuma İçten “Filistin’de,  Afganistan’da buna benzer insanlık suçları hala işlenmektedir. Maalesef  aradan geçen bunca zamana rağmen, bölgede sular durulmamıştır. 16 Mart  1988’de katliamı Saddam Hüseyin yapmıştır, bugün ise, farklı isimler  farklı güçler zulümlere devam ediyor.  Bu işkence ve zulümler eğer  boyunlarında haç olanlara yapılsaydı. Tüm dünya ayağa kalkardı. Medya ve  köşe yazarları, her gün sayfa sayfa kaleme alırlardı. Bu kara lekeye,  insanlık suçuna  sessiz kalanlar en az onlar kadar suçludurlar” dedi.

 

O FOTOĞRAF GöZLERİMİ YAŞARTIYOR

Katliamın yaşandığı günde zihinlerde kalan bir annenin çocuğunun  üzerine siper olduğu fotoğrafın tüm insanlığa ders olması gerektiğine  dikkat çeken Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: “Mahşeri  andıran o günde insanlar çaresizdi. Şaşkındı. Anneler bebeklerini  kurtarmak için mücadele veriyordu. Gördüğümde gözyaşı döktüğüm annenin  yavrusuna sarılma görüntüsü tün dünya insanlarına, özellikle kalpleri  taşlaşmış insanlara ders olmalıdır. Müslüman Kürt Halkına acımasızca  saldıranlar bugün de varlar. Belki o gün sorumlusu Saddam’dı. Ancak  hiçbir şey gizli kalmıyor. Saddam’a bunu yaptıranların kim oldukları  ortaya çıktı. Bunu herkes biliyor. O gün sessiz kalanlar bugün de  sessizliğini sürdürüyorlar” diye konuştu.

BİZ MAZLUMLARDAN YANAYIZ

Zulüm ve Vahşetin kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa  yapılsın, her zaman hep haklıdan ve mazlumdan yana olduklarını  vurgulayan Cuma İçten: “Dünyanın neresinde olursa olsun, yapılan her  türlü suça karşıyız. Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız Recep Tayyip  Erdoğan gittiği her yerde sevgi ve coşkuyla karşılanıyorsa bunun nedeni  de budur. Bizler bir insanı öldürmenin tüm insanlığı öldürmekle eş  değer olduğuna ve bir insanı kurtarmanın tüm insanlığı kurtarmakla eş  değer olduğuna inanıyoruz. Ak Parti olarak mazlumdan yana olmayı  sürdüreceğiz inşallah. Türkiye güçlüdür, kudretlidir. Halepçe  katliamından kaçanlar herkesin malumu ülkemize sığındılar. Onlara iş  verdik aş verdik. Bakın bugün Suriye’den ve başka ülkelerden kaçanlar  var onlara da kucak açtık. Yıkımlarla, soykırımlarla asla işimiz olmaz”  diyerek sözlerini şöyle tamamladı.

 

Acısı hala içimizde olan Halepçe Katliamında yaşamlarını yitiren  Müslüman Kürt Kardeşlerimize başsağlığı dileklerimizi bir kez daha  iletiyoruz. Müslüman Kürt Halkı’na sahip çıkmaya devam edeceğiz. Saldırı  ve katliamların yaşanmadığı, barışın hakim olduğu günler temennisiyle,  Halepçe Katliamını bir kez daha kınıyor, Halepçelilerin ve Kürtlerin  acısını paylaşıyoruz.

Pin It

Comments are closed.