ANAYASA VE DEMOKRASİ PANELİ’NDE KONUŞTU

Türkiye Gençlik Konseyi tarafından gerçekleştirilen Sivil Anayasa  veDemokrasi panelinin 24′ncüsü Adıyaman’daydı. Panele konuşmacı  olarakkatılan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten mevcut  anayasayıdeğiştirmek için Türkiye’nin önünde büyük bir şans olduğunu ve  buşansın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Yeni Anayasanın tüm kesimleri kapsayacağını belirten İçten: “Şimdiki  Anayasatolumun ihtiyacını karşılamıyor. Geleceği olmayan bir Anayasa. O  nedenledir ki ilkdefa herkesin her kesimin görüşleri alınarak yapılacak  bu Anayasa ülkenin önünüaçacaktır”dedi.
Türkiye Gençlik Konseyi tarafından belediye konferans salonunda  gerçekleştirilenpanele Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, Belediye Başkanı  Necip Büyükaslan,Gençlik Konseyi Genel Başkanı Rıdvan Söylemez’in yanı  sıra, çeşitli siyasipartilerden kişiler de katıldı. Adıyaman  üniversitesi Rektörü Prof. Dr. TalhaGönüllü’nün oturumu yönettiği  panelin konuşmacıları, AK Parti DiyarbakırMilletvekili Cuma İçten, BBP  Genel Başkan Yardımcısı Kaptan Kartal, SaadetPartisi GİK üyesi Av.  Bülent Kaya idi.
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili İçten konuşmasında Türkiye  coğrafyasındayaşayan herkesin din, dil ve ırk yapmaksızın bir arada  yaşadığına dikkat çekti.Cuma İçten: ” Hepimiz bir devlet yönetim  anlayışından geliyoruz. Kültürümüzdeve inancımızda ayrışmaya  ayrıştırmaya yönelik düşünce asla yer almaz. Osmanlıbunun için en güzel  örnektir” dedi.
Panelist olarak ilk defa bir organizasyonda yer aldığını söyleyen  İçten,Darbeyle inşa edilmiş hiçbir yapının ebedi olamayacağının altını  çizdi. 1961ve 1982 Anayasalarının mazlumların kanıyla yapılmış bir  anayasa olduğunuda vurgulayan İçten şöyle devam etti: “Birileri bunları  ihtilal olarak lanseetmeye çalıştı. Birileri bizleri tek tip insan  haline sokmaya çalıştı. 2002’ye kadardevletin kimler tarafından  yönetildiğini herkes biliyor. Hak ve özgürlüklerdenbahsediyoruz.  Birilerinin bu hak ve özgürlüklere ne kadar saygılı olduğunugördük. Baş  örtülü, halkın iradesiyle seçilmiş başörtülü milletvekilinindüşürülmesi  için 419 elin nasıl havalara kalktığını gördük. Akabinde partikapatma  davası açıldı. Buna benzer çok örnek verebiliriz. ülkenin geleceğihep  askerlere mahkum edilmiştir. Polis de asker de bizimdir. Demokrasi  bucoğrafyaya asla gelmemiştir. O nedenledir ki yeni anayasa yapılırken  bunlarındikkate alınması gerekir. Sevindiricidir ki, ilk defa millet  iradesi yüzde 90 a yakınmeclise yansımış durumda. Sayın Meclis  Başkanımız Cemil çiçek çalışmalarıbu çerçevede yapıyor. Toplumun her  kesiminin görüşünü alıyor. Amaç belliherkes fikrini söylesin ortak  paydada buluşulsun. STK’lar kısaca toplumuntüm katmanlarının görüşleri  bir havuzda toplandı. Yakında bunlar ayıklanacak.Mazlumların kanının  olmadığı bir anayasa yani sivil bir anayasa oluşacak.Herkesin kendisini  rahatlıkla ifade edebileceği bir Anayasa olacaktır. Artıkvesayetçi  sistemler bu ülkede geri gelmeyecektir. Biz 10 yıldır hukuk vedemokrasi  mücadelesi veriyoruz. ötekileştirmedik asla ötekileştirmeyeceğiz.Sivil  Anayasa yapılacak mı? Evet. Ben inanıyorum. Bu Meclis yapacaktır”
ŞEHİTLİK ANITI AçTI
Hafta sonunu yoğun bir programla geçiren Milletvekili Cuma İçten  Diyarbakır’ınKulp ilçesi Koçkar köyünde 23 şehit için yapılan anıtın  açılışına katıldı.

Pin It

Comments are closed.