ANKARA’DA DİYARBAKIR ŞENLİĞİ VAR

\"\"

ANKARA’DA DİYARBAKIR ŞENLİĞİ VAR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır’ın Ankara’daki tanıtım günlerinin kentin gelişmesi ve daha çok tanınması adına önemli olduğunu belirterek, “Tarihin her döneminde büyük uygarlıkların yaşadığı, peygamber ve sahabeler şehri Diyar-ı Bekir, her geçen gün gelişiyor. Düzenlenen bu etkinlik sayesinde ilimize, kültürel mirasımızı ve turizm potansiyelimizi görmeye çok sayıda ziyaretçi gelecektir. Açılışta da gördük burada şenlik var, lezzet var, kardeşlik var. Hoşgörü ve barış var” dedi.

Dört günlük bir program kapsamında Başkent Ankara’da ilk kez tanıtımı yapılan ve yoğun ilginin yaşandığı ilk günde, Eski TBMM Başkanı ve Eski Dışişleri Bakanı Hikmet çetin, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Ak Parti Diyarbakır Milletvekilleri Cuma İçten, Oya Eronat, Mine Lök Beyaz, M. Süleyman Hamzaoğulları, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Kaçar, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Gürsel Tekin’in yanı sıra  çok sayıda iş adamı ve bürokrat ve vatandaş Atatürk Kültür Merkezindeydi.

Açılışta kurulan stantları davetlilere gezdiren Vali Mustafa Toprak: “ Diyarbakır kadim kent olmanın değerlerini üzerinde barındırıyor, ama yeterince tanıtamadık. Bu gibi organizasyonlarla tanıtmaya çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki, Diyarbakır gerçek yönü ile tanıtıldığında ülkemizin barışına, huzuruna, güvenine önemli katkı sağlayacaktır. Bir yeri bilmek, yaşamak, hissetmek lazım. Bu gibi tanıtımlar o şehri tanımak, bilmek için fırsat veriyor. Bugün biz de heyecanlıyız” dedi.

Gazetecilere bir açıklama yapan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten ise, Diyarbakır’ın gerçek anlamda bir kültür başkenti olduğunu ifade etti. Ankara’daki etkinliğin 4 gün süreceğini ancak etkisinin yıllarca unutulmayacağını belirten İçten Kentteki kültürel değerlere dikkat çekerek şunları söyledi.“İnanç Envanteri bakımından Nebilere ve Sahabelere; tarihi kültürel yapılara, cami, medrese, han, türbe, kiliselere ve UNESCO Kültür Mirası Adayı Surlara sahip zengin bir kültürel mirası bulunmaktadır. Binlerce yıllık tarihe sahip ve tüm medeniyetler döneminde yönetim merkezi olarak kullanılmış İçkale’si, 5.5 km uzunluğunda 11-12 metre yüksekliğinde şehir bir kalkanbalığı gibi kuşatan Surları, İslam Dininin 5. Harem-i Şerifi Ulu Camisi, Hz. Süleyman Camii ve 27 Sahabe türbesi, farklı inançlara ait mabetleri, Eğil ilçesinde medfun Peygamber Kabirleri, Ergani’de bulunan Hilar Mağaraları ve çayönü, Bismil’deki Kortiktepe Arkeolojik Kazı Alanı ve Silvan Hassuni Mağaralarıyla Diyarbakır tüm zamanların ve günümüzün önemli bir “İnanç ve Medeniyet” merkezi olmuştur. Bu değerleri nesilden nesile aktarmak hepimizin birinci derecede görevidir. O nedenledir ki, şehrimizin tüm dinamiklerini harekete geçirerek, ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını sağlamak ve hak ettiği yere getirmek için çaba sarf etmeye devam edeceğiz”

Dört gün sürecek ve ücretsiz olarak herkesin ziyaret edebileceği tanıtım günlerinde davetliler, kentin her türlü güzelliklerini görme şansına sahip olacaklar. İlk günde 49 kilo, 62 gramlık Diyarbakır karpuzu, ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken ürünler arasında.

Pin It

Comments are closed.