AYNI AĞACIN YAPRAKLARIYIZ

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Van’da meydana gelen  deprem sonrası yapılan yakışıksız açıklamalara değinerek, “Bu millet  binlerce yıl birlikte yaşadı. Ayrımcılık yapanlar şunu iyi bilsinler ki,  bir ağacın yaprakları sararıp dökülse de dibine düşer. Biz bir ağacın  yapraklarıyız. Yazımızı da kışımızı da birlikte yaşadık, yaşamaya da  devam edeceğiz. Gelin yine …birlikte acılarımızı tarihe gömelim” dedi.

23 Ekim Pazar günü merkez üssü Erciş olan deprem sonrası 5 Bakan 21  Milletvekili ile birlikte Van’da yapılan çalışmaları yakından takip eden  Cuma İçten, yaşanan depremin tüm Türkiye’yi tekrar birbirine  kenetlediğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olayın hemen ardından afet bölgesine  gittiğine ve çalışmaları yerinde koordine ettiğine dikkat çeken İçten:  “Terör olaylarını unutmak istediğimiz günlerde meydana gelen deprem bizi  çok üzdü. Ancak tüm illerden gelen yardımlar edilen dualar yitirmeye  yüz tutan hoşgörü ve birlikteliğimizi yeniden pekiştirdi. Kardeşlik  duyguları tekrar üst seviyeye çıktı. Edirne’den, Trabzon’dan,  Yozgat’tan, İzmir’den kısaca Türkiye’nin her köşesinden insanlar Van’a  koştular. Gelemeyenler dualarıyla destek oldular.
Bu acılı günlerimizde bile bizi bölmeye çalışanlar oldu. Ancak vicdanlar  buna müsaade etmedi. Akan göz yaşları aynı gözpınarından çıktı.  Enkazdan sağ olarak çıkartılan vatandaşlarımızı gördüğümüzde aynı  mutluluğu aynı gülümsemeleri yaptık” diye konuştu.

EN HIZLI MüDAHALEYİ YAPTIK

Devletin sıcak eli ilk andan itibaren kendisini Van’da  hissettirdiğini belirten Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,  stokta bulunan 50 bin çadırın 33 bininin anında depremzedelere  dağıtıldığını vurguladı. İçten: Sayın Başbakanımız ve Genel Başkanımız  haberi alır almaz Van’a gitti. Yardım ve kurtarma çalışmalarını bizzat  yönetti. Onunla birlikte Sayın Bakanlarımız da oradaydı. Sağlık  Bakanımız Sayın Recep Akdağ afet bölgesine ambulansları ve konusunda  uzman doktorları seferber etti. İlk kez bu kadar hızlı bir şekilde afet  bölgesine ulaşıldı” dedi.

BüYüK SIKINTI KöYLERDE

Şiddeti 7,2 olarak verilen depremin Erciş’te ve köylerde etkisini  gösterdiğini ifade eden Cuma İçten: “En büyük sıkıntı köylerde  yaşanıyor. Güveçli, Dağönü ve Dibeközü köyleri tanınmaz halde.  Köylerdeki kerpiç evlerin hepsi yıkıldı diyebiliriz. Erciş’te de ciddi  zararlar var. Buraların yeniden yapılanması lazım. Vatandaşlar mağdur  durumda. Hepsi çadırlara, kurulan konteynerler ve Mevlana evlerine  yerleştirildi. çalışmaları yerinde takip ediyoruz. Tekerlekli sandalye  dağıttık. Aş ve iş yardımlarında bulunduk. Devletimizin eli çok güçlü.  Onların acılarını hep birlikte azaltacağız inşallah” diye konuştu.

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞ OLSUN

Son verilere göre 601 vatandaşımızın hayatını kaybettiğine vurgu yapan İçten
“17 Ağustos 1999 Marmara depreminde de şiddet yüksekti. O depremde  yitirdiklerimizin sayısı on binlerle ölçülüyordu. Şükürler olsun ki  hemen aynı şiddetteki Van depreminde korktuğumuz kayıplar yaşanmadı.  ölenlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm  milletimize baş sağlığı diliyorum” dedi.

BAKANLARIMIZ VE HALKIMIZ TEK YüREK

Ak Parti iktidarının iyi ve günde hep vatandaşının yanında olduğunu  kaydeden İçten, Bakanlıkların mağdur olanlara çok sayıda kolaylıklar  getirdiğini söyledi.

Cuma İçten “Başbakan Yardımcımız Sayın Ali Babacan, depremde zarar  gören Ziraat Bankası ile Halk Bankası’na borçlu kişilere kolaylık  sağlanacağını bildirdi. çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk  çelik işyerleri zarara uğrayan işletmelerin prim borçlarının 1 yıl  ertelendiğini açıkladı. Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, ilin  tamamında vergi uygulamaları bakımından mücbir sebep hali ilan  edildiğini bildirdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Nihat  Ergün, Van’a ekonomik destek programının uygulanacak dedi.

Ve yine Gıda ve Tarım Bakanımız Sayın Mehdi Eker, depremde ahır ve  samanlıkları yıkılan çiftçilerin talep etmeleri halinde hayvanlarının  bakanlık tarafından satın alınacağı, satın alınacak hayvanların  parasının da peşin ödeneceği ve Et ve Balık Kurumu kombinalarında  kesiminin sağlanacağını söyledi. çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın  Erdoğan Bayraktar, 2012 yazında depremzedelere kalıcı konutlar  yapılacağı müjdesini verdi. Kısaca tüm Bakanlar, bütün Vatandaşlarımız  tek yürek oldu” dedi.

DİYARBAKIR DA KAYITSIZ KALMADI

Yaşanan felaketin ardından her taraftan olduğu gibi Diyarbakır’dan da  ekip ve yardımların Van’a gönderildiğinin altını çizen İçten:  “Diyarbakır Valiliğimiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve diğer kuruluşlarımız  çok sayıda yardım malzemesi ve ekibini yolladı” diyerek afet  bölgesindeki izlenimlerini ve yaptıklarını şu şekilde anlattı.

KIŞI RAHAT GEçİRECEKLER

Vanlılar ve herkes bilsin ki, devletimizin sıcak eli depremzedelerin  yüzünden eksik olmayacak. Onlara kalıcı konutlar yapılıncaya dek, kışlık  çadırlar, prefabrik evler, hizmet verecek. Sıcak aşları her zaman  olacak. Sosyal imkanların olduğu geçici mekanlarda depremzedeler sanki  hiç afeti yaşamamışlar gibi günlerini geçirecekler.

YAĞMA YOK

Bazı yayın organlarında yöre halkının gelen yardımları yağmaladığına  yönelik haberler çıktı. Tek tük küçük çaplı yaşanan bu olayı bütün  Vanlılara mal etmeye çalışanlara ‘yok öyle yağma’ diyorum. Bu tür  haberler ve söylemler ortamı germeden başka bir işe yaramaz.

ACI VE TATLI OLAYLARLA KARŞILAŞTIM

Anlatacak o kadar çok şey ki var ki. Başınızı nereye çevirirseniz  çevirin mutlaka acı bir gerçeği yaşıyorsunuz. 70 yaşındaki bir dede  eşini, 6 çocuğunu, 4 gelinini ve 4 torununu aynı anda kaybetti. 30-35  yaşlarında bir genç hava almaya evden dışarı çıktığı sırada balkondaki  anne ve babasının betonlar arasında kaybolduğunu gördü. Acının yanında  sevindirici gelişmeler de vardı elbette. Mesela Diyarbakır’da genç bir  kızımız gördüğü rüya sonrası Van’a geliyor ve rüyasında gördüğü enkazdan  üç kişinin kurtulmasına vesile oluyor. Ve yine enkaz altında kendi  tükürüğüyle beslediği bebeğiyle birlikte kurtulan annenin yaşadıkları…

MEMUR-SEN’E çAĞRI

Bölgede ağır hasarlı oturulamayacak çok sayıda bina var. İnsanlar  mağdur. Başını sokacak bir ev yapılana kadar zor günler geçirecekler.  TOKİ Memur-Sen için bölgede 1300 konutluk inşaat yapmış. Araştırmalarıma  göre aralarında anlaşmazlık çıkmış. O yüzden Memur-Sen üyeleri yapılan  konutlara yerleşmemiş. Binalar sağlam. Gelin bu konutları depremzedelere  verin. TOKİ sizlere yenisini yapsın. Yok eğer kabul etmiyorsanız En  azından 2012 Temmuzuna kadar onları oralarda idare edin.

BİR GöNüL KöPRüSü DE SİZ KURUN

Diyarbakır’da bulunan Gönül Köprüsü Derneği’ne bir çağrıda  bulunmuştum. Sağ olsun derneğin başkanı Ali Serdar Tuncer çağrımı geri  çevirmedi. ülkede Kürtlere, Türklere ve diğer etnik gruplara ait çok  sayıda yazlık ev var. Sahipleri felaketi yaşayanları kolaylıkla  sevindirebilir. önümüzdeki yaza kadar birçok aileyi oralarda  barındırabilirler. Ayrıca boşta evleri olanlar da derneğe ulaşabilirler.  Sizler yapın bizler de aşlarını verelim. Yazlıklarını ve evlerini  geçici olarak depremzedelere tahsis etmek isteyen iş adamları ve duyarlı  vatandaşlar Gönül Köprüsü Derneği ile irtibata geçsinler. 0532 523 70  22 0505 438 35 71 telefonları arayabilir, bir köprü de siz  kurabilirsiniz.

VAKIF VE STK’LARA SONSUZ TEŞEKKüR

Acı yaşadık. Ancak sonrasında gördüklerimiz bizi ziyadesiyle mutlu  etti. Ne yaparsak yapalım ölenleri geri getirmemiz mümkün değil. Ama  herkesin seferber olması çok sevindirici. Kızılay, Hüdayi Vakfı,  Cansuyu, Deniz Feneri, Dost Eli, İHH, Kimse Yok mu gibi çok sayıda  dernek ve Sivil Toplum Kuruluşu afet bölgesinde bir damla da olsa yardım  etmenin küçücük de olsa yardım etmenin güzelliğini yaşadılar. Hepsine  sonsuz teşekkür ederim. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr.  Mehmet Görmez de afet bölgesindeydi. ölenlere Kuran okudu ve okuttu.

İçTEN KOLEJİ DE BOŞ DURMADI

Tüm Türkiye gibi İçten Koleji öğrencileri ve velileri seferber oldu  Van için. Vanlı kardeşlerinin acısını paylaşan öğrenci ve veliler 3  kamyon dolusu yardım malzemesini kardeşlerine yolladı. Battaniye,  yorgan, gıda, giyim yardımı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdılar. Ve ayrıca  çok sayıda dostumuz ile birlikte topladığımız 100 bin lirayı yine  bölgeye teslim ettik.

BİR TEŞEKKüR DE İSTANBUL’A

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve üsküdar  Belediyesi de depremzedeleri unutmadı. Sağ olsunlar derhal bölgeye çok  sayıda araç ve gereç yolladılar. Geçici de olsa alt yapı çalışmaları  başlattılar. Enkaz kaldırma çalışmalarına katıldılar. Onlara da  teşekkürlerimi sunuyorum.

Pin It

Comments are closed.