CAHİLİYE DEVRİNİN ARDINDAN İSLAMI AYDINLATAN NUR GELDİ

cuma icten rabia mekkenin fethiİNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ 1384 YIL ÖNCE HZ.MUHAMMED (S.A.V) TARAFINDAN MEKKE’NİN FETHİYLE YAZILMIŞTIR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in TBMM’de yaptığı ve tutanaklara geçen “Mekkenin Fethi” ile ilgili konuşması ses getirdi. Dikkatleri üzerine çeken ve vurgularıyla adeta geçmişten günümüze bir bağ kuran konuşmada Cuma İçten genel kurula şöyle seslendi.

CAHİLİYE DEVRİNİN ARDINDAN İSLAMI AYDINLATAN NUR GELDİ

“Tarih 570… Yer Mekke… Devir, Cahiliye devri… Devir, İnsanlığın bittiği bir devir… Yani kız çocuklarının diri diri gömüldüğü, kadınların bir mal gibi satıldığı, insanların katledildiği, güçlünün zayıfı ezdiği, insanlık onurunun ayaklar altına alındığı, ırkçılık yapıldığı, köleliğin hüküm sürdüğü; Yaşlıların engellilerin öldürüldüğü ve insanların kendi elleri ile putlar yapıp secde edip aç kaldıklarında ise onları yedikleri bir  devir.

Tarih 571… Yer Mekke…

Yani Resulullah’ın ışığının, tüm alemi nuruyla yıkadığı zaman…Yani insanlık tarihinin başlangıcından kıyamete kadar, görüp göreceği en büyük insanın, iki cihan serverinin, güllerin efendisinin, gönüllerin sultanının doğduğu zaman… O resullullah ki: Hz ademin af edilmesine vesile olan,  Allah’ın    “Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım”   dediği resulullah. Burası Mekke. Hz. ademin Hz. İbrahim’in, İsmail’in memleketi, insanlığın vatanı Mekke… Yüce Allah’ın evi, beytullahın kabe’nin olduğu Mekke. Yani tüm müminlerin kalbinin kalesi KABE…

GÖZYAŞI, HÜZÜN, HİCRET VE MEKKE’NİN FETHİ

Yani küçük yaşta annesinin ölümüne şahit olacak, gönül ve muhabbet erlerinin yanında yetişecek, Emin ül müminin yani doğru insan güvenilir insan olup; Hira mağarasında Cebrail Aleyhisalam ile tanışarak: “İkrah bismirabbikellezi halak” “Oku… Yaratan Allah’ın adı ile oku” ayeti ile birlikte peygamberliği müjdelenen Hz.Muhammed’in (S.A.V) doğduğu yer… İlk ayetten sonra önce eşi ve sonra bir avuç inananıyla beraber Allah’ın resulünün mücadelesinin başladığı yer…

Öyle bir mücadele ki işkencelere uğradığı, hakaretlere maruz kaldığı, taşlandığı, mallarına mülklerine el konulduğu ve ne yazık ki Medine’ye Hicret’e zorlandığı yer… O değil miydi,  Taif’te kendi halkı tarafından taşlanırken kanlar içerisinde kaldığında, yardıma gelen Cebrail aleyhisalemın yanında kendi halkına el açıp BEDDUA değil de DUA eden?  Bilmiyorlar diyen ? Hiçbir koşulda kadınlara, çocuklara, yaşlılara ve engellilere asla zarar verilmeyecek diyen ?

Tarih, 11 Ocak 630 Mekke’nin fethi,  Bu tarih aynı zamanda halid bin velidin 639’ da Diyarbekir’i fet etmesidir. 630 sadece Mekke’nin değil, Selahaddini Eyyübi’nin 1187 yılında Kudüs’ü feth etmesidir. 630 sadece Mekke’nin fethi değil,  Fatih sultan mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u feth etmesidir.

RESULLULLAH’IN FETİH HUTBESİNDE BUYURDUKLARI BUGÜN DE GEÇERLİ

Mekke’nin Fethi, gönüllerin fethidir.

Kardeşliğin, sevginin barışın, muhabbbetin fethidir.Fetih, Halid Bin Velid’lerin, Eyüp Sultan’ların, Selahaddini Eyyübilerin, Fatih Sultan Mehmet’lerin çıktığı yerdir. Fetih, Ezan sesinin Paris’te, New York’ta, Moskova’da’da, Londra’da, Pekin’de okunmasıdır.Fetih Hz. Yusuf peygamberimizin Kuyudan çıkması gibi insanlığın karanlıktan aydınlığa çıkmasıdır. Fetih  “Lâ ilâhe İllellâh, Muhammedün Resûlüllah.”  kelimeyi tevhidin dünya coğrafyasına nakşedilmesidir.Fetih, içimizdeki putların resulullah tarafından yıkılmasıdır.

Peki Resulullah Fetih hutbesinde özetle ne demişti? “Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.” O, vaa’dini yerine getirdi, kuluna yardım etti, aleyhinde toplanan düşmanları tek başına perişan etti. “Bilmelisiniz ki, Cahiliye Devrine ait olup, iftihar vesilesi yapıla gelinen her şey; kan, mal davaları, bunların hepsi bugün, şu ayaklarımın altında kalmış, ortadan kaldırılmıştır. Bütün insanlar Âdem’den (a.s.), Âdem de topraktan yaratılmıştır.

İNSAN HAKLARI EVRENSEL BEYANNAMESİ 1386 YIL ÖNCE YAZILMIŞTIR

Allah buyuruyor ki: ‘Ey insanlar! Sizi, bir erkekle bir dişiden yarattık; sonra da, birbirinizi tanıyıp kaynaşasınız ve aranızdaki münâsebetleri bilesiniz diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah katında en şerefliniz, Ondan en çok korkanınızdır. Muhakkak ki Allah herşeyi hakkıyla bilir, herşeyden hakkıyla haberdardır.”

“Bugün sizin için bir kınama yoktur! Allah, sizi affetsin. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. Affedişlerin en makbulü, muktedirken affetmek, iyiliklerin en güzeli ise, kötülüklere karşı yapılarıdır. Merhametlerin en üstünü kendisine acımayanlara acımak, şefkat etmek ve merhamette bulunmaktır.”

Mekke’nin fethi, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin, Resullullah (S.A.V) tarafından kaleme alındığı gün demektir. 1384 yıl sonra insanlar bu ışığa hala muhtaçtır. Bu mübarek günü İslam alemi ve tüm insanlık adına kutluyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum.” diyen Cuma İçten,

2003 YILINDA UÇAK KAZASINDA KAYBETTİĞİMİZ VATANDAŞLARIMIZIN ACISI HALA YÜREĞİMİZDEDİR

“2003 yılında İstanbul-Diyarbakır seferini yapan uçağın düşmesi sonucunda kaybettiğimiz 74 vatandaşımızın acısı hala yüreğimizdedir. Bu vesileyle bir kere daha kendilerini rahmet ve saygıyla anıyor, ailelerine dayanma gücü diliyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Pin It

Comments are closed.