Çözüm süreci, Çanakkale Zaferinin ikinci aşamasıdır

1 (2)

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Çanakkale Zaferi’nin 100. Yıl dönümü nedeni ile yazılı açıklama yaptı. Çanakkale ruhu ile çözüm sürecini başlattıklarını kaydeden İçten, “Çözüm süreci, bin yıllık tarihimizin, Çanakkale’deki birlik ve beraberliğimizin ikinci aşamasıdır. Çözüm süreciyle birlikte Çanakkale ruhunun küllenmiş ateşi yeniden alevlendi ve yurdun dört bir tarafı bu ateşin sıcaklığıyla canlandı” dedi.

 Çanakkale Müslümanca duruşun adıdır

İçten, açıklamasının devamından Çanakkale’nin tarihin herhangi bir savaşı olmadığına dikkat çekerek, “Tarihin silinmez sayfalarının sadece bir savaşı değil, ebedi kardeşliğimizin ve birlikteliğimizin simgesidir. İman için vatan için namus için Bedrin aslanlarının yeniden silaha sarıldığı gündür” diye konuştu. Bu zaferin emperyalizme ve Siyonizm’e karşı kıtlık içerisinde mücadele verenlerin mirası olduğunu vurgulayan İçten, “Tarihe sığmayan Anadolu’nun gencecik fidanlarının toprağa kök salıp, düşmana geçit vermediği Hendek Meydanıdır. Çanakkale, her şeyden önce Müslümanca duruşun adıdır” diye konuştu.


Çanakkale ruhu, referansımızdır

Çanakkale’de imanla yoğrulmuş milli bir bilinç ve ruhun ortaya çıktığını söyleyen İçten, şunları kaydetti: “Çanakkale Ruhu dediğimiz bu muazzam anlayışı, o günlerden bize kalan en kıymetli mirastır. Çanakkale’de aynı cephede omuz omuza mücadele veren, şehadet mertebesine birbirlerini kucaklayarak ulaşan bir ecdadın nesilleri ayrılığı, ötekileştirmeyi ve yok saymayı asla kabul etmemelidir. Çanakkale ruhu ve kardeşliğimiz maalesef bir dönem hırpalandı ve adeta toprağa gömüldü. Çanakkale’yi geçilmez yapanların torunları, bir hiç uğuruna birbirlerine namlu doğrulttu ve kardeşkanı aktı. Yüreğimizi yakan, canımızı acıtan, zihnimizi kahreden bu anlamsız mücadele, dün Çanakkale’de tarihinin en ağır yenilgisinden birini alan haçlı zihniyetine fırsat verdi. Vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin birlik ve beraberliğine hançer saplayan kanlı haritalar saklı tutuldukları karanlık yerlerden gün yüzüne çıkarıldı! Ama hiç beklemedikleri, hesap edemedikleri şimdi dahi hazmedemedikleri milletin eseri AK Parti sahneye çıktı.  Ve AK Parti ile birlikte yedi düvele diz çökerten Çanakkale ruhunun küllenmiş ateşi yeniden alevlendi. Çözüm süreciyle birlikte yeniden yurdun dört bir tarafı bu ateşin sıcaklığıyla canlandı. Başka bir ifade ile kardeşkanının akmasına son veren, bütün özgürlükleri teminat altına alan ve her şeyden önce birlikte var olmayı esas alan çözüm süreci, Çanakkale Ruhunun yansımasıdır. Referansımız ve kaynağımız budur, yol göstericimiz Çanakkale’nin asil ve sarsılmaz mücadeleci ruhudur.”

 Ülkeyi uçuruma sürükleyeceklerdi

Yeni Türkiye’nin vizyonunun tarihsel kaynaklarının başından Çanakkale’nin geldiğini anlatan İçten, “Dedelerimizin Çanakkale’de cephede düşmanına karşı göstermiş olduğu nezaketi, bugün bütün dünya insanlığına yeniden hatırlatıyoruz” dedi.  Çanakkale Zaferinden sonra vatana ihanet edenler ve onların işbirlikçilerinin yüzünden İstanbul’un işgal edildiğini hatırlatan İçten, sözlerini şöyle tamamladı:  “Şehitlerimizin kanı üzerinden siyaset yapıp İstanbul’da işgalcileri çiçekle karşıladılar. Bugün de bu ihanet şebekesinin son kalıntıları, aynı kirli oyunun peşindeler. Son olarak Taksim’de gördük bunları. 1453’ün hesabını soracağız diyen Gezi zekâlılar ortaya çıktı. Ortalığı savaş alanına çevirenler, ülkemizi uçuruma sürüklemek istediler. Ancak bu hesapları bozan ve emellerini boğazlarında bırakan AK Parti’nin başlattığı çözüm süreci gibi sağlam ve sarsılmaz bir irade var.  Hiç kimse Asımın nesline, Bedrin Aslanlarına ve Şüheda-i Uhud’a rağmen bu ülkenin birlik bütünlüğüne helal getiremez. Hiç kimse rengini Çanakkale şehitlerinin kanından alan bayrağı bu toprakların semalarından indiremez. Hiç kimse ama hiç kimse Çanakkale ruhunu günden beş vakit hatırlatan Ezan-ı Muhammedi’yeyi susturamaz. Zira Çanakkale’yi geçilmez yapan bu değerlerdir, Çanakkale’yi geçilmez yapan İmandır!

Pin It

Comments are closed.