ÇÖZÜM SÜRECİNDE DİYARBAKIR’A DAVET VAR

 


çöZüM SüRECİNDE DİYARBAKIR’A DAVET VAR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, çözüm sürecinde tüm vatandaşlarımızı Diyarbakır’a davet etti. İçten, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Değerli vatandaşlarım,

Bugüne kadar genellikle gündeme ilişkin haberler aracılığıyla karşınıza çıktım. Bugün ise hem Diyarbakır’ımız hakkında biraz bilgi vermek hem de bizleri izleyen herkesi şehr-i Diyarbekir’e davet etmek istiyorum.

Diyarbekir, Asur’lardan İskit’lere, Hitit’lerden Roma’lılara ve Selçuklular’dan Osmanlı’lara kadar 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlere ait halihazırda 3800’den fazla tescilli tarihi eseri içinde barındırmaktadır. 15 bin yıla yakın tarihiyle, Dicle nehrinin kenarında yerleşik hayata ilişkin ilk kanıtlara sahip dünyanın en kadim şehirlerindendir.

10 bin yıllık tarihi surlarıyla hala zamana meydan okuyan; 9 peygambere ev sahipliği yapmış din tarihindeki en özel şehirlerimizdendir. Bu peygamberlerden ikisi Kuran-ı Kerim’de adı geçen Zülküf ve İlyas peygamberler olup ayrıca 572 sahabeye de ev sahipliği yapan şehr-i Diyarbekir; Binlerce yıldır farklı dil, din, ırk ve mezhepleri sevgi ve barış iklimiyle harmanlamıştır. Diyarbekir, tarihini ve sırlarını kara taşlara işlemiş bir şehirdir.

Diyarbekir, eşsiz güzellikleri, Malabadi köprüsü başta olmak üzere Ulu Camii’nde 4 mezhebin aynı anda namaz kıldığı, gayri Müslimlerin tarihin her döneminde gönül rahatlığıyla ibadetlerini yaptıkları bir hoşgörü merkezidir.

Eşsiz gastronomi sanatıyla, mutfak kültürünün dünya literatürüne girdiği, güllerin ilk defa yetiştiği, “Güller Şehri” olarak anılan ve dünyanın en büyük karpuzlarının yetiştiği emsalsiz bir coğrafyadır Diyarbekir…

Halid Bin Velid’in şehr-i Diyarbekir’i feth etmesiyle yeni bir medeniyetin başladığı topraklarından Ali Emiri, Ahmed Arid ve Cahit Sıtkı Tarancı başta olmak üzere sayısız edebiyat devini hem ülkemize hem de dünyaya hediye etmiş bir cennet, El-Cezeri gibi bir dahisiyle bilim ve teknolojinin doğum yeri bambaşka bir aşktır Diyarbekir…”

Gelin, gün doğumunu Diclenin kıyısından izleyelim…

Gelin, çay bardağının buğusunda kaçak sohbetler yapalım…

Gelin, mavi gözlü, kara saçlı, sarı saçlı çocukların tarik kokan küçelerdeki oyunlarına katılın, mutluluklarına ortak olun…

Gelin, 4 mezhebin aynı anda namaz kıldığı camide en içten duygularla dualara amin deyin…

Gelin, zamanı tarihi Ulu Cami’deki güneş saatinden öğrenin…

Gelin, Pazar günü Behrampaşa konağında oturun, tarihin akıp gidişini, çan seslerine ezan seslerinin karışmasını dinleyin…

Gelin, Hevsel bahçelerinde doğanın senfonisine eşlik edin…

Gelin ,kömür ateşinde sabah ciğe, kibe, mumbar, meftuna, kaburga dolması yiyelim, akşam paça içelim…

Gelin, kol kola halay çekelim ve birimizin diğerinden farklı olmadığını, görelim…

Gelin, telli kadayıf yerken, tarihi sülüklü handa küllenmiş ateşte pişen menengiç kahvemizi için…

Sevgili dostlar,

Gelin ve sevgi, barış, kardeşlik ortamında hep birlikte olalım.

Hepinizi Şehr-i Diyarbekir’e bekliyoruz. Burası Edirneli’nin de İzmirli’nin de ve Trabzonlu’nun da vatanı. Lütfen gelin ve aramıza karışın. Gelin ve hep birlikte yaşamlarımıza dokunalım…” diyerek mesajını sonlandırdı.

Pin It

Comments are closed.