Çözüm Sürecine karşı olanlar günümüz Dehaklarıdır

b (3)

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, günümüz zalim Dehaklarına rağmen çözüm sürecinin devam ettiğine dikkat çekerek, süreci başlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Demirci Kawa’ya benzetti.  Cuma İçten, Newroz nedeniyle yaptığı açıklamada, Newrozun yeniden dirilişin ve yeniden varoluşun günü olduğunu belirterek, “Newroz; kardeşçe paylaşmanın hak olduğunu hatırlatan baharın cıvıltısıdır. Sevgi, barış ve kardeşliğin rengârenk çiçeklerin yapraklarından yeniden doğuşun adıdır.  Newroz; farklı din, renk ve ırklara mensup insanların, gece ve gündüzün eşit olduğu bu gün gibi, eşit olduğunu hatırlatan gündür” ifadelerini kullandı.

Kan üzerine siyaset yapan Dehaklar gördük

Newroz’un tarihsel sürecini anlatan İçten, Zalim Dehak’ın, zevkleri uğruna her gün bir gencin kanına girdiğini, onların ölümü ve yokluğu üzerine hayatını devam ettirdiğini söyledi. İçten, asırlar önce Dehak’ın yaptığı gibi yakın döneme kadar sözde bazı siyasetçilerin de gençlerin kanı üzerinden siyaset yaptığını vurguladı. İçten, şunları kaydetti: “Dehak gençlerin yaşamını zorbaca ellerinden alıyordu, Onların kanı ile besleniyordu. Tıpkı günümüzde varlığını, gençlerin kanı ve soğuk bedenlerinin üzerine inşa eden sözde siyasetçiler gibi! Zaman ve mekân farklı olsa da o dönemden kalan zulmün anlayışı, yakın bir zamana kadar devam etti. Daha gün yüzü görmemiş, hayallerini bile tam olarak kuramamış, ömür baharının Newroz’una ulaşamamış binlerce gencimizin ölüme gidişini, zalim Dehak gibi izleyenlerin olduğu günlerden geçtik. Kan üzerinden siyaset yapan; baskıyla, zulümle en temel hakları yok sayan, millete rağmen milletin başında olan jakobenlerin iktidarını gördük.”

Erdoğan, siyaset vampirlerine prim vermedi

Ülkenin en kıymetli hazinesi gençlerin yok yere ölmemesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dava arkadaşlarının, zalim Dehakın karşısına çıkan Demirci Kawa gibi dik durduğunu belirten İçten, “Demirci Kawa nasıl ki özgürlük ateşini yaktıysa, nasıl ki daha fazla insan ölmesin diye kendi bedenini taşın altına koyduysa, Sayın Cumhurbaşkanımız da tıpkı Kawa gibi siyaset vampirlerine karşı kardeşlik ateşini yaktı. Yok yere insanımızın ölüme gitmesinin önünde durdu.  Böylece canımız, yüreğimiz gençlerimizin kör bir kavgaya feda edilmesini engellemiş oldu. Dolayısıyla binlerce yıl önce Kawa’nın yaptığını bugün aziz milletimizle birlikte AK Parti olarak bizler yaptık. Kawa, zalim Dehak’a karşı nasıl mücadele verdiyse bugün bizde onun gibi barış ve kardeşliğe karşı olan modern Dehaklara karşı mücadele veriyoruz. Bir kez daha hatırlatmakta fayda var: Çözüm sürecini sekteye uğratmak isteyenler bugünkü zalim Dehaklarıdır. Çözüm sürecini destekleyenler ise zulme karşı başkaldıran günümüz Kawalarıdır.”

Dehaklara rağmen çözüm süreci

Asırlar önce kardeş halkların Anadolu topraklarında attığı kardeşlik tohumlarının yeniden yeşerip boy vermesi için çözüm sürecini başlattıklarını anlatan İçten, “Şükürler olsun ki geldiğimiz noktada, bütün engellemelere ve günümüzün zalim Dehaklarına rağmen o tohumların yeşermesi için yoğun bir emek sarf ettik. Kök salan o tohumlar, bugün baharın müjdeleyicisi Newroz çiçekleri gibi rengârenk açtı. O tatlı kokuları bütün yurdu sardı. Yine şükürler olsun ki halkımızın doya doya içine çektiği bu mis koku, birlik ve beraberliğimizin kendisidir. Hiç kimse onu ulaştığı yerden söküp atamaz” ifadelerini kullandı.

İki dil, bir lehçede kutlama

Newroz’un AK Parti döneminde resim bayram olarak ilan edildiğini hatırlatan İçten, “AK Parti’nin yaktığı kardeşlik ateşi, Newroz’u sadece ateşin yakıldığı ve meydanlarda halayların çekildiği bir etkinlikte çıkardı. Eşitliğe, özgürlüğe ve kardeşliğe dayanan demokratik Yeni Türkiye’nin kadim bir bayramı haline getirdi” diye konuştu. Cuma İçten, konuşmasını Türkçe, Kurmanci ve Zazaca Newroz’u kutlayarak tamamladı: “Newroz piroz be, Newroz kutlu olsun, Newroz şima pîroz bu”

Haberin videosu 

Pin It

Comments are closed.