Cuma İçten, Sur ilçesinde bulunan Dicle Vadisi, Hz. Süleyman Camii ve Diyarbakır surlarını gezerek incelemelerde bulundu.

Cuma1-(1)-
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Sur ilçesinde bulunan Dicle Vadisi, Hz. Süleyman Camii ve Diyarbakır surlarını gezerek incelemelerde bulundu.

İçkale’nin medeniyetlerin başladığı yer olduğunu belirten İçten, 33 medeniyetin başladığı yer olan İçkale’nin Hz. Süleyman ve 27 şehit sahabenin kaldığı bir mekan olduğunu söyledi.

İçten, “639 yılında Halid bin Velid ordusuyla surların dibinde daha doğrusu Diyarbakır Fiskaya dediğimiz şelale dibinde kamplarını kurdular. Fetih için İçkale’den Diyarbakır’a girdikleri bir mekan ve halen bu mekanda 27 tane şehit sahabemizin kanı duruyor. Burası bizim için kutsal değeri olan bir yer, İslam dünyası için önemli bir yer.

Bu mekanda bizim tasvip etmediğimiz, Diyarbakırlılara yakışmayan, yerel yönetimlerin yapmış olduğu tahribatlar var. İslam orduları Fiskaya şelalesi dediğimiz yere 639 yılında Diyarbakır’a gelir ilk kampını ve çadırlarını kurarlar. Surların dibinde bizler için çok önemli olan yerlerden bir tanesi burası 639 yılının mayıs ayında İslam orduları buradan içeri girerler ve Diyarbakır fethedilir.

Bu fetih öncesi 27 tane şehit sahabe veririz. Şehitlerimiz Hz. Süleyman Camii’nde yatıyor. Buradaki problem şu, aslında biz Diyarbakır’ın değerlerini, kültürünü ve medeniyetini öne çıkartırken bunun üzerinden Diyarbakır’ı tanıtırken maalesef birileri Diyarbakır’ımızın değerleriyle, kültürüyle ve medeniyeti ile oynuyor, bize farklı kültürleri empoze etmeye çalışıyorlar. Bu Diyarbakır’a yapılan en büyük ihanettir” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.