CUMA İÇTEN’DEN TWİTTER ÇIKIŞI!

 

\"\"

CUMA İçTEN’DEN TWİTTER çIKIŞI!

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Kahramanmaraş’a gidip oradaki kanaat önderleri ve STK’lar ile çeşitli görüşmelerde bulundu ve ardından Şanlıurfa’da katıldığı iftar yemeğinde önemli açıklamalar yaptı. Bunlardan en önemlisi ise sosyal medya vurgusu ve Twitter’ın son günlerde Batıdan ve özellikle İngiltere’den aldığı tepkiler ve boykot çağrısıydı. Sosyal medyanın yerinde, karşılıklı özgürlük, hoşgörü ve anlayış üçgeninde kullanıldığı zaman çok etkili olduğuna dikkat çeken İçten;

TWITTER’A VAHŞİ BATI AYARI

“Ancak bir de bunun tam tersi durumlar var ki bu en büyük problem. Hatırlarsanız sayın Başbakanımız Twitter’a “Baş belası” dediği zaman birçok insan buna tepki vermişti. Bari bu çağda bunu demeyin el aleme rezil oluyoruz mantığıyla çok eleştiri almıştı. Ama aradan çok fazla zaman geçmeden sayın başbakanımızın bu konuda ne kadar haklı ve vizyon sahibi olduğunu gördük. Konuyla ilgili önce sayın Obama, “Hukukun üstünlüğü ve siber güvenlik” gerekçesiyle internetin devlet tarafından “resmen” izlenmesinin ne kadar doğru olduğunu alenen savundu ardından da sayın Merkel, sosyal medyayı yeni keşfedilen vahşi batıya benzetti. Hatta daha da ileri giderek sosyal medyadaki her şeyin özel birtakım yasalarla zapturap altına alınmasına destek verdi ve Almanya’da bu yönde çalışmalar başladı.

SINIRSIZ öZGüRLüK OLMAZ

Demek ki neymiş? özgürlük sınırsız değilmiş. Kendini ifade etme özgürlüğü hakaret ve tehditle birleşince bir kısım insanın özendiği batı bile sosyal medyaya ayar verebiliyormuş.”

Kendisi de bilişim kökenli olan ve hem teknolojiyi hem de sosyal medyayı Türkiye’de en aktif şekilde kullanan milletvekillerinden Cuma İçten sözlerine söyle devam etti. “İster sanal alem ister gerçek hayat olsun. Bizim kendimize has ve dünyaya parmak ısırtan değerlerimiz, gelenek göreneklerimiz ve nezaketimiz var. Kimse klavye başına geçip, özgürlük adı altında başka birine zarar veremez, hakaret edemez, kara çalamaz. Bunlar insanlığa yakışmayan ve hukuki süreç gerektiren durumlardır. Aksi takdirde bu suçlamalar, hakaretler ve iftiralar insanların haysiyetlerine, hayatları boyu yaptıkları isimlere haksız yere gölge düşürür. Hatta intihara kadar sürükleyebilir. Ve önüne geçilmezse sanal dünyada başlayan bu durum gerçekte kültürel yozlaşmaya kadar gider. Toplumu tehdit eder, dinamiklerimizle oynar. Nihayetinde de onulamaz zararlar açar.” dedi. Dünyadaki sosyal medya algısı ve İngiltere’de yaşanan son olaya ilişkin ise,

TWITTER VE FACEBOOK’UN HALA TüRKİYE’DE YOK

“İngiltere’de yaşanan son olay, twitter başta olmak üzere sosyal medyanın kendisine bir an evvel global anlamda çeki düzen vermesi için en önemli kanıtlardan biridir. Siyasetçilere edilen hakaretler, tehdit ve tacizler; kadın gazeteciye gelen küfür ve ölüm tehditleriyle birleşmiş ve bu konuda önlem almayan Twitter şimdi boykotla karşı karşıya kalmıştır. Orada en azından bir muhatabınızın olması işleri hukuki anlamda biraz daha kolaylaştırıyor. Ancak bu konunun düşündürücü yanı, gerek Facebook’un gerek Twitter’ın Türkiye’de hala bir temsilciliklerinin olmamasıdır. Gerçi yeni yasama döneminde Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesinin Meclis\’ten geçirilmesiyle birlikte sosyal medyada kanunsuzluğun hüküm sürdüğü günler sona erecek. Bu anlamda İngilizlerin 4 Ağustos’ta Twitteri boykot etmeleri umarım bize de duyarlı kullanıcılara da örnek olur.” dedi.

MİLLİ BİR BİLGİSAYAR DİLİ OLUŞTURMAMIZ KAçINILMAZ

Teknolojinin baş döndüren bir hızla geliştiğini ama aynı oranda insanlık ve geleceğimiz için de tehditler oluşturduğuna değinen Cuma İçten, “Geleceğin en büyük problemi siber saldırıdır. Düşünün artık her şey bilgisayarlarda şifreli. Eğer siber saldırılara açıksanız havaalanlarınız, bankalarınız, önemli verileriniz ne var ne yok ise her şey bir anda elinizden alınabilir. Amerika başta olmak üzere birçok dünya devinin fiziksel savunmadan ziyade siber tehditlere karşı milyon dolarlar harcaması tesadüf değildir. Bu nedenle bizim Türkiye olarak “Milli bir bilgisayar dili oluşturmamız zorunludur.” TüBİTAK’ın bu anlamda ciddi çalışmaları var. Ama ben inanıyorum ki dünyaya parmak ısırtacak, hayranlık uyandıracak yeni çalışmalardan da yakın bir zamanda haberdar olacağız.” şeklinde konuşarak sözlerini bitirdi.

Pin It

Comments are closed.