DESTAN YAZMAYA DEVAM İNŞALLAH

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Orman ve Su İşleri  Bakanlığıtarafından yapılan ve yapılacak yatırımlarla destan  yazdıklarını söyledi.
Gerek Bakan Veysel Eroğlu ve gerekse DSİ 10’ncu bölge müdürü Turkay  özgürile sürekli görüştüğünü belirten İçten: “Suya yaptığımız  yatırımlarla yüzbinlerceinsanımız nasiplenecek. İş sahaları çoğalacak.  Sırf Silvan Baraj Projesiyle245 bin ha alan sulanacak. Bu da daha çok  mahsul, daha çok aş ve iş demektir”dedi.
BU TOPRAKLARA 1 VERİRSİN 1000 ALIRSIN
Diyarbakır’ın toprak potansiyelinin yoğun olduğuna dikkat çeken Cuma  İçten, DSİ10’ncu Bölge Müdürlüğü ile birlikte gece gündüz çalıştıklarını  millete sunacaklarıhizmetlerle gelecek nesilleri düşündüklerini  belirtti. Ak Parti iktidarı olarak suişlerinde de tarih Yazdıklarını  ifade eden İçten: “Şu ana kadar ülke genelindesayısız baraj, gölet,  sulama tesisleri, içme suyu tesisleri yaptık. Deyim yerindeyseFerhat  gibi dağları delip halkımıza sular getirdik. Daha öncekilerin yarım  bıraktığıçok sayıda projeyi hayata geçirdik. Hayal edilemeyen ne kadar  hizmet varsayaptık. Yeter mi? Asla. Daha yapılacak çok işimiz var. Bizim  Diyarbakır’da 500 binha alanın üzerinde sulanabilir arazi mevcut. 1 koy  1000 al. Devam eden Kralkızı-Dicle Sulama Projeleriyle barajlarda  toplanacak sularla 130 bin 159 ha alansulanacak. İnşallah büyük  çoğunluğu bu yılın sonunda tamamlanacak, DiyarbakırMerkez, Ergani, çınar  ve Bismil daha verimli hale gelecek” diye konuştu.
SİLVAN PROJESİ NE OLURSA OLSUN BİTECEK
Silvan kapsamındaki Silvan Barajı ve Sulamasıyla 245 bin 372 ha’nın  suylabütünleşeceğini vurgulayan Ak Partili İçten, “Maalesef Silvan  Barajı projemizebölgemizin kalkınmasını istemeyen güçler tarafından  saldırı düzenlenmişti. Kasım2011’de gerçekleştirilen saldırıda şantiye  kullanılamaz hale gelmişti. Her şeyerağmen, ne olursa olsun bu projeyi  zamanından önce bitirilmesini hedefliyoruz.2012 yılında ayrılan ödenek  30 milyon 505 bin lira. Enerji ve Sulamada bölgedeçağ atlatacak proje  hayata geçtiğinde en az 250 bin insanımız ekmek yiyecek. 4kısım ve P5  pompaj ve Depolama Sulamalarının bitmesi üretimi, refahı  artıracak.çiftçilerimiz yılda 3 kez mahsullerini toplayacaklar. çukurova  ve Harran’ı geridebırakacak imkanımız var. Bunu göreceğiz” dedi.
İçme suyu projeleri, taşkın koruma ve ıslah tesislerinin tamamlanması  içinbölgede sık sık incelemeler yaptıklarını kaydeden Cuma İçten,  2003’ten bugüneDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır’a 1  trilyon 358 milyon lirayatırım yapıldığının altını çizdi.
İçten Bölgenin verimli tarım arazilerinin suya hasretine son vererek,  ekonomikve sosyal hayatın büyük ölçüde değişmesini sağlayacak bu  projeler için BaştaSayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Orman ve Su  İşleri Bakanımız VeyselEroğlu, DSİ genel Müdürümüz, DSİ 10’ncu Bölge  Müdürümüz, diğer milletvekiliarkadaşlarım ve emeği geçen herkese  şükranlarımı sunuyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Pin It

Comments are closed.