DİCLE VADİSİ KIRKLAR DAĞI GİBİ OLMAYACAKTIR , cuma içten

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten,  son günlerde Diyarbakır’da gündemi meşgul eden HES’lere ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

“Değerli Diyarbakır’lılar,

Türkiye’de Hidro Elektrik Santralleri’nin (HES), lisanslarını bildiğiniz gibi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) vermektedir. Ve şu anda Diyarbakır’Kulp’ta iki adet HES bulunmaktadır. Bunların dışında Diyarbakır’da bir HES yoktur. Lakin HES’lerin dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanıldığını ve ekonomiye de çok ciddi katkıları olduğu da açıkça ortadadır. Kaldı ki biz, AK Parti iktidarı olarak Güneydoğu’da gerek barajlar, gerek Hidro Elektrik Santralleri, gerekse rüzgar ve güneş enerjisi santralleri üzerinden enerji üretiminin yapıldığı bir bölgeyi hayata geçiriyoruz. Bunu yaparken de çevreye de doğal hayata da dokuya da zarar vermiyoruz. Etütleri, fizibiliteleri yapılıyor ve eğer sakıncalı, zararlı bir durum söz konusuysa asla girişimde bile bulunmuyoruz. Biz Diyarbakır’a katkı sağlayacak her güzel şeye evet deriz ama zarar verebilecek en ufak bir şeyde ise hayır demesini de biliriz.


çEVREYE TARİHE VE DOĞAL DOKUYA ZARAR VEREN HERŞEYE KARŞIYIZ

DSİ Bölge Müdürlüğü, Dicle nehri üzerinde 1, 2 ve 3 numaralı dediğimiz HES inşa edilebilecek alanlarımızı projelendirdi. Bunlardan biri Dicle barajının 30 km. aşağısında yer alıyor. İkincisi on gözlü köprüye yakın olan bölgede ve üçüncüsü ise Bismil’e 15 km. uzaklıkta bulunmakta. Yalnız burada gezi kamuoyunun yanıltıldığı nokta şu: Biz zaten halkı yanlış bilgilendiren ve her fırsatta provoke ettikleri 2 numaralı alan olan yerde bu projemizi hayata geçirmeyeceğiz. Buna biz de hayır diyor ve kabul etmiyoruz. Onun dışında kalan yerlere HES yapılmasında bir beis görmüyoruz.  Zaten bu projelerin raporları geldiğinde ki bu raporlar DSİ, çevre ve Şehircilik bakanlığı ve çED Raporlarının uzun çalışmalarından sonra gelmektedir, göreceksiniz ki; Devam eden bu süreç sonunda söz konusu olan iki numaralı yerde yani Hevsel Bahçelerinin olduğu yerde HES için onay çıkmayacaktır. Sonuç olarak 2 numaralı HES yapılmayacaktır.

 

DİCLE VADİ PROJESİNİ DİYARBAKIR’A KAZANDIRACAĞIZ

Milletvekili olduğumuz 12 Haziran 2011’den beri bizim Diyarbakır’lılara bir sözümüz var. Dicle Vadi Projesi. Bu proje hayata geçtiğinde 10 kilometrekarelik bir dev göletimiz olacak ve çevresinde Diyarbakır’lılar yepyeni bir yaşam alanına kavuşacaklar. Piknik yerleri, yüzme havuzları, spor alanları, dinlenme bölümleriyle dünyanın modern örneklerinde olduğu gibi yepyeni bir sosyal yaşam alanı ortaya çıkacak. Bunların yapılması için çevre Bakanlığı’mız tek katı geçmeyen yeni bir imar planı oluşturacak. Ama bu imar düzenlemesinde apartmanlar, iş yerleri, AVM’ler vs.. olmayacaktır. Yani Rantla ilgili bir şey olmayacak. Biz bu bölgede barajlar, HES’ler, sulama kanalları, çevre yolları, kavşaklar ve hava alanları yaptık. Belediyelerin yapması gereken projeleri yaptık, tamamladık. KöYDES, BELDES ve SODES projelerini hayata geçirdik.


KIRKLAR DAĞI’NIN DüZü ZİYARET çARPTI SİZİ

Şimdi yaptığımız her güzel şeyi provoke eden bu çarpık, zihniyete soruyorum. Madem her şeye bu kadar duyarlı bu kadar karşısınız, Kırklar dağındaki ucubeler yapılırken neredeydiniz? Tarihi dokusu olan, hikayeleri olan ve türkülerde bile adı geçen o doğa harikasına bu eziyet yapılırken neredeydiniz? Bu güzelim yeri imara açan büyükşehir belediyesine karşı neden sustunuz? Neden o zaman sokağa dökülmediniz? Bir tarih, bir doğa harikası beton ucubelerle süslenirken milyonlarca dolarlık rantı neden izlediniz? Ben bu zihniyeti anlamıyor ve yadırgıyorum. Kırklar dağı hepimizindir, Diyarbakırlılarındır. Daha önce söylemiştim şimdi yine tekrarlıyorum. “Kırklar dağının düzü, ziyaret çarptı sizi…”  


UCUBELERE SES çIKARMAYANLAR GüZELLİKLERİ BALTALIYORLAR

Sonuçta, Diyarbakır’ın gelişmesini, yatırım almasını, büyümesini ve dünyayla entegre olmasını istemeyenler, BDP’li belediyelerden de destek alarak HES’leri bahane edip, Dicle Vadisi Projemizi engellemeye çalışmaktadırlar. Ama ben de diyorum ki Diyer-ibekirimizin çehresini değiştirip, herkese yepyeni ve dünya standartlarında bir sosyal yaşam alanı açacak bu güzide projemiz Dicle Vadisi’ni engellemeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Bugüne kadar 2 milyar fidan dikmiş bir iktidarız. Kimse bizim AK Parti olarak çevreciliğimizi eleştiremez. Eleştirmeye kalkarsa da önce kendileri ne yapmış çevre için, yeşil için bunu söylemeliler. Sayın Başbakanımız daha yeni Ergani mitinginde Makam dağının komple ağaçlandırılacağını söylemiştir. Bu ve yaptığımız nice işler, attığımız nice adımlar varken bizim projelerimiz, çevreye, tarihe, doğaya ve kültüre olan hizmetlerimiz devam edecektir. Kamuoyumuza ve değerli vatandaşlarımıza da bunu AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten olarak buradan duyuruyor ve saygılarımı sunuyorum.”

Pin It

Comments are closed.