DİYAR-BEKİR’E AŞIĞIZ

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, tarihin birçokdöneminde  büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış Diyarbakır’ıniçinde barındırdığı  değerlerle dünyada eşine ender rastlanan birkent olduğunu söyledi. Her  alanda olduğu gibi turizme de büyükyatırımlar yaptıklarını belirten  İçten İlimiz adeta bir açık havamüzesi. Milli manevi varlıklarımız başta  olmak üzere sayısız tarihive kültürel eserimiz var. O nedenledir ki,  turizmin de medeniyetinde asıl başkenti Diyarbakır’dır” dedi.
Binlerce yıllık geçmişi olan Diyarbakır’ın Ak Partili Milletvekili Cuma  İçten kenttetarih öncesi dönemlerden itibaren her devirde önemini  koruyan varlıklara dikkatçeken İçten, Diyarbakır’ın Anadolu ile  Mezopotamya, Avrupa ile Asya arasındadoğal bir geçiş yolu olduğunu ifade  etti.
DüNYA BİZİ KONUŞACAK
Ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hala bilinemeyen surları, kalesi  , UluCamisi, dört ayaklı minaresi, Hz. Süleyman Camisi, Gazi köşkü,  Hanları, Kiliselerive mağaraları ile turizm cenneti olan Diyarbakır’ın  gerçekleştirecekleri projelerleturist akınına uğrayacağını vurgulayan  İçten, “Dünya eskiden olduğu gibi yinebizi konuşacak. İnşallah Diyar-ı  Bekirimiz içinde barındırdığı potansiyelini dışavuracak. Bunlar için  gerekli adımları attık. Sağ olsun Hükümetimiz ve TurizmBakanlığımız bu  anlamda bize her türlü desteği veriyor. Restorasyon çalışmalarıtüm  hızıyla sürüyor. Yerli ve yabancı turistleri çekmek için  havaalanımızıuluslararası hale dönüştüreceğiz. Hızlı tren ve duble  yollarla Antalya’danDiyarbakır’a gelmek 5 saati bile bulmayaca. Yakında  Diyarbakır turizmde artıkben de varım diyecektir” dedi.
ANTALYA’YI BİLE GERİDE BIRAKACAĞIZ
Diyarbakır’da yapılacak yatırımlarla Antalya başta olmak üzere çok  sayıdaturizm kentini geride bırakacaklarını iddia eden Ak Parti  Diyarbakır Milletvekiliİçten, “İlimiz havası ve coğrafi konumu ile  turizmde cazibe merkezi halinegelebilecek avantajlara sahip. İnanç  turizmi için de çok sayıda değerleribarındırıyoruz. Onlarca şehidin  medfun olduğu Hz. Süleyman Camii, UluCami, Eğil’deki peygamber türbeleri  bunun en önemli göstergesi. İnşallah enkısa zamanda hayatımız olan  Diyarbakır’ı 365 gün yaşayan bir şehir halinegetireceğiz” diye konuştu.
HALKIMIZA VE KENTİMİZE AŞIĞIZ
Her milletvekili için temsil ettiği il önemlidir. Ancak Diyar-ı Bekir  bizim için çokdaha önemlidir diyen İçten: “Bu şehri aşkla ve inançla  seviyorum. Bu şehremanevi bir bağlılık duyuyorum. Ve bu sevginin  gereğini diğer milletvekillerimiz ilebirlikte yerine getirmek için gece  gündüz çalışacağız. Diyarbakır’ımız için hiçbirzaman küçük  düşünmeyeceğiz. Medeniyetler beşiği Diyarbakır’ı dünyaya  layıkıylatanıtacağız” şeklinde konuştu.
HER FİKRE AçIĞIZ
Diyarbakır’ı “tarih, kültür, turizm ve sanat” merkezi haline  dönüştürmeyiplanlıyoruz. Sadece turizm değil, bu turizmi taşıyacak bir  kültür oluşturacağız.Sayın Başbakanımız İçkale Süleymaniye bölgesine  hayat verebilmek için varolanprojenin hızlandırılması ve diğer projeleri  kentimizde düzenlediği mitingle halkaanlattı. Bizlere de bu projelerin  hızlandırılması ve hayata geçmesi adına talimatlarverdi. O nedenledir  ki, tarih ve turizm denince akla Diyarbakır gelecek. Demiryığınından  oluşan Eyfel Kulesi’ne yılda 10 milyona yakın turist giderken, her  şeyinorijinalini kalbinde tutan kentimize yıllık 1 milyon turist  çekemiyoruz. İnşallah buprojelerle milyonlarca turist çekmeyi  hedefliyoruz. Bu konuda kimin fikri varsagelsin söylesin. Sonuna kadar  açığız” dedi.
HİçBİR MASRAFTAN KAçINMAYIZ
Milli, manevi, kültürel ve tarihi dokuyu korumak her insanın birinci  vazifesiolduğunu savunan İçten, bu yolda yapılacak her türlü harcamanın  helal olduğunuvurgulayarak, kentte yapılan bazı turizm harcamalarını  açıkladı. İçten İçkaleprojesi, Cahit Sıtkı Tarancı ve Ziya Gökalp Kültür  Sanat Merkezi, Silvan Kalesi,ve Belediyelere sırf 2011 yılında 5 milyon  649 bin 459,22 TL. harcandığını ,önümüzdeki yıl içinse görüşülen  bütçeden Diyarbakır’a ciddi bir maddi kaynakaktarılması için  çalıştıklarını söyledi.

Pin It

Comments are closed.