DİYARBAKIR BÜYÜDÜKÇE ÜLKEMİZ DE BÜYÜYECEKTİR

AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN:
DİYARBAKIR BÜYÜDÜKÇE ÜLKEMİZ DE BÜYÜYECEKTİR
Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü Türkiye genelinde 43 sosyal tesis inşası hakkında açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’da inşa edilecek ve projesi tamamlanan Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezleri hakkında bilgi veren İçten,

ÇOCUKLARIMIZA EV SICAKLIĞINI GERÇEK YUVALARDA VERECEĞİZ
“Bakanlıklarımız öncülüğünde başlatılan bu proje hem Diyarbekir’imiz hem de ülkemiz için atılan dev bir adımdır. Projemiz sayesinde Türkiye genelinde villa tipli 43 dev sosyal tesis inşa edilecek. Kurulacak sosyal tesisler ortalama 10 çocuğumuzun yaşayabileceği, mutfak, salon ve sosyal alanların da bulunduğu evlerden oluşacak.
Böylelikle hem çocuklarımıza daha iyi koşullarda sahip çıkacak hem de onları çevreleyen kötülüklerden uzak tutmayı da başaracağız. Kurulacak sosyal tesisler tüm araziye hakim bir idari bina ve hobi alanları, spor alanları ile düzenlenmiş bir bahçeyle yuva sıcaklığının hissedilebileceği mekanlar olacak.” diyerek sözlerini sürdüren İçten, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Diyarbakır’a yaptığı yatırımlara dikkat çekerek,

DİYARBAKIR’A 12 YILDA HAYAL DENİLEN YENİLİKLERİ GETİRDİK
“Etkin, verimli ve daha hızlı hizmet sunmak amacıyla sosyal yardım ve hizmet alanındaki bütün kurum ve kuruluşlarımızı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde tek çatı altında birleştirdik. AK Parti iktidarımız süresince, bakanlık çatısı altında, vatandaşlarımızın daha kaliteli bir hayat sürdürebilmesi için yeni ve kapsayıcı sosyal yardım ve sosyal destek programlarını hayata geçirdik. Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza, eşi vefat etmiş kadınlarımıza, muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli sosyal yardım programlarını uygulamaya koyduk.
Yine eşi vefat eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan 11.468 kadına, iki ayda bir olmak üzere 500 TL maaş bağladık. Askerlerimizin gözü arkada kalmasın diye muhtaç durumda bulunan 3.130 asker ailesine (evli ise eşi, bekar ise annesi) askerlik süresince 250 TL maaş bağladık. 2012 yılında bütün vatandaşlarımızı sağlık güvencesine kavuşturan Genel Sağlık Sigortası uygulamasını başlattık. Yoksul vatandaşlarımız için bu kapsamda Diyarbakır’da 519 bin kişiye 283 Milyon TL prim ödedik. Bunların hangisi akla hayale gelirdi acaba? Ama biz hamd olsun ki bu hizmetleri alnımızın akıyla yerine getirdik.” diyen İçten,

SOSYAL YARDIMLARDA DEVRİMSEL GELİŞMELERİ DİYARBAKIR’A GETİRDİK
“Gıda, eğitim, sağlık, şartlı nakit transferi ile proje desteklerini içine alan sosyal yardımlar kapsamında Diyarbakır’da 2003 yılında 7,8 Milyon TL kaynak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılırken; 2013 yılında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan kaynak miktarını 489,5 Milyon TL’ye çıkardık. Yetmedi, 12 yıllık iktidarımız döneminde engelli vatandaşlarımızın haklarını güvence altına alacak anayasa değişiklikleri yaptık.
Kamuda iş imkanı sağlamak, sınav merkezlerini engellilerin kullanabileceği hale getirmek, sosyal bakım ve rehabilitasyon merkezleri kurmak gibi koklu değişikliklere imza attık. Hem ülkeye ekonomik katkısı, hem de engellilerin vatandaşlarımızın toplumsal hayata tam ve etkin katılımının sağlanması amacıyla engellilerin kardeşlerimizin istihdamını son 12 yılda görülmemiş derecede artırdık.
Dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yaparken, özellikle kadına şiddet konusunun üzerinde durduk. Bu kapsamda 2012 yılında hizmete acılan Diyarbakır’daki Kadın Konukevi’nde konaklayan kadınlarımız için yıllık 1.550 TL harcama yaptık.” diyerek açıklamalarını sürdüren Cuma İçten,

VATANDAŞLARIMIZA ARTIK BİR TELEFON KADAR YAKIN VE HİZMETİNDEYİZ
“İhtiyacı olan vatandaşlarımıza daha çabuk ulaşabilmek, sorunlarını daha hızlı çözebilmek amacıyla Alo 183 ve Alo 144 hatlarını kurduk. Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler Alo 183 hattından, sosyal yardımlar ve sosyal yardım projeleri hizmetleri Alo 144 hattından verilmeye başlandı.
Özellikle Alo 183 ve Alo 144 hatları hizmete girdiğinden bu yana, Diyarbakır’da yaklaşık 168.351 çağrıya cevap verildi. Bunlar hayaldi ama artık biz AK Parti olarak hayallerimizin de ötesini istiyoruz. Çünkü biz milletimizin hizmetkarıyız.Yatırımlarımız her alanda devam edecek ve büyüyecektir.” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.