DİYARBAKIR’IMIZI MODERN YOLLARLA YENİDEN İNŞA EDİYORUZ,cuma içten,binali yildirim,mehdi eker,mehmet şimşek,taner yildiz

 

\"\"

CUMA İçTEN: “HİZMET KOŞUMUZ DEVAM EDİYOR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi tatile girer girmez Diyarbakır’a giden Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, baş döndürücü bir tempoyla çalışmaya devam ediyor. Eşi Ayşenur İçten’le her gün farklı bir ilçeyi ziyaret eden genç milletvekili,  her iftarı farklı bir yerde ve sahurları da gerek vatandaşı çat kapı ziyaret ederek gerekse de kanaat önderleriyle gerçekleştiriyor.

Cuma İçten bugün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ile birlikte Eğil’deki Peygamber Mezarlarını ziyaret etti.

DİYARBAKIR’IMIZI MODERN YOLLARLA YENİDEN İNŞA EDİYORUZ

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan İçten, Diyarbakır’a yapılan yatırımlara vurgu yaparak: “Türkiye’de İstanbul’dan sonra en çok yatırım alan ikinci şehir Diyarbakır. özellikle Karayollarımızın durmaksızın yaptığı çalışmalar takdire şayandır. Diyarbakır’a 1993-2002 yılları arasında yapılan toplam yatırım 159.940.549 TL iken 2003-2012 yılları arasında bu yatırım 994.405.505 TL. gibi akıl almaz bir oranda artarak vatandaşımıza hizmet olarak geri dönmüştür. Yine aynı şekilde bölünmüş yollara baktığınızda biz iktidara geldiğimizde toplam bölünmüş yol 32 km iken 2012 sonu itibariyle 373 km’ye çıkmış. Bunlara Diyarbakır çevre yolunu, Diyarbakır-Mardin, Diyarbakır-Silvan ve Siverek yollarını ekledik. Yapılan köprülü kavşaklar ve bulvarlardan bahsetmiyorum bile. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki Cumhuriyet tarihinin toplamından çok yatırım, yol ve köprü çalışması yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Dünya standartında modern yollarla Diyarbakır’ımızı adeta yollardan örülü bir dantel gibi işliyoruz.” dedi.

ŞERAFETTİN ELçİ çOK öNEMLİ BİR SEMBOLDüR

Peygamber mezarlarının ziyareti bitince bakanlar ve vali Mustafa Cahit Kıraç’la birlikte Şırnak’a geçen Cuma İçten, Şerafettin Elçi havaalanının açılışına katıldı. Açılış sonrası Şırnak Valiliğinin verdiği iftara geçen İçten sözlerini şöyle sürdürdü: “Şerafettin Elçi’nin hayatı mücadele ve bu ülkeye hizmet ederek geçti. Merhum’un dürüst kişiliği, hayatı ve yaptıkları artık havaalanının ismiyle sembolleşecek ve unutulmayacaktır. Yıllık 500 bin yolcu kapasitesi olan ve 120 milyon liraya bitirilen bu eser vatanımıza ve Şırnak’a hayırlı uğurlu olsun.

 

ARTIK BöLGEDE İDDİALI VE YEPYENİ BİR ŞIRNAK VAR

Unutulmamalıdır ki bugün burada sadece bir havaalanı açılmadı. Aynı zamanda Sağlıkta14 farklı yatırım, eğitimde toplam bedeli 82,5 milyon olmak üzere yurtlar, yollar, çok amaçlı salonlar ve bir üniversite ile birlikte yepyeni bir Şırnak’ın da temeli atılmıştır. Enerjide 28, tarımda 463 ve ulaşımda ise 153 adet projeyle birlikte TOKİ’nin yaptığı 820 konut bugün hak sahiplerine teslim edildi. Yani bugün burada tek kalemde 600 milyon liralık eseri Şırnak’ımıza ve bölgemize teslim etmiş bulunuyoruz.” dedi.

Şerafettin Elçi Havaalanının açılışından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar ve Milletvekilleriyle birlikte Şırnak Valiliğinin verdiği iftara katılan Cuma İçten çözüm süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. İçten,

TEHDİTLERE KARNIMIZ TOK İŞİMİZ çOK

“Bu kadar yatırım ve hizmete rağmen çözüm sürecini baltalamaya çalışanlar var. Ama ne Şırnak’ta ne Diyarbakır’da ne de Hakkari ve diğer illerimizde buna güçleri yetmeyecek. Bu şehirlerimiz artık hak ettikleri yerlere gelecekler. Bakın, biz burası başka bir partinin aman yatırım yapmayalım demiyoruz. Zorunluluktan da yatırım yapmıyoruz. çünkü kimselere verilmiş bir taahhüdümüz yok Allaha şükür. Biz bu hizmeti halkımıza olan sevdamızdan, her yer vatan toprağıdır ve kutsaldır diyerek yapıyoruz. Biz etnik milliyetçilik, bölgesel milliyetçilik ve dinsel milliyetçilik yapmıyoruz ve yapmayacağız. 10,5 yılda 81 ilimizde ve 7 coğrafi bölgemiz içinde çözüm sürecinin çıkmaza sürüklenmek istediği bu güzel coğrafyamızda Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yaptık.

YOLUMUZ SEVDAMIZ HİZMET AŞKIMIZ

Yolumuz sevdamız, hizmet aşkımızdır dedik ve tehditlere boyun eğmedik. Engellere kulak asmadık. Tersine halkımızı öteleştirmeden ötelemeden kucakladık. Artık acılara son verme, kucaklaşma ve helalleşme vaktidir. 30 yıllık akan kan durmuştur. Başbakanımızın da dediği gibi çözüm sürecinin gayesi asla siyasi değildir. Amaç, gençlerimizin, çocuklarımızın ölmemesi ve anaların babaların ağlamamasıdır. Bu anlamda biz çözüm sürecinde emin adımlarla tüm engellemelere rağmen yolumuzda devam edeceğiz.” diyerek sizlerini noktaladı. 

 

 

Pin It

Comments are closed.