DİYARBAKIR’IN İMAJINI DEĞİŞTİRDİK

 DİYARBAKIR’IN İMAJINI DEĞİŞTİRDİK

 

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten şehrin ülke ve dünya çapında tanınması için çalışmalarını hız kesmeden sürdüklerini söyledi. Diyarbakır’ın tarih, kültür, medeniyet şehri olduğunu belirten İçten: “İlimizin gelişmesini istemeyen karanlık zihniyetler var. Bunlar yüzünden şehrimiz hep yerinde saydı. Halbuki, insanımız çalışkan, hoş görü sahibi, kardeşlik ve barıştan ödün vermeyen bir yapıya sahiptir. İçimizde barındırdığımız değerlerin herkes tarafından tanınması ve bilinmesi adına verdiğimiz sözleri tek tek tutuyoruz. Yapacağız demiyoruz, yapıyoruz” dedi.

 

Göreve geldikleri günden itibaren gece demeden gündüz demeden milletin refahı ve huzuru için projeler yaptıklarını, bu projelerin hemen hepsini gerçekleştirdiklerini ifa eden Cuma İçten konuşmalarını şöyle sürdürdü.

 

HAYALLER HER ZAMAN GERçEK OLDU

 

Biz Diyarbakır’ın imajını değiştirdik. En önemlisi seçimlerden önce vaat ettiğimiz her şeyi tek yapıyoruz. Bazılarına hayal olan ne varsa gerçeğe dönüştürdük. Hedefimiz 2023… Bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Silvan barajından bahsettik temel atmasını yaptık. Yüzbinlerce insanımız ekmek yiyecek. Stadyumdan bahsettik yıkıyoruz. Yerine 30 bin kişilik stadyum yapıyoruz. Genel seçimlerden önce biz bu stadı bitireceğiz. ‘Dicle Vadisi Projesini’ de gerek çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve gerekse diğer bakanlıklarla görüşmeler yaptık. Onlar da kendi içinde sekretaryalar oluşturdular ve çalışma başlattılar.

önceden diyorduk ki ‘yapacağız’ şimdi yapıyoruz, yaptık diyoruz.

 

YATIRIMCILAR İLİMİZE AKIYOR

 

İlimizin çok sayıda problemi olduğu bir gerçek. En önemlilerinden biri de imaj sorunuydu. Ama çok şükür bunu aştık. Var olan problemler bizim kötü anlamda tanınmasına neden oluyordu. Batıda ve diğer bölgelerde yok ama var olduğu sanılan kötü imajımızın düzelmesi için çalışmalarımız sürüyor. Dışarda bulunan iş adamalarının yatırım yapmaları ile ilgili ilimiz 6. Bölgede. çıkan bu teşvik paketi ile ilimiz yatırıma doyacak inşallah.

Organize sanayide 170 yatırımcı arsa bekliyor. 3500 dönümlük bir arazi tahsis ettik.  Seçildiğimiz günden sonra ilk defa, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş yatırımcıyı Diyarbakır’a getirdik. En az 3 katı yatırımcı getirdik.  Kim getirdi? 24. Dönem Ak Parti Diyarbakır milletvekilleri. Sayın Bakanımız Mehdi Eker önderliğinde 170 yatırımcı getirdik. ünlü iş adamı Ali Ağaoğlu’nu getirdik. Daire aldı. Bazı okullarımızın restorasyonunu yapma sözünü verdi. Hepsini 14 aylık süreçte yaptık. Ayrıca İstanbul’da Diyarbakırlılar derneğini topladık. Ankara, Bursa, İzmir’de toplantılar yaptık. Hemşhrilerimiz ve Diyarbakır dışındaki iş adamlarına seslendik. Bunları buraya getirdik. Bunlar imaja yönelikti. Ayrıca İstanbul, Ankara başta olmak üzere diğer illerin milletvekillerini şehrimizde ağırladık.

 

BAŞBAKANIMIZ VE BAKANLARIMIZ SAYISIZ DEFA GELDİLER

 

Bugüne kadar hep unutulmuş ikinci plana atılmış ilimize, kıymetli bakanlarımız defalarca geldiler. Sayın Başbakanımız dokuz defa geldi. Bunlar hepsi canımız Diyar-ı Bekirimiz için yapılan çalışmalardır. Bu süreçte çıktığımız tüm televizyon ve radyo kanallarında söze başlarken, 9 peygamber 33 medeniyet 472 sahabe sahabeyi, 3800 tescilli eseri barındıran taşların dile geldiği ilim ve bilim adamlarını yetiştiği Ziya Gökalp, Cahit Sıtkı Tarancı Ahmet Hani gibi isimlerin yetiştiği, yazarların, dinlerin yüzyıllardır barış içinde yaşadığı, Selahattin Eyyubi’nin torunlarının olduğu,  delilo, çepiğin olduğu, eşi bulunmaz  tarımsal ürünselin yetiştiği bir diyar olduğunu söylüyoruz.  Tüm dünyada ses getiren karpuz festivali yaptık.

 

TANITIM GüNLERİ BİR İLKTİ

 

Ve yine cumhuriyet tarihinde ilk defa sayın bakanımız ve Diyarbakır milletvekillerimizle birlikte ilk defa Ankara’da “Tanıtım Günleri”ni yaptık. Ak Parti Milletvekilleri olarak tüm Türkiye ve dünyaya ne olduğumuzu gösterdik.

 

Meclisteki tüm milletvekillerini, yurt dışından ve içinden çok sayıda, sanatçı, iş adamı geldi. Ulusal yerel tv gazeteleri davet ettik. Değerlerimizi anlattık. Canlı yayınlar yaptık. O yayınlara halaylar ve karpuzumuzu götürdük. Kadınlarımızın el emeği göz nuruyla yaptıkları çalışmaları gösterdik. İmaj noktasında ne varsa hepsini yaptık. Ciddi bürokratlar geldi. Siyasi parti temsilcileri geldi. Herkes, Diyarbakır’da 9 peygamber mi varmış. Diyarbakır’da sahabeler mi varmış. Diyarbakır bu kadar kültürü sanatı edebiyatı kendi içinde barındıran bir yer miydi? Sorusunu kendisine sordu.

 

BİZ YAPARKEN BAŞKALARI YIKIYOR

 

Biz güzellikler yaparken, Diyarbakır’daki belediyelerin hiçbir tanesinde yani Ak Partili belediyelerin haricindekiler maddi ve manevi destek vermedi. çok sayıda önemli projede olduğu gibi bu tanıtım günlerinde de destek vermediler. Onlar Diyarbakır’ı taşlar, molotof ve bombalarla tanıtırken, biz tam aksine kültürümüz, kardeşliğimiz ve hoş görümüzle tanıtıyoruz. Biz yatırım getiriyoruz. Onların yapması gereken kaldırım ve yolları biz yapıyoruz. Kavşaklar çevre yolu ve barajları biz yapıyoruz. Biz bunları yaparken, onlar tüm bunları engellemeye çalışıyorlar. Diyarbakır’ın imajı noktasında ciddi engel teşkil ediyorlar. Biz içimizde barındırdığımız peygamberlerin ve sahabelerin isimlerini her zaman yad ederken, onlar o mübarek isimleri ağızlarına almıyorlar. İslami değerlerimizle övünç duyuyoruz. Başkaları başka şeylerle övünç duyuyor.

EN AZ 1 MİLYON TURİST

 

İl İçindeki Ulu Camii, Hz. Süleyman Camii başta olmak üzere tüm tarihi varlıklarımızı restore ettik. İnşallah her yıl en az 1 milyon turist getireceğiz. Diyarbakır’ın gelişmesini istemeyenlerle mücadele etmeye devam edeceğiz.  

 

Diyarbakır’ın kenar mahallerinde yaşanan olayları dünya gündemine taşıyanlara inat yılmayacağız yatırıma devam edeceğiz. Her şeye inat, Diyarbakırlı olmaktan gurur duyacağız onur duyacağız.

 

Bize pozitif ayrımcılığın sağlanması noktasında başta Sayın Başbakanımıza, sayın bakanlarımıza, milletvekillerimize valimize, STK’lara, vakıf derneklerimize tek tek teşekkür ediyoruz. 

Pin It

Comments are closed.