DÜNYAMIZI DEĞİŞTİRECEK OLAN KADINLARIMIZDIR

 


AK PARTİ DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İçTEN:

KADINLARIMIZA EN öNEMLİ HAKLAR AK PARTİ İKTİDARINDA VERİLMİŞTİR

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilişi ile Kadın Hakları gününe ilişkin açıklamalarda bulundu. Kadınların hak mücadelesini bir insanlık mücadelesi olarak gördüğünü ifade eden Cuma İçten, bu mücadelede her zaman onlarla birlikte hareket edeceklerini belirterek, "Töre adına altında, hiç kimse kadına yönelik cinayetleri, kadına yönelik şiddeti mazur gösteremez. Bizim medeniyetimizde böyle töreler olamaz. Kız çocuklarını toprağa gömme töresini ayaklar altına almış bir peygamberin takipçileri, kız çocuklarına, kadınlara, eşlere ve annelere böyle insanlık dışı bir muamelenin içinde olamaz" diyerek kadınlara verilen seçme seçilme hakkının önemine dikkat çekti:

DüNYAMIZI DEĞİŞTİRECEK OLAN KADINLARIMIZDIR

“Kadınlarımıza Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 79. Yıldönümünü hep birlikte kutluyoruz. Türkiye, dünyada kadına bu hakkı veren ilk devletlerin başında gelmektedir. Kadınımıza seçme ve seçilme hakkının verildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkede kadınların bu haktan mahrum oldukları unutulmamalıdır. Kadınlar seçilme hakkına Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952 ve İsviçre’de ise 1971 yılında kavuşabilmişlerdir. Unutulmamalıdır ki dünyamızı değiştirecek olan kadınlarımızdır.” diyerek sözlerini sürdüren Cuma İçten AK Parti’nin Kadın Hakları ile ilgili çalışmalarının altını çizerek:

KADINIMLARIMIZA POZİTİF AYRIMCILIĞA DEVAM EDECEĞİZ

“10 yılda kadın hakları alanında devrimsel adımlar attık. 2004 ve 2010 yıllarında yapılan anayasa değişiklikleriyle, "Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir", "Aile toplumun temelidir, eşler arasında eşitliğe dayanır" hükümlerini getirdik. Engelli annelere desteğimizi veriyoruz. Doğum sırasında anne ölümlerini düşürdük. Annelere 6 yaşına kadar düzenli sağlık kontrolü şartıyla 30 lira veriyoruz. Kadınların okuması kadar, sağlıklı olması kadar yürekten destekliyoruz. Kadınların işe katılma oranını artırdık. İş hayatına kadınların mührünü vurmak için uğraştık. Artık siyasette de kadının adı var. 2002’de kadın siyasetçiler %4 iken şimdi %14. Başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti olarak bizler kadınımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz ve hayatın her alanında da yapmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Pin It

Comments are closed.