ENGELLİ BEYİNLERİ ENGELSİZ HALE GETİRDİK

cuma-icten-300x225

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten Engelliler Haftası nedeniyle biraçıklama yaptı. Açıklamasında Parti olarak göreve geldiklerinden bu yana engellivatandaşların ve ailelerin yanında olduklarını belirten İçten: “Engellilerimizinrahat bir yaşam sürmeleri için çok sayıda projeyi hayata geçirdik. Avrupastandartlarının üzerinde hayat koşulları sağladık. Onların huzuru için engelolanları tarihe gömdük. Engelli beyinleri, engelsiz hale getirdik. Çünkü engelbeyinde ise, hiçbir şey üretemez. Geçmişte bunları gördük. Fiziki engelli olanlarınbeyinleri değil, sağlam olup da beynini çalıştırmayanlar engellidir. Ve yineçünkü, hepimiz birer engelli adayıyız. Onların rahatları için daha çok çalışacağız.Hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu unutmamak gerekir. ” dedi.

Engellilerin toplum içinde yer almalarını sağlamak için birçok alanda çalışmalaryapıldığını anlatan Ak parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, onların yaşamlarınıkolaylaştırmak için yerel yönetimlere de çok iş düştüğünü söyledi.Herkesin birer engelli adayı olduğunu da vurgulayan İçten Ak Parti İktidarınınyaptığı çalışmalara dikkat çekti.

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK

Artık şunu herkes bilsin ki Dünya Lideri bir Genel Başkanımız ve Başbakanımızvar. Partimizin kuruluşundan bu yana hep ne derdi: “Kimsesizlerin kimsesiolacağız” işte biz de bu şiarla hareket ediyoruz. Engelli kardeşlerimiziötekileştiren, toplumun dışına iten anlayışı sildik. Daha önceki hükümetlerdeengellilerin hakları hep ihmal edildi. Onların evde bakımlarından tutunda rehabilitasyon merkezlerindeki tedavilerine kadar yanlarında olduk.Çalışamayacak durumda olanların maaşlarını 3 kat arttırdık. Yüzde 70’tenfazla engelli olanların ve 65 yaş aylığı alan 85 yaş üstündeki vatandaşlarımızınmaaşlarını evlerinde ödemeye başladık. Evde bakılan her engelli birey için bakımıyapan kişiye (teyze, hala abla, anne vs.) tam bir asgari ücret ödemeye başladık.Engelli işçileri çalıştıran işverenlerin onlar için ödedikleri sigorta primlerinintamamını hazine tarafından karşılıyoruz. 2002 öncesi kamu kurumlarındaistihdam edilen engelli sayısını 6 binlerden 20 binlere çıkardık. Engelsiz yaşammerkezleri açtık. Yeter mi? Yetmez. Onların rahatı için daha çok çalışacağız.

SORUMLULUĞUMUZU İYİ BİLİYORUZ

Yurdun her köşesinde olduğu gibi Diyarbakır’da da engelli kardeşlerimize yönelikçalışmalarımız hızlandırılmış bir şekilde devam ediyor. Resmi kayıtları olmayanengelli insanlarımız var. Bunları da tespit edeceğiz. Kent genelindeki bütünengellilerin eğitim, kültür, sosyal ve istihdam içerikli her türlü sorunlarınınçözümü için kolları sıvadık. Hiçbir eksiklik kalmayacak. İlimizdeki tüm kuruluşlarıişbirliği yapmaya davet ediyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız FatmaŞahin tarafından 20 bin engellinin kamu kurumlarında istihdam edileceğiniaçıkladı. Dedik ya Ak Parti olarak sorumluluğumuzu çok iyi biliyoruz.

DİYARBAKIR’DA ÖZÜRLÜ BAKIM HİZMETLERİ

Özürlü Evde Bakım Hizmeti 2007 yılında verilmeye başlanmıştır. Ağır düzeydeengelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarının iyileştirilerek insan onuruna yakışırbir hayat standardına ulaşmasını sağlamak amacıyla ihtiyaçlarının karşılanmasıamacıyla bakımlarını üstlenen yakın akrabadan seçilen bakıcıları adına aylık birasgari ücret tutarında 633 TL ödeme yapıyoruz.

Özürlü Evde Bakım Hizmetleri kapsamında 2009 yılı sonunda 6.124 özürlümüracaatçının işlemleri tamamlanmış ve toplamda 26.569.000 TL ödeme yaptık.2010 yılı içerisinde de işlemi tamamlanan 7.980 özürlü müracaatçımıza toplam42.625.000 TL bakım ücreti ödedik.
2011 içerisinde hizmet alan 9500 vatandaşımıza toplam 65.497.000 TL ödemeyaptık.

2012 yılında 9500 vatandaşımız evde bakım hizmetinden yararlanıyor.2009 yılında 440 özürlü vatandaşımıza, 2010 yılında 598 özürlü vatandaşımıza,2011 yılında ise 145 özürlü vatandaşımıza özürlü kimlik kartı verdik.

İlimizde Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğümüze bağlı bir resmi ve üç özelbakım merkezinde toplam 260 kimsesiz engelli vatandaşımızın bakımı yapılıyor.

Bu vesile ile,Engelliler Haftası’nı kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızı, ailelerini sevgiyle vekardeşlik duygularıyla selamlıyorum.

Pin It

Comments are closed.