ESNAFIN GÜÇLÜ, İŞ YAPABİLİR HALE GELMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cuma İçten, Sur ilçe Başkanı  Hamit çelikkanat, ve çok sayıdaki partiliyle birlikte Sur esnafını  ziyaret etti. İlçe esnafının sıkıntılarını dinleyen İçten hiçbir şeyin  çözümsüz olmadığını söyledi.

 

“SORUNLAR KARŞISINDA DAHA DA GüçLENİYORUZ”

Cuma İçten, Karşılaştıkları sorunlar karşısında giderek daha güçlü  olduklarının altını çizerek, “Buna rağmen hiçbir şekilde etkilenmiyoruz.  Söz konusu Diyarbakır olunca da Diyarbakır da siyah ve beyaz kadar  farklılıklar görünüyor. Geçmiş dönemlerde esnaf ve istihdam sayımız 3  veya 5 iken şimdi ise 4 katı artmış durum da bulunuyor. 3. Sanayi  bölgesinde şuan yer bulunmuyor.  4. ve 5. sanayi ile ilgili ve  Diyarbakır da ki istihdam her geçen gün artıyor. Ancak, bu Türkiye  ortalamasının henüz altında olan bir rakamdır” dedi.

 

“ASIL AMAç, ESNAFIMIZIN GüçLü VE  İŞ YAPABİLİR HALE GETİRMEK”

Asıl hedeflerinin Diyarbakır esnafını daha güçlü iş yapabilir bir  hale gelmesini sağlamak olduğunu vurgulayan İçten, şöyle KONUŞTU:

“80 yıldır Diyarbakır diğer iller gibi hizmet almıyor, alması için ve  diğer iller gibi gelişmiş bir hale gelmesi için arasındaki açığı bizim  kapatmamız gerekiyor. 8,5 yılda bu açığı kapamak biraz zor, ama  önümüzdeki dönem de Diyarbakır esnaflarının ve ticaretinin hak ettiği  değere kavuşması için elimizden geleni yapacağız. Bundan 40 yıl önce  Diyarbakır ihracat rakamları Türkiye’nin 10 ülkesini arasında iken şuan  ilk 50 de bile değil. Dolayısı ile değişen şeyin ne olduğunu çok iyi  biliyoruz. Kültürel boyutun değişmesi, ticari alanların geliştirilmesi,  buranın sağlık üssü olması, çevre yollarının yapılması, İskenderun  limanına Antalya hızlı tren istasyonlarının oluşturulması burayı  ekonomik anlamda canlanmasına neden olacaktır”

YENİ BİR SİVİL ANAYASA ŞART

İçten, 80 yıldır bu bölgenin askeri yasalar ile yönetildiğine işaret  ederek, “Şimdi biz bir fırsat yakaladık, ülkeler çok kötü değişiklikler  yaptı. Ama anladık ki bu tür değişiklikleri yapmak yeni sivil bir  anayasa yapmaktan geçiyor. Buradaki siyasi sorunların tamamı sivil bir  anayasa ile çözüleceğine inanıyoruz. Biz bir kere duruşumuzu sergiledik.  Artuklu, Bingöl ve Dicle üniversitelerinde şuan Kürtçe eğitimle alakalı  yüksek lisans programları açıldı” diye konuştu.

Pin It

Comments are closed.