Fransa Meclisi Genel Kurulu’nun 1915 olaylarının soykırım olmadığı yönündeki ifadelerin suç sayılmasını ön gören yasa teklifini kabul etmesine bir tepki de Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’den geldi.

Fransa Meclisi Genel Kurulu’nun 1915 olaylarının soykırım olmadığı  yönündeki ifadelerin suç sayılmasını ön gören yasa teklifini kabul  etmesine bir tepki de Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’den  geldi.

Fransa’nın sözde medeniyetin beşiği olduğunu söyleyen İçten:  “Geçmişte Cezayir başta olmak üzere çok sayıda ülkeye yaptıkları işkence  ve zulümleri inkar edenler şimdi kalkmışlar olmayan bir sorunu varmış  gibi gösteriyorlar. Bu tamamen saçmalıktır.” dedi.

Fransa’nın 1950 ve 1958 yılları arasında Cezayir’deki bağımsızlık  savaşı esnasında 1,5 milyon insanı, 1994 yılında ise Ruanda’daki iç  savaş sürecinde 800 bin insanı katlettiğini hatırlatan Cuma İçten,  “Fransa’nın Cezayir ve Ruanda halkına karşı yapılmış bulunan insanlık  dışı bu katliamların soykırım olduğunu tartışması gerekir. ‘Biz geçmişte  ne yapmışsız’ demeleri gerekir. Bakar mısınız hiç kimseye danışmadan  sormadan toplanmış; olmayan, yaşanmayan bir olayı varmış gibi gündeme  getirdiler. Sakrkozy seçilecek diye bu kabul edilemez konuyu tartışmaya  açtılar. Bu nasıl medeniyet? Savaş ortamlarında bile fikir alışverişi  yapılır. Hiç kusura bakmasınlar bu saygısızlıktan başka bir şey  değildir. Düşünce özgürlüğüne vurulmuş bir kilittir. ” diye konuştu.

Pin It

Comments are closed.