Fuat Avni’den medet umanlar, AK Parti’yi örnek alsınlar

foto

Milletvekili adaylığı için Diyarbakır’da yapılan temayüllerin örnek bir demokrasi kültürü ile tamamladığını belirten Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, “Temayüllerde demokrasinin gerektiği bütün kriterler yerine getirildi. Halkımızın taleplerine göre şekillenen bu sürecin, adaylarını Kandil ile Fuat Avni’nin iki dudağına hapsedenlere örnek olmasını bekliyoruz” dedi.

Türkiye genelinde AK Parti’den milletvekili olabilmek için 6 bin 223 kişinin müracaatta bulunduğunun bilgisini veren İçten, Diyarbakır için ise 208 kişinin başvuru yaptığını kaydetti. Bu sayıdan 181’nin temayüllere katıldığını belirten İçten, şunları kaydetti: “Diyarbakır’a hizmet yolunda büyük bir özveri gösterip partimize teveccüh gösteren değerli arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ederim. AK Parti ailesinin hizmet neferi olmak için ilk adımı atan bu arkadaşlarımızın Diyarbakır için birbirinden güzel projelerinin olduğundan eminim. Şölen havasında gerçekleşen temayüllerin genel seçimlerin nasıl bir havada gececiğinin de işareti oldu.” AK Parti’de kavga ve çekişmelerin söz konusu olmayacağının altını çizen İçten, “Liste dışında kalındığı için küskünlükler ya da kırılganlıklar doğal karşılanabilir ancak bizim parti kültürümüzde buna yer yok. Zira bizimle birlikte yola çıkan herkes listede yer alamasa bile listeye girenlerle kol kola girerek, Diyarbakır için Türkiye için emek sarf eder. Çünkü AK Parti ailesinin bütün fertleri ikballerini bir kenara bırakarak bu yola adım atmışlardır” diye konuştu.

Rekor sayıda başvuru doğru yolda olduğumuzu gösteriyor

2011 Genel Seçimlerde Diyarbakır için 116 kişinin adaylık başvurusunda bulunduğunu hatırlatan İçten, bu yıl ise başvuranların iki katına çıktığını belirterek, şu tespiti yapıtı: “Siyaset bilimine konu olacak bu yoğunluğun sosyolojik açıdan da bir izahı var. Bazı partiler adaylık için isim bulmakta zorlanırken, AK Parti’ye ise her dönem katlanarak artan rekor sayıda başvuru yapılıyor. Çünkü AK Parti ve onun hizmet erleri, insanımızın hayatına dokunmasını biliyor. Geri dönüp baktığınızda 13 yıllık devrim niteliğinde icraatlar var. Seçimlerden önce verilen sözlerin ve vaatlerin hepsinin bir bir yerine getirilmesi elbette bu teveccühü arttırdı. Karşılıklı güven ve birbirine inanma söz konusu. Bunların hepsine bir bütün olarak baktığınızda AK Parti’ye rekor sayıda başvurunun olması kaçınılmaz oluyor. Bu da doğru yerde durduğumuzun sağlaması oldu.” Aday belirleme sürecinin büyük bir titizlikle yürütüldüğüne dikkat çeken İçten, temayüllerin yanı sıra “kamu yoklaması”, “anketler”, “STK’larla istişare” gibi mekanizmaların da devreye konulduğunu söyledi.  AK Parti’nin farklı fikir ve düşüncelere her zaman açık olduğunu hatırlatan İçten, böyle bir politikanın ülke için artı değer sağladığını geçmiş yıllardaki tecrübelerin ortaya koyduğunu ifade etti.

Paralel yapıya geçit yok 

2015 genel seçimlerin yeni anayasa ve başkanlık sistemi için büyük önem taşıdığını kaydeden İçten, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu nedenle AK Parti’nin değerlerini özümsemiş, inanmış ve bunun gereğini yerine getiren gerçek AK Partililer gerekiyor. Son zamanlarda basına yansıyan bilgilere göre özellikle paralel yapının militanlarının listelerde yer alma girişimlerinin olduğunu okuyoruz. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Kuzu postuna bürünen kurtların o listelerde yer almayacağından herkes emin olsun. Gerçek AK Partililer buna asla müsaade etmeyecektir. Başkanlık sistemi ve yeni anayasanın yapılması için bu seçimlerin nasıl bir önem taşıdığının farkındayız.”

Pin It

Comments are closed.