Halepçe ile Kürtlerin makûs talihi yeniden yazıldı

foto (1)

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Halepçe Katliamının yıl dönümü nedeniyle Meclis’te basın açıklaması yaptı. Aynı zamanda Meclis Genel Kurulu’nda konuyla ilgili söz alan İçten, 27 yıl önce yaşanan katliamın sorumlularını kınadığını belirterek,  “Katliamın asıl failleri kadar, o vahşete sessiz kalanlar da suçludur” dedi.

27 yıl önce ölümün soğuk esintisinin elma kokusuna bürünerek Halepçe’yi sardığını belirten İçten, “O kokunu kaynağını aramak için yataklarından çıkan çocuklar, yakın tarihin en vahşi katliamına adım attıklarından bihaberdiler. Ölüm dağıtan gazlar genizlerini yakmaya başladıklarında ‘anne’ diye imdat çığlığı atmak istedilerse de sesleri bir türlü çıkmıyordu. Mecalsiz minik bedenleri, nazen gül dalı gibi teker teker oldukları yere yığıldı! Ne onlar evlerine bir daha geri dönebildi ne de anneleri son kez yavrularına sarılabildi. Çünkü o gün Halepçe’de Kürtlerin makûs talihi yeniden yazıldı” diye konuştu.

Ruhlardaki acının derin izi

O gün hayatını kaybeden masun çocukların gözlerinden, katliama sessiz kalan insanlığa sitem dolu, donuk bir bakışın olduğunu dile getiren İçten, “O masum çocukların bakışlarında, on binlerce kişinin şehit edilmesine karşı kafasını kuma gömenlere, ‘mahşerde elbette hesaplaşırız’ mesajı vardı” dedi. Bugün geldiğimiz noktada Halepçe katliamının dünyanın utanç abidesi olduğunu kaydeden İçten, “İnsanlığın kanayan yarası, Kürtlerin özelinde dünya insanlığına yapılan en vahşi soykırımdır. Unutulması asla mümkün olmayan tarih yazgısıdır. Gözlerden süzülen duru yaşların en sönük parıltısı, ruhlardaki acının derin izidir” diye konuştu. Çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce insanın katledilmesinin üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen o günün acısının tazeliğini koruduğunu vurgulayan İçten, şunları kaydetti: “Böyle bir katliamın emrini verenlerin yanında, bir de bu katliama sessiz kalıp ortak olan devletler vardı. Bu vahşet, dünyanın gözü önünde cereyan etti. Ancak ne bir ses veren oldu ne de bir sahip çıkan. Öyle ki bu zehirli gazları Saddam’a bu dünya vermişti. Bu katliamı yapanlar ne kadar suçlu ise buna sessiz kalan insanlık da o kadar suçludur. Bu cinayettin failidir.”

Halepçe yapılanlar Suriye’de de yapıldı

27 yıl önce Halepçe’de yapılan soykırım bugün Suriye’de yapıldığına dikkat çeken İçten, “Ne acıdır ki Halepçe katliamına zemin hazırlayan, Kürtleri yok etmesi için Saddam diktatörüne silah sağlayanlar, bugün aynı rolü Suriye’de oynuyor. Çeyrek asır önce Halepçe’yi kana bulayan katiller, bugün aynı katliamı Suriye’de yapmayı devam ediyor. Saddam’a kimyasal bomba attıranlar, iğrençliklerini örtmek ve dünyaya şirin görünme adına onu asmışlardı. Esad’ı maşa gibi kullanan üst akılsızlar, Suriye’de yüz binlerce savunmasız insanın ölümünü neden oldu. Günü geldiğinde Esad’ın da Saddam ile aynı akıbetini yaşayacağını söylemek ileri bir öngörü olmasa gerek” ifadelerini kullandı.

Zalim Esad ile işbirliği yaparak yüzbinlerce masun insanın ölümüne göz yuman Batının bu tavrını; Halepçe’de, Afganistan’da, Urumçi’de, Mayanmar, Irak’ta, Mısır’da, Kobani’de de yaşandığını ifade eden İçten, “Bahse konu katliam ve insanlık suçu Ortadoğu’da işlenince üç maymunu ustalıkla oynayan batının bu ikiyüzlülüğü bir kez daha kendisini gösterdi. Üzülerek söylüyorum ki batının bu çifte standart tutumuna rağmen Müslüman halkları ne yazık ki kolektif bir tepki geliştiremiyor. Aynı coğrafyada aynı değerleri paylaştığı kardeş ülkesinde yaşanan katliamlara sessiz kalma gafletini gösteren birçok Müslüman ülkesi ne yazık ki Halepçe’de de bu utanılacak tavırlarını sürdürdü” tespitini yaptı.

Katliama uğrayan Kürtler olunca…

Halepçe katliamı yapılırken Katar’da 53 İslam ülkesi toplanmıştı ancak hiç kimse Halepçe’ye dair tek söz bile söylemediğini hatırlatan İçten, “Ne ilginçtir katliama uğrayan Kürtler olunca, Müslüman ülkeleri ve dünyanın suskunluğu katmerleşiyor, adeta dilleri lal kesiliyor. Mısırlı yazar Fehmi Şinnavi’nin ‘Kürtler, İslam ümmetinin yetimleridir’ tespitini hatırlatmadan geçmek istemiyorum” dedi.

Türkiye Kürt vatandaşlarına sahip çıktı

Dünyanın sessizliğine rağmen Türkiye’nin Halepçeli Kürtlere sahip çıktığını vurgulayan İçten, sözlerini şöyle tamamladı: “Varoluşunda bugüne kadar mazlum ve mağdur insanlara kucak açan Türkiye, her şeye rağmen sınır kapılarını açarak on binlerce Kürt vatandaşına sahip çıkmış, acılarına ortak olmuştur. Dün Kürt kardeşimiz için göstermiş olduğumuz misafirperverliği bugün yerlerinden edilen 2 milyon Suriyeli kardeşimiz için gösteriyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de aynı duyarlılığı göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.  Son olarak Halepçe’de hayatını kaybeden bütün şehitleri rahmetle anıyorum. Rabbim benzer acıyı hiçbir millete, hiçbir dine, hiçbir ülkeye, kısaca insanlığa hiçbir zaman yaşatmasın.”

Pin It

Comments are closed.