HEDEFİMİZ DİYARBAKIR’I FİNANS, TURİZM, FUAR VE TİCARET MERKEZİ YAPMAK

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cuma İçten, Diyarbakır’ın her  yönüyle kalkınması için Diyarbakır Milletvekilleri olarak projelerini  hayata geçireceklerini söyledi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cuma İçten, Bölge ve ülke gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Diyarbakır’ın sinesinde barındırdığı tarihi ve turistik değerlerinin  yanısıra, tarihten gelen misyonu ve bir kavşak noktasında bulunması  nedeniyle sanayi, ticaret, fuar ve finans merkezi olmaması için hiç bir  neden bulunmadığını belirten AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cuma  İçten, ‘Projelerimizi birer birer hayata geçirerek, büyük hedeflere AK  Parti iktidarıyla varacağız. Bu dönem, Diyarbakır’ın her yönüyle  şahlanacağı bir dönem olacak’ dedi.

STADYUM VE OLİMPİYAT KöYü

Başbakan Erdoğan’ın önceki gün düzenlenen mitingde dile getirdiği  gibi Diyarbakırspor’un Süper Lig’e çıkması ve Diyarbakır’a yakışır 30  bin kişilik bir Stadyum inşası için düğmeye basıldığını belirten AK  Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cuma İçten şunları söyledi:

‘Aslında sadece 30 bin kişilik Stadyum değil, aynı zamanda bir  Olimpiyat Köyü de AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri olarak bizim  projelerimiz arasında yer alıyor. Yapılacak olan bu Olimpiyat Köyü’nde  düzenlenecek olimpiyatlar, turnuvaların ilimiz ve bölgemiz sporuna  sağlayacağı katkı, şimdiden bizleri heyecanlandırıyor. Amatör spor  kulüplerinin sorunlarına kalıcı ve köklü çözümler üreterek, Diyarbakır  ilimizi sporcu fabrikası haline getirebiliriz. Sporun her dalında  yetişecek olan gençlerimiz, Diyarbakır’ı, hem ülkemiz hem de Avrupa  arenasında başarıyla temsil edebilirler’.

İSLAM üLKELERİ OLİMPİYATLARI

Bu olimpiyat köyünün tamamlanmasıyla birlikte Diyarbakır olarak  ‘İslam ülkeleri Olimpiyatları’nın Diyarbakır’da yapılması için var  gücümüzle çaba sarf edeceğiz.

Kaldı ki AK Parti iktidarı döneminde sayın Başbakanımızın gayretleri  ve çabarıyla ülkemiz, gerek Ortadoğu ve Avrupa, gerekse bütün Dünya  arenasında büyük itibar ve güven kazandı.

Uluslararası arenada ülkemizin ağırlığı ve etkinliği bir hayli arttı.

Sayın Başbakanımız şu an İslam ülkelerinin doğal lideri durumunda. Biz bu durumu, kentimiz için avantaja dönüştürmek istiyoruz.

Geçen yıl İslam ülkeleri Olimpiyatları’na 58 ülke katıldı. Tam 15 bin sporcu, iki ay boyunca süren müsabakalarda yarıştı.

Böylesi devasa bir organizasyonun sadece Diyarbakır’a değil, bütün  bölgeye getirisi çok büyük olur. Tam bir turizm patlaması yaşanır.  Esnafımız, tüccarımız ihya olacağı gibi, istihdama büyük katkı sağlanır.  Bu tür büyük organizasyonlar ekonomiye büyük bir katma değer sağlar.

4 yılda bir yapılan bu organizasyonun, Sahabeler Diyarbakır,  Peygamberler Beldesi kadim kent Diyarbakır’da yapılması için AK Parti  Diyarbakır Milletvekilleri olarak elimizden gelen bütün çabayı  harcayacağız’.

İSLAM KüLTüR BAŞKENTİ

‘Bir diğer büyük hedefimiz de Diyarbakır’ı İslam Kültür Başkenti’  seçmek diyen İçten, şöyle devam etti: ‘Emin olun pek çok politikacının  haberi bile yoktur ama biz buradan dile getirelim. Her yıl İslam  ülkeleri arasında bir kent, ‘İslam ülkeleri Başkenti’ olarak seçiilir.  Seçilen bu kentte bulunan tarihi ve turistik zenginlikler ayağa  kaldırılır, resto edilir, bütün dünyaya tanıtılır.

Mübarek Peygamber makamlarının, Sahabe naaşlarının bulunduğu  Diyarbakır’ın ‘İslam ülkeleri Başkenti’ olarak seçilmesi, bizim en büyük  hedeflerimizden biri. AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri olarak bu  yola baş koyduk. İnşallah kadim kentimize bu ünvanı kazandıracağız.  Geçen yıl İstanbul bu unvana layık görülmüştü. Böylesi bir  organizasyonun Diyarbakır’a kazandıracağı maddi-manevi getirileri çok  büyük olacaktır.

İslam ülkelerinin finansıyla gerçekleştirilen bu çalışma, kentimizde  bulunan pek çok tarihi ve turistik yapının restorasyonunu sağlayacağı  gibi, turizm akışını büyük ölçüde kentimize yönlendirecektir’.

DİCLE VADİSİ PROJESİ

‘Dicle Vadisi Projesi’ni bazı kesimler kendisine mal ediyor’ diyen AK Parti Milletvekili Adayı Cuma İçten şöyle devam etti:

‘Eğer gazete ve televizyon arşivleri incelenirse, bu projenin ilk  olarak Refah Partili Belediyeler döneminde gündeme getirildiği  görülecektir. Sayın Başbakan bizzat bu projeyi gündeme getirerek, tescil  ettirmiştir.

Kaldı ki projeyi hazırlamakla iş bitmiyor. Bu projenin hayata  geçirilmesi için gerekli bütün altyapının tesis edilmesi lazım. Son üç  dönemdir Belediye yönetimlerini elinde bulunduran BDP’li Belediyeler, bu  projeyi şimdiye kadar niye hayata geçirmediler? Eğer yeterli finans  yoksa, ellerindeki finans gücüne göre hareket etmeleri lazım.

Biz AK Parti olarak bu projeyi hayata geçirirken, Belediyeden hiç bir destek beklemiyoruz.

Sayın Başbakan’ın mitingi göstermiştir ki, Diyarbakır artık taş ve molotof atmaların dışında, projelerle gündeme gelmektedir’.

SİVİL HAVAALANI

‘Sivil havaalanı projesini biz hayata geçirdik’ diyen AK Parti  Milletvekili Adayı İçten şöyle devam etti: ‘Bugün itibarıyla Diyarbakır  Havaalanında ikinci pist inşa edildi. Bu pist tamamen sivil havacılığın  hizmetindedir. Kaldı ki şu an kullanılan pist, sadece askeri uçuşlarda  askerlerin kullanımına verilmektedir. Onun haricinde tamamen sivil  havacılığa hizmet vermektedir.

Ayrıca yeni bir sivil havaalanı ve kargo merkezi kurulması da AK  Parti olarak bizim hedeflerimiz arasındadır. Bu konuyu bütün  platformlarda gündeme taşıyarak, Diyarbakır Havaalanının şehrin içinde  merkezi bir konumda olduğunu ve sivil ulaşıma hizmet ettiğini duyurmamız  gerekiyor.

Antalya’ya her yaz akın akın gelen turistleri Diyarbakır’a çekmek, en büyük hedeflerimiz arasında.

Düşünün inancımız bir olan, aynı dili konuştuğumuz ve ortak kültüre  sahip olduğumuz İslam ülkelerinden turist akışını kentimize  yönlendirirsek, genel anlamda ekonomiye ne denli bir katkı sağlamış  oluruz.

Diyarbakır neden Almanya’nın Frankfurt kenti gibi bir ticaret üssü  olmasın? Uluslararası fuarların düzenlediği bir Diyarbakır en büyük  hedeflerimiz arasında. Tabi bunun için kentimizin bütün dinamiklerini  harekete geçirip, sözde değil, özde bir katkıyla, çabayla kolları  sıvamamız gerekiyor’.

İSKENDERUN-DİYARBAKIR ARASI HIZLI TREN

‘İskenderun Limanı’ndan Diyarbakır’a uzanacak hızlı tren ulaşımı,  Diyarbakır ve Bölgenin ithalat ve ihracatına büyük ivme kazandırır’  diyen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı İçten, şöyle devam etti:  ‘Bu proje, AK Parti Diyarbakır Milletvekili adaylarının en çok üzerinde  durduğu ve bütün yönleriyle dosyasının hazırlanıp sunulduğu bir  projedir. Böylelikle hem bizim tüccarımız ve sanayicimiz, hem de  ülkemizin muhtelif yerlerinden Diyarbakır’a yönelik mal ve hizmet akışı  seri ve sağlıklı bir şekilde yapılacak, ithalatçı ve ihracatçılar  çalışmalarının kapasitesini, boyutlarını artıracaklardır. Bu durum  kentimiz ekonomisine büyük bir katma değer sağlayacaktır. Bunun yanı  sıra Diyarbakır dışında bulunan işadamı kıymetli hemşehrilerimize  çağrıda bulunuyoruz. Buyursunlar Diyarbakır’da en azından birer şube  veya temsilcilik açsınlar.

Vergi işlemlerini, para giriş-çıkışlarını kentimiz üzerinden  yapsınlar. İstihdam edecekleri insanlarımızla, işsizliğe bir nebze de  olsa katkı sağlamış olurlar. Biz İçten Şirketler Grubu olarak bunun  öncülüğünü yaptık. Bilişim faaliyetlerimizin merkezini Diyarbakır’a  kaydırdık.

Diyarbakır, artık ülkemizin Ortadoğu’ya açılan penceresi olmalı. Sur  İlçemize yönelik Kentsel Dönüşüm Planı, takdir edileceği gibi Milyar  Dolarlık bir projedir. Bu proje kapsamında tarihi yapıları korumaya  alıp, her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti çekebiliriz.  Diyarbakır-Antalya arası hizmete girecek hızlı tren, bu turist akışını  çok daha hızlandırır. Aslında bunlar Büyükşehir Belediyesi’nin gündeme  getirmesi gereken konular. Şunu da hatırlatmakta fayda görüyorum.  çocuklarımıza taş attırarak, molotof kokteyli attırarak onların  geleceğini heba etmek, hiç birimizin hakkı değil.

AK Parti iktidarında Diyarbakır için gerçekten büyük projeler hayata  geçirildi. Sadece Silvan Barajı’nın tamamlanması bile üç yüz elli bine  yakın vatandaşımıza istihdam olanağı sağlayacak.

Sulamalı tarıma geçilince 1’e 3 verim alınacak. Sağlık ve eğitimde  yapılan hizmetler zaten hepimizin malumu. Bizim en büyük hedeflerimizden  biri de Dicle üniversitesi’nin halen 18 bin olan öğrenci sayısını elli  bine çıkarmaktır. Sadece bu bile, Diyarbakır’a pek çok yönden getiriler  sağlayacak. Altyapı ve arazi yönünden çok büyük avantaja sahip olan  Dicle üniversitesi’nin öğrenci sayısını çok daha arttırmalıyız.  ülkemizin muhtelif yerlerinden gelecek olan binlerce öğrenci, aynı  zamanda Doğu-Batı kaynaşmasına da katkı sağlayacaktır.

Kısacası herkes söylüyor, ama biz AK Parti olarak icra ediyoruz’.

Pin It

Comments are closed.