HIZLI TREN VE DUBLE YOLLAR GELİYOR

Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Cuma İçten Ak  Parti’nin 2023 hedefleri arasında bulunan ve bölgenin çehresini bir anda  değiştirecek projeler hakkında bilgiler verdi. Müthiş proje özellikle  kara ve demiryolu ulaşımında çığır açacak.

İşte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhuriyetin 100’ncü yılını kapsayan proje;

Diyarbakır-İzmir, Şanlıurfa-Antalya arasında hem hızlı tren hattı, hem duble yollarla bağlantı sağlanacak,

İzmir ve Antalya’ya gelen turistler tren ve otobanla Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya kısa sürede ulaşabilecek.

İzmir ve Antalya’nın kumsallarına gelen turistlerin hızlı tren ve  otobanla Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya çok kısa sürelerde ulaşması mümkün  olacak.

Diyarbakır-İzmir, Şanlıurfa-Antalya arasında hem hızlı tren hattı,  hem duble yollarla bağlantı sağlanacak. 12 yıl sonrası için yapılan  hazırlıkla, Ege ve Akdeniz’deki deniz turizmi ile Mersin’in Tarsus  ilçesinden başlayarak Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki  kültür ve inanç turizmi bölgesi arasında hızlı bağlantı kurulacak.

Akdeniz’e gelen turistler, Güneydoğu’ya çok kısa sürede karayolu ve tren yoluyla geçiş yapabilecek.

Bölgenin turistik yapısına ve gelişimine büyük katkıda bulunması beklenen projede ayrıca şunlar bulunuyor;

 

DAHA HIZLI ULAŞIM

250 kilometre hız yapan trenlerde yolcu taşımacılığının yanı sıra yük  taşımacılığı da olacak. Böylece Güneydoğu illerinin ticari olarak da  gelişimi hızlanacak. 1424 km olan Diyarbakır-İzmir ve 901 km olan  Şanlıurfa-Antalya arası mesafelerde, 2023′e kadar tamamlanacak hızlı  trenle 5-6 saatlik çok kısa sürelerde ulaşım mümkün olacak. Güneydoğu’ya  uzanacak hızlı tren ve duble yollarla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın  hazırladığı 2023 Türkiye Turizm Stratejisi’ndeki hedeflerin  gerçekleşmesi sağlanacak.

 

İNANç TURİZMİ KORİDORU

‘İnanç Turizmi Koridoru’ denilen koridor, Tarsus’tan başlayarak  Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin yörelerini kapsıyor. Bu koridor  üzerinde Tarsus’tan Mardin’e kadar uzanan bölünmüş yol yapımı inanç  aksını güçlendireceği gibi kısa ve orta vadede turistlerin bu bölgeye  varışlarını ve tercihlerini hızlandıracak. Ayrıca Şanlıurfa’ya kadar  ulaşan demiryolu bağlantısının Mardin’e, oradan bir koldan Diyarbakır’a,  diğer bir koldan ise Siirt’te bağlanması inanç aksında ulaşımın  çeşitlenmesini sağlayacak.

 

HEDEF MARKA KENTLER

Turizmin ülke geneline yayılmasına imkan veren projelerle, kıyıların  dışındaki bölgelere de konaklama ve diğer turistik yatırımın yapılması  teşvik edilecek. Paris, Londra, Montreal ve Prag gibi Avrupa kentlerinde  öne çıkan şehir turizmi örnek alınarak, Ankara, İstanbul, İzmir ve  Antalya’nın yanısıra Adıyaman, Amasya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay,  Konya, Kütahya, Manisa, Nevşehir, Kars, Mardin, Sivas, Şanlıurfa ve  Trabzon illerinde kültür turizmi canlandırılarak ‘marka kültür kentler’  oluşturulacak. Bu illerde uluslararası standartlarda şehir müzeleri  kurulacak.

Pin It

Comments are closed.