İçten \’den Sağ Duyu Çağrısı

 AK PARTİ MİLLETVEKİLİ İçTEN’DEN üNİVERSİTE öĞRENCİLERİNE SAĞDUYU çAĞRISI
Dü OLAYLARINI DEĞERLENDİREN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ CUMA İçTEN: 
“üLKEMİZ çOK öNEMLİ BİR SüREçTEN GEçİYOR”
“PROVAKATöRLERİN OYUNLARINA GELMEYELİM”

DİYARBAKIR (İHA) – Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Dicle üniversitesi’nde (Dü) 3 gündür devam eden olayları değerlendirirken, ülkenin çok önemli bir süreçten geçtiğini ve bu önemli süreçte, bu ülkenin vatandaşı olan hiç kimsenin burnunun bile kanamaması için ödemli adımlar attıklarını söyledi. 
ülkeye barış, refah ve huzur getirmek için büyük bir gayret içerisinde olduklarını belirten Milletvekili Cuma İçten, bu huzuru Diyarbakırlısıyla, Hakkârilisiyle, Edirnelisiyle birlikte tesis edeceklerini kaydetti. İçten, “Hiç kimsenin burnunun bile kanamaması için önemli adımlar atıyoruz. Bu adım herkesin bizim için değerinin olduğu bir adımdır. Herkes bunu istediği için bu adımlar atılıyor. Bu adımları herkesle birlikte atmaya çalışıyoruz. Diyarbakır da bizim için çok kıymetli bir şehirdir. Dini, dili, rengi ne olursa olsun, bu şehirde yaşayan her Diyarbakırlı bizim için çok kıymetlidir” dedi. 

“DİYARBAKIRLI GENçLERİ SüKÛNETE DAVET EDİYORUM”
Diyarbakır’ın peygamberler ve sahabeler kenti olduğunu belirten İçten, bu peygamberler ve sahabeler kentinde her yıl olduğu gibi kutlu doğum haftasının yapıldığını ve yapılmaya da devam edileceğini söyledi. İçten, “Daha önce yapılan kutlu doğum haftalarında 500 binin üzerinde insan meydanlara toplanmış ve ideolojisi, dili, ırkı ne olursa olsun hep birlikte efendimiz için bir araya gelerek O’nun doğum günü haftasını çok coşkulu bir şekilde kutlamıştır. Diyarbakır geçmişte de kendine yakışacak şekilde kutlu doğum haftasını kutlamıştır. Efendimize gösterilen hakaretler dünyanın hiçbir yerinde Diyarbakır kadar tepki almamıştır. Diyarbakır peygamberimizi seven, kucaklayan ve ona önem veren bir şehirdir. Elbette Diyarbakır\’da kutlu doğum haftası yapılacak, yapılması gerektiğine de inanıyoruz. Ama kutlu doğum haftasında üniversitede asıl işi okumak, asıl işi eğitim almak olan öğrencilerimiz tarafından belki de her iki tarafın da kendilerini yanlış algıladığı anlaşıldığı üzerine çok gereksiz tepkiler ortaya çıkması bizleri üzmüştür. Bu duruma katılan her iki taraf da Diyarbakırlı. Her iki tarafın çocukları da bu şehrin çocukları. Dolayısıyla bu tür gerginliğe mahal verebilecek, insanları şiddete yönlendirebilecek tutumlardan bu süreçlerde uzak durmamız gerektiğini düşünüyorum. Ben Diyarbakır\’ı ve bu gençleri sükûnete davet ediyorum” diye konuştu. 

“BU GEREKSİZ DİDİŞMEYİ VE KAVGAYI BİTİRME ZAMANIDIR”
Diyarbakırlı gençlerin peygamber efendimizi sevdiklerini bildiğini söyleyen İçten, Diyarbakır’ın geçmişte bunu gösterdiğini dile getirdi. İçten, “Şimdi elbette ki bu gereksiz didişmeyi ve kavgayı bitirme zamanıdır. çünkü çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçleri provake etmek isteyenler, bu tür ortamları değerlendirebilir. Oysaki Diyarbakır, söz konusu efendimiz olduğunda çok ciddi anlamda dik ve net dururken, buna gölge düşürecek hareketlerden çocuklarımız ve gençlerimizin uzak durması gerekiyor. Biz bu kavgaya karışan tarafların birbirlerini yanlış anladıklarını düşünüyoruz. Hiç kimsenin efendimizin kutlu doğumunun Diyarbakır’da yapılmasını istemeyeceğine inanmıyoruz. Böyle bir tutumun şehirde olamayacağını da çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla gereksiz didişmelerin ve kavgaların olmasını istemiyoruz. Diyarbakır\’ın milletvekili olarak da şehri sükunete, sakinliğe, barışa, sevgiye, kardeşliğe davet ediyoruz. Efendimizin değerlerinde kardeşlik var, barış var, sevgi var, bugüne kadar kutlu doğum haftalarında hiçbirinde hiçbir olay çıkmamıştır. çıkmamasının tek sebebi de efendimiz söz konusu olunca Diyarbakır’ın tek yürek olmasıdır. Şimdi bu olaylarda da tek yürek ve tek ses olma zamanıdır” şeklinde konuştu

“GENçLERİMİZ PROVAKATöRLERİN EKMEĞİNE YAĞ SüRMESİN”
Gençlere uyarılarda bulunan Cuma İçten, bu tür sorunların bir daha yaşanmaması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. İçten, “Bu anlamda gençlerimizin provokatörlerin ekmeğine yağ sürecek tutumlardan uzak durmasını istiyoruz. Burada özellikle kanaat önderlerine, sivil toplum kuruluşlarına, Diyarbakır’daki dinamiklere ve tüm siyasi partilere çok önemli görevler düşüyor. Biz öncelikle barışı ve sevgiyi istiyoruz. Diyarbakır’ın 10 milletvekili de barış ve sevgiyi istiyor. 10 tanesi net şekilde el ele vermiş, bu huzurun ve mutluluğun Diyarbakır\’dan Hakkari’ye kadar, Van\’a kadar ve İstanbul’a kadar biran önce sağlanmasını istiyor. Bu süreçte üniversiteli öğrencilerimizin, asli görevi okumak olan öğrencilerimizin de bizlere katkı sağlamalarını bekliyoruz. Bu anlamda, bu didişmelerden dolayı, belki de yanlış anlamalardan dolayı oluşan yaralamalar var. Sayısı tam olarak net değil. Bu yaralı arkadaşlarımızın hepsine Allah’tan şifalar diliyoruz. Ey çocuklar anneleriniz, babalarınız çok zor şartlarda biriktirdikleri parayla sizleri okutmakta ve tek beklentisi gelecekte kariyer yapmış, meslek edinmiş çocuklarının olmasını istemektedirler. Bu ve buna benzer olaylara karışarak lütfen geleceğinizi karartıp ailenizi üzmeyin. Pazar günü yapacağımız kutlu doğum haftasında bu işin herkes tarafından sahipleneceğini, Diyarbakır’ın bir kez daha bunu üstleneceğini de biliyoruz” dedi. 

İçTEN, KUTLU DOĞUM HAFTASINI KUTLADI
İslam aleminin kutlu doğum haftasını da kutlayan Cuma İçten, açıklamalarını şöyle sürdürdü: 
“Peygamber efendimiz alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Biz efendimizden şunu öğrendik, dini, dili, ırkı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun, herkes eşittir ve insanlığın getirmiş olduğu haklara sahip olmalıdır. Kendimiz gibi bakmayan, kendimiz gibi düşünmeyenlerin de en az bizler kadar hak sahibi olduğunu efendimizden öğrendik. Efendimizin değerleri, hayata bakış açışı, yaşam tarzı ve sünneti bizler için kutsaldır, ülkenin barışı, refahı, huzuru bu değerlerle ancak sonuçlanır. Bu anlamda efendimizin yolunda giden bu kutlu doğum haftasını dualarla kutlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm İslam aleminin kutlu doğum haftasını kutluyorum”.

Pin It

Comments are closed.