İçten: Diyarbakır’da 180 bin çocuğun eğitimi için maddi destek verdik

EĞİTİM

 

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, eğitimin AK Parti hükümetlerinin her zaman birinci önceliği olduğunun altını çizerek, “12 yılda yaklaşık 6 bin yeni derslik inşa edilerek, 2002 yılında 6 bin 150 olan derslik sayısı yaklaşık 12 bine yükseldi. Çocuklarımızın okuması için şartlı eğitim kapsamında 180 bin kişiye maddi yardım ettik.” dedi.

İçten, Diyarbakır’a 12 yılda yapılan eğitim ve ulaşım yatırımları hakkında bilgi verdi. AK Parti hükümetleri dönemlerinde her zaman birinci önceliklerinin eğitim olduğunu kaydeden İçten, bütçede en büyük payı milli eğitime ayırdıklarını söyledi. Diyarbakır’daki eğitim yatırımlarını aktaran İçten, “12 yılda yaklaşık 6 bin yeni derslik inşa edilerek, 2002 yılında 6 bin 150 olan derslik sayısı yaklaşık 12 bine yükseldi. Kalabalık sınıflardan kurtulan çocuklarımızın kitapları ücretsiz verilmesinin ardından şimdi ise tablet bilgisayar ile eğitim dönemi başladı. 2014 yılı ve öncesi dağıtılan tablet bilgisayarlarla birlikte ilimizde öğretmen ve öğrencilere yaklaşık 3 bin adet tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Kalan diğer proje okullarımıza da eğitim öğretim yılı bitimine kadar Bakanlığımızın belirleyeceği plan dâhilinde tablet bilgisayar dağıtımları gerçekleştirilecektir. Okul öncesinden orta öğretime okul sayısı bin 269′dan 2 bin 310′a çıktı.” diye konuştu.

“180 BİN AİLEMİZE MADDİ DESTEK VERDİK”

İçten, sözlerine şöyle devam etti: “Eğitimin önündeki maddi engelleri ve suiistimalleri kaldırmak için eğitim teşviklerimiz oldu. Bu kapsamda çocuklarımızın okula devam etmesi için 179 bin çocuğumuzun annelerinin hesaplarına kız öğrencilerimize 55, erkek öğrencilerimize ise 45 lira yatırarak destek olundu. Diyarbakır’da üniversite sayısı 2′ye çıktı. Dicle üniversitesine 12 yılda yapılan yatırımlarla 5 fakülte, 1 uygulama ve araştırma merkezi, 1 enstitü kurularak öğrenci sayısı 16 bin 233′ten 27 bin 430′a çıkması sağlandı. Diyarbakır’ın ilk vakıf üniversitesi Selahaddin Eyyubi Üniversitesi 4 fakülte, 4 enstitü, 1 yüksekokul ile eğitim veriyor.”

“BÖLÜNMÜŞ YOL 9 KAT ARTTI”

Ulaşımda ve ulaştırmada cumhuriyet tarihinin kat kat üstünde yatırımlara imza attıklarını belirten İçten, Diyarbakır’da yerel yönetim uyurken hükümetin taş üstüne taş koyduğunu ifade etti. İçten, 2002 yılı sonu itibariyle 44 kilometre olan bölünmüş yol miktarının 2014 yılı itibariyle yaklaşık 9 kat artışla 390 kilometreye yükseldiğini bildirdi. Toplamda yaklaşık 2 bin 200 kilometre kadar asfaltlama çalışması yapıldığını belirten İçten, köylere bin 881 kilometre asfalt yol, 4 bin 200 metre stabilize, 4 bin 100 metrekare ise parke yapıldığının altını çizdi.

“HAVAYOLU HALKIN YOLU OLDU”

Havayolunun halkın yolu haline geldiğine işaret eden İçten, şu bilgileri paylaştı: “Tüm Türkiye uçakla tanıştı. 2003 yılında Diyarbakır havalimanında 211 bin 750 yolcu taşınırken bugün bu rakam 1 milyon 285 bine yükselmiştir. Havaalanı halkın yolu olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Pin It

Comments are closed.