İçten: Noel’i değil, Mekke’nin Fethi’ni kutluyoruz

mekke fethi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, yılbaşı kutlamalarına tepki göstererek, İslam tarihi için dönüm noktası olan Mekke’nin fethinin yıldönümü olduğuna dikkat çekti. İçten, “Bu fetih kardeşliğin, sevginin, barışın, muhabbetin fethidir. 1384 yıl sonra insanlar bu ışığa hala muhtaçtır. Mekke’nin fethi zaferinden çıkartılacak çok dersler vardır. Bu anlamda, birçok güzellikleri hatırlatan bu tür gelişmeleri vesile kılarak, gönülleri fethedelim, gönlümüzü yeni fetihlere açalım.” dedi.

İçten, Mekke’nin Fethi’nin 1384. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mekke’nin fethinin, dinlerini sadece Allah’a adayan ve Allah’a iman ve ibadet ettikleri için, yurtlarından ayrılmak zorunda bırakılan Peygamber Efendimiz ve ashabına Allah’ın en büyük hediyesi ve lütfu olduğunu aktaran İçten, “Aynı zamanda o güzel peygamberin ve ashabının gönülleri de beraberinde fethettiği güzel bir olaydır. İslâmiyet’in merkezi olan Mekke, fetihle birlikte gerçek hüviyetine kavuşmuş, şirkten ve putperestlikten arınarak manevi bir şehir olma özelliğine kavuşmuştur. Tevhid inancı hâkimiyetini ilan etmiştir. Bu fetihten sonra diğer fetihler arka arkaya gelmiş ve İslâm, üç kıtaya hızla yayılmaya başlamıştır. 630 tarihli Mekke’nin fethi, Halid Bin Velid’in 639’da Diyarbekir’i feth etmesi, Selahaddini Eyyübi’nin 1187 yılında Kudüs’ü feth etmesi demektir. Evet, 630 sadece Mekke’nin fethi değil, Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u feth etmesidir.” diye konuştu.

“KARDEŞLİĞİN, BARIŞIN, SEVGİNİN FETHİDİR”

Hristiyanların geleneksel olarak kutladığı Noel’in değil, İslam aleminin Büyük Fethi’nin yıldönümü olduğunun altını çizen İçten, şöyle devam etti: “Bu fetih kardeşliğin, sevginin, barışın, muhabbetin fethidir. Fetih, ezan sesinin Paris’te, Newyork’ta, Moskova’da, Londra’da, Pekin’de okunmasıdır. Fetih Hz. Yusuf peygamberimizin kuyudan çıkması gibi insanlığın karanlıktan aydınlığa çıkmasıdır. Fetih ‘La İlahe İllallah, Muhammed-un Resulüllah’ kelimeyi tevhidin dünya coğrafyasına nakşedilmesidir. Fetih, içimizdeki putların Resulüllah tarafından yıkılmasıdır. Peki, Resulüllah Fetih hutbesinde özetle ne demişti? ‘Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz.’ O, vaadini yerine getirdi, kuluna yardım etti, aleyhinde toplanan düşmanları tek başına perişan etti. ‘Bilmelisiniz ki, cahiliye devrine ait olup, iftihar vesilesi yapıla gelinen her şey; kan, mal davaları, bunların hepsi bugün, şu ayaklarımın altında kalmış, ortadan kaldırılmıştır. Bütün insanlar Adem’den (AS.), Adem de topraktan yaratılmıştır’. Mekke’nin fethi, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, Resullullah (S.A.V) tarafından kaleme alındığı gün demektir.”

1384 yıl sonra hala insanların bu ışığa muhtaç olduğunun altını çizen İçten, Mekke’nin fethi zaferinden çıkartılacak çok dersler vardır. Bu anlamda, birçok güzellikleri hatırlatan bu tür gelişmeleri vesile kılarak, gönülleri fethedelim, gönlümüzü yeni fetihlere açalım. Bu mübarek günü İslam alemi ve tüm insanlık adına kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Pin It

Comments are closed.