İçten, ölüm yıldönümünde Hasan El-Benna’nı andı

ORH_0125

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, 1949 yılında şehit edilen Müslüman Kardeşler Hareketinin kurucusu Hasan El-Benna’nın şehadet yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

İçten, “Sömürgeciliğe, emperyalizme karşı Müslümanca duruş sergileyen Hasan El-Benna’nı şehadetinin yıl dönümünde rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. Hasan el Banna’nın Siyonizm’e karşı büyük bir diriliş mücadelesi verdiğini anlatan İçten, kuruculuğunu yaptığı İHVAN’ın demokrasi tarihine geçtiğinin altını çizdi.

İçten, şunları kaydetti: “Şehid Üstad Hasan El-Benna, ‘Allah gayemiz, Peygamber aleyhisselam önderimiz, Kur’an yasamız, Cihad yolumuz, Allah yolunda ölüm en büyük hedefimiz’ diyerek hayat felsefesini ortaya koymuştur. Bu nedenle tarihe büyük bir önder olarak geçen Hasan El-Banna, ileri görüşü ve İslam yolunda yaptığı fedakarlıklar her döneme ışık tutacak niteliktedir. Siyonizm’e, emperyalizme ve sömürgeciliğe karşı dik duruşu; halkını ceberut anlayışa karşı örgütlenmesi her zaman takdir ile karşılanacaktır. Bugün geldiğimiz noktada Hasan El-Banna’nın kuruculuğunu yaptığı İHVAN, inkişaf olduğu Mısır coğrafyasında büyük bir devrime imza atarak, 30 yıllık Mübarek diktatörlüğüne son verdi. Ancak batı emperyalizmi ve onun işbirlikçileri silah zoruyla Muhammed Mursi’ye darbe yaparak halkın iradesini ayaklar altına aldı. Bu, İHVAN’ın son bulacağı anlamını taşımıyor. Bilakis ‘İşlerimiz vaktimizden çoktur’ diyerek o dönemden bugüne işaret eden Hasan El-Banna’nın dediği gibi ‘artık her Müslümanın amacını bilmesi, yönünü belirlemesi ve amacına ulaşması için ciddiyetle çalışması gereken vakit gelmiştir.’ Bu vesileyle büyük mütefekkir ve şehit Hasan El-Benna’nı bir kez daha rahmet ve şükranla anıyorum.”

Pin It

Comments are closed.